Ha leveszöldséget – répát, fehérgyökeret, zellert, karalábét, hagymát – vásárolunk, összenyomorítva, műanyag fólia alá ravatalozva, azt általában azért tesszük, mert rákívántunk egy melengető húslevesre, nem enged minket szabadulni a babgulyás gondolata, vagy azonnali hatállyal ragulevest szeretnénk kanalazni. És míg teljesen és tökéletesen logikus, hogy a leveszöldségcsomagból leves lesz, érdemes lehet a farzsebben tartani néhány egyéb receptet is, amit elővehetünk akkor, ha épp megjelenik konyhánkban a fent említett zöldségek kis csoportja.
Nézd meg galériánkban a leveszöldségek felhasználásának kreatív módjait!
Egy csomag leveszöldség felhasználásának 6 izgalmas módja
Püré
A legegyszerűbb dolog, amit egy nagyobb adag, levesben puhára főtt zöldséggel tehetünk, az a pürésítés. Mindegy, hogy azért kerül sor erre, mert megmaradt a betét, a lé pedig elfogyott, vagy szimplán nem volt szükségünk a répákra, zellerekre – ha ezekhez némi vajat és folyadékot (tej, tejszín, leves vagy alaplé) adunk, majd simára dolgozzuk, a püré ott viríthat a tányéron második fogásként, húsok, halak kísérőjeként. Ízben bolondíthatjuk, ahogy csak szeretnénk: lehet vadasszerű vagy sajttal dúsított is, a lényeg, hogy ízes, gazdag és selymes legyen.
Melegszendvicskrém
A püré rokonaként/szellemi örököseként értelmezhetjük a leveszöldségből készített szendvicskrémet is, ami sűrűbb, kenhetőbb állagú, kenyereken landolhat és szinte kötelező sajttal sűrűn beszórni, a teljes melegszendvicsélmény érdekében. Keverhetünk a zöldségpüréhez némi mustárt, esetleg sűrített paradicsomot, fűszerezhetjük olaszosra vagy amilyenre csak szeretnénk.
Fasírt
Egy kis tojás, egy kis zsemlemorzsa: ezek hozzáadásával szinte bármi fasírttá tudna alakulni. Mi most mégsem bármivel, hanem főtt leveszöldségekkel dolgozunk: formázzunk a belőlük kapott masszából kis pogácsákat, majd süssük mindkét oldalukat ropogósra és aranybarnára enyhén olajozott serpenyőben.
Tepsis köret
Ha nem akarunk annyit macerázni, nemes egyszerűséggel szórjuk a felvágott és levesben puhára főtt répákat, zellereket egy tepsire némi olajjal és tetszőleges fűszerekkel. Mivel alapból puhák, egy rövid, 10-15 perces, magas hőfokon (200-230 ℃) végzett pirítás elég lesz nekik. Tálaljuk húsokkal, vagy vegetáriánus vacsora gyanánt gabonakörettel, öntettel, salátával.
Rendhagyó curry
Tartalmasabb ebéd is születhet a maradványzöldségekből: készítsünk nekik egy krémes, aromás curry-ágyat hagymás, fokhagymás, gyömbéres alappal, garam masala fűszerkeverékkel, kókusztej- és paradicsomkonzervek összeöntésével. Ebben a pikáns szószban landolhatnak a zöldségkockák, a ragut pedig naan kenyérrel vagy rizzsel tálalhatjuk.
Ételízesítő
Amennyiben pedig nem most, hanem majd később szeretnénk elfogyasztani a leves maradékát, daráljuk a zöldségeket durva péppé friss petrezselyemmel valamint pár evőkanál sóval. Az így kapott ételízesítőt a legjobb a fagyasztóban, kis kockák formájában tárolni – későbbi leves- vagy ragufőzésekkor előkaphatunk majd kettőt-hármat és a fazékba dobva még több ízt adhatunk a rotyogó étkeknek.
Receptek a zöldségfeldolgozáshoz:
Leveszöldségfasírt
A zöldség alaplé megfőtt zöldségeiből készült kis zöldségfasírtok. Megvallom őszintén, nem rajongok a levesben főtt zöldségért, de kidobni sem szeretném - ebben a formában viszont ...
Mirelit ételízesítő kocka
A "tél mindent megesz" - mondogatták nagyanyáink, és mióta én is nagyanya lettem, magam is gyakran idézgetem ezt a mondást. Elég nehéz télen arról gondoskodni, hogy egyszerre álljon ...
Zöldséges édesburgonya-püré
Burgonyapüré helyett készítsünk zöldséges édesburgonya-krémet. Ebbe mehet sima burgonya pluszban, hogy növelje a térfogatot, de kisebb adagnál el is hagyhatjuk, hiszen nagyon finom és ...
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
További konyhai furfangok várnak rád: