Ezen a ponton mindenkinek eszébe juthat a paprikás-zsíros-hagymás pörköltalap: igen, ez jó irány, persze nem azért gyűltünk itt most össze, hogy ezt a klasszikus és jól ismert kombinációt megtárgyaljuk. Nem, itt olyan levesalapokról lesz szó, amelyek talán kevésbé ismertek, a köztudaton kívül mozognak, esetleg soha senkinek nem jutnának eszébe – csupa olyan ízes alapanyag-kombinációról, ami nemcsak leveseknek, de raguknak is rengeteg zamatot képes adni… a felhasznált hozzávalóktól és a konkrét recepttől függetlenül.
Hagyma-cukor-ecet-mustár
Ízvilágában klasszikus alap, amit felhasználhatunk megannyi főzelék, ragu és leves készítéséhez. Az inspirációt hozzá egy lencsefőzelék adta, így érdemes lehet bármilyen hüvelyessel kipróbálni, de ugyanígy megvetheti az ágyat kockára vágott csirkének és gyökérzöldségeknek is.
Ízlés szerint fűszerezhető, de érdemes inkább szimplán hagyni: némi paprika, kevés bors, esetleg kömény és babérlevél. Az ilyen alapon készített leveseknek jól áll a tejszínes és tejfölös kiegészítés/habarás.
A hagymát vágjuk félkarikákra, majd dinszteljük némi olajon, ha már üveges szórjuk le cukorral és karamellizáljuk. Oldjuk fel ecettel a leragadt részeket (az almaecet a legjobb), végül adjunk hozzá egy kanál mustárt és enyhén pirítsuk le.
Fokhagyma-sűrített paradicsom-szardella-olajbogyólé
Mindent, ami mediterrán, mindent, ami paradicsomos, elindíthatunk ezen a kellemesen pikáns, határozottan umamis alapon. Mindegy, hogy minestrone, húsos/halas egytálétel vagy tészta, jól fog nekik állni egy efféle kezdés.
A fokhagymát aprítsuk vagy karikázzuk, majd enyhén pirítsuk le, kanalazzuk rá a sűrített paradicsomot, alaposan pirítsuk le, míg nem karamellizálódik. Ekkor adjunk hozzá némi összetört szardellát vagy szardellapasztát (tényleg ne sokat, mert akkor elnyom minden más ízt) és öntsük fel az olajbogyó levével. Fűszerezhetjük sóval, borssal, oreganóval és bazsalikommal.
Hagyma-kaliforniai paprika-korianderszár-paradicsom
Ha valamilyen dél-amerikai vagy közel-keleti fogást készítünk, jól tesszük, ha ezzel az alappal indítunk. A paradicsom szezontól függően lehet benne friss vagy konzerves is (ez utóbbiból jobban járunk az egész, hámozott verzióval vagy a sűrítménnyel), a paprika pedig bármilyen színű, a lényeg, hogy húsosabb legyen és enyhén édeskés. Koriander helyett bevethetünk petrezselymet is, a szárat tegyük az alapba, a leveleket pedig használjuk a díszítésnél.
A hagymát kockázzuk, majd pároljuk üvegesre némi olajon, ekkor adjuk hozzá az apróra vágott paprikát és zöldfűszerszárat, azt is pároljuk át alaposan. Végül jöjjön az aprított friss vagy kézzel szétnyomott konzerves paradicsom. Az alapot frissítsük némi ecettel, citrom- vagy limelével, fűszerezzük koriander, (római) kömény, oregano, bors és só hozzáadásával. Csípősen is készíthető.
Fokhagyma-gyömbér-mogyoróvaj-ecet
Ázsiai vizekre evezünk ezzel a karakteres alappal: a fokhagymától és gyömbértől elképesztően aromás lesz minden leves és ragu, tészta, a mogyoróvaj krémes állagot biztosít, míg az ecet felfrissíti az egész fogást.
A fokhagymát, gyömbért aprítsuk vagy reszeljük le, majd némi olajon pirítsuk át. Következzen a mogyoróvaj, amit óvatosan szintén pirítsunk le (ne kapjon oda), majd oldjuk fel a leragadt részeket ecettel (a legjobb a rizsecet, de passzol hozzá a limelé is). Érdemes csípősen is megkóstolni, esetleg kiegészíteni kókusztejjel.
Fokhagyma-gyömbér-miso-limelé
Egy erőteljesebb ízű ázsiai alapot kapunk, ha lecseréljük a mogyoróvajat némi misopasztára. Ez a fermentált, umamis aromájú alapanyag képes még a legunalmasabb fogásnak is zseniálisan komplex ízeket adni.
Hasonlóan készítsük, mint a mogyorós alapot, tetszőlegesen tegyük csípőssé. Itt nem annyira találó a kókusztej használata, maradjunk inkább az alaplénél, víznél.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több okos konyhai tipp és trükk vár itt: