Szilvalekváros máktorta liszt nélkül recept
Bizony, liszt nélkül is lehet elképesztően finom tortákat sütni! De mi a baj a hagyományos fehér liszttel? A teljes kiőrlésű változattal szemben sem a korpát, sem a gabona csíráját nem tartalmazza, ebből következően a teljes kiőrlésű liszteknek magasabb az élelmirost-, a vitamin-, a fehérje-, az ásványi anyag- és a nyomelemtartalma. Tévhit, hogy azért ajánlják egyes diétákhoz, mert a finomított változathoz képest kevesebb energia- és/vagy szénhidráttartalom lenne benne. Minimális különbség van ugyan, de nem számottevő.
Liszthelyettesítők
Van, aki nem csupán az egészséges táplálkozástól vezérelve, hanem gluténérzékenység miatt kénytelen mellőzni étrendjéből mind a fehér-, mind pedig a teljes kiőrlésű lisztet. Szerencsére számukra is van alternatíva, így az ünnepek közeledtével nekik sem kell lemondaniuk a jobbnál-jobb édességekről! Rizsliszt, kukoricaliszt vagy kölesliszt – mindet bátran használhatjuk. Süteményekben liszthelyettesítésre én leginkább a mandulalisztet vagy a darált mandulát preferálom. A kettő közötti legnagyobb különbség, hogy míg az előbbi hántolt, addig az utóbbi héjas mandulából készül. Azért szeretek vele dolgozni, mert sokkal könnyebb lesz tőle a desszert, de ennek a hátránya, hogy képes vagyok belőle sokkal többet is megenni…
Liszt nélkül kevesebb a kalória?
Aki a lelkiismeretét szeretné ezzel nyugtatni, az ne olvassa el a következő mondatokat! Sajnos nem feltétlen kevesebb a kalória. Tény, hogy a mandulaliszt szénhidráttartalma jóval kevesebb, mint a finomliszté, de energiatartalomban már nem ekkora az eltérés. Egy lisztmentes máktorta esetében ugyan több kalóriát viszünk be, mintha sima lisztből készítenénk, de a torta szénhidrát tartalma alacsonyabb, ásványi anyag tartalma (pl. kalcium) és nyomelemtartalma (pl. vas) pedig magasabb.
Döntsön mindenki saját belátása szerint, és ünnepek alatt ne csupán a kalóriákat számolgassa, hanem nézze meg az egyes alapanyagok tápanyagmegoszlást is, érdemes!