Ha reggelente az earl grey aromája ébreszt, este pedig a levendula illata altat, akkor napközben dobjanak fel együtt fagylalt formájában. Külön-külön is meglepően jól megállják a helyüket a hagyományos ízek mellett, is de hát nem véletlenül kerültek össze, tökéletesen kiegészítik egymást. A fagylalt egyébként más ízesítéssel is elkészíthető ugyanilyen formában. Vigyázz, csak az igazi kulináris kalandvágyóknak ajánljuk!
Tippek az elkészítéshez:
A levendula erős illatát és ízét a virágpora adja, így mérlegelnünk kell, hogy hogyan tisztítsuk meg, mielőtt felhasználjuk. Az biztos, hogy a legintenzívebb úgy marad, ha nem ér vizet, de ezzel egyidőben rajta hagyjuk a szennyeződéseket. Ha saját kertünkből szedett virágot használunk, és tudjuk azt, hogy nincs permetezve, akkor felhasználhatjuk egyből. Aki mégis ragaszkodik a megtisztításához, legjobb ha egy edénybe vizet enged, és kis időre belelógatja, beleáztatja a levendulákat. Így megszabadulhatunk a portól, kisebb szennyeződésektől és az esetleges bogaraktól, mégsem mosunk ki annyi virágport, mint a folyóvíz alatti öblítéssel. Ha átmosott vagy elnyíló, esetleg szárított virággal dolgozunk, akkor számoljunk dupla adagot belőle.
Az earl grey tea esetében szálas teafűvel sokkal kellemesebb ízélményt érhetünk el, mint egy egyszerű filterrel. Sokkal több aroma szabadul fel a tealevelekből, így abból tényleg elég egy kanállal a tejhez adni. Ha mégis a filteres formulát választjuk, ne spóroljunk ki belőle 2-3 darabot.
A felmelegített tejet, amibe a levendula és a teafű beleázik, ne melegítsük forróra, hiszen ezzel a saját dolgunkat nehezítjük. Mindkét hozzávaló kiázik két óra alatt a hűtőben, ha viszont túlságosan meleg tejjel dolgozunk, sokkal több időt kell várnunk addig, amíg lehűl és hűtőbe rakható lesz. Szintén fontos hogy magas, 3,5%-os zsírtartalmú tejjel dolgozzunk.
Az színezék sajnos nem a legszuperebb hozzávalója a fagylaltoknak, nincs ez másképp a házi készítésű fagyinál sem. Ez a lépés abszolút elhagyható, ebben az esetben azonban ne várjuk azt, hogy a levendulavirágok beszínezik maguktól a tejet. Élénksége ellenére a levendulának kiáztatva nincs erőteljes színe, gondoljunk csak a levendulaszörpre. Természetesen a fagylalt íze ételfestékkel és nélküle is ugyanolyan marad, így emiatt nem kell aggódnunk. Ha szeretnénk élénk lilára festeni a fagyit, akkor érdemes a természetes ételszínezékek felé nyúlnunk. Találunk belőlük folyékony, por, és gél állagút egyaránt, de otthon is készíthetünk áfonya vagy szeder leturmixolásával. A színezékek esetében nehéz mennyiséget belőni, hiszen ez nagyban függ a jellegtől és a minőségtől. Amennyiben használunk, keverjük saját ízlésünk szerint, de számoljunk azzal, hogy a habtejszín fakítani fog a végeredményen, ezért igyekezzünk erőteljes színt keverni.
A fagylalt egyik legfontosabb eleme a tejszín, ezért fontos, hogy megfelelő zsírtartalmúval dolgozzunk. A minőségi tejszínek szépen felverődnek, de ha biztosra akarunk menni, mindenképp használjunk habfixálót.
Bárhogyan is döntünk, a tejszín minimum 30%-os legyen. A tejszín felverésének csak akkor álljunk neki, amikor a tejes keverékek már legalább két órát pihentek a hűtőben, hiszen ha sokáig hagyjuk állni a felvert habot, idő előtt összeesik.
A másik elengedhetetlen hozzávaló a sűrített tej, ami nélkül nehezen tudnánk összeállítani otthon tejes alapú fagylaltot főzőgép nélkül. A legfontosabb, amire ennél a hozzávalónál figyelnünk kell, hogy mindenképp tubusosat vagy konzerveset használjunk. A boltok polcain található üveges sűrített készítmények túlságosan hígak, amik nem fognak tartást adni a fagylaltunknak.
Levendulás és earl grey- es keverék hozzávalói:
120 ml 3,5%-os langyos tej, 50 g levendulavirág, ételfesték, 3 tk earl grey teafű, 1 tk vaníliakivonat
Elkészítésük:
A tejet felmelegítjük langyosra, majd egyenlően elosztjuk két tálba. Az egyik tálba belemorzsoljuk az átmosott levendulavirágokat és a két ételfestéket.
Miután jól elkevertük, fedjük le fóliával, és rakjuk be a hűtőbe. Ha a tej még mindig túlságosan meleg, hagyjuk előbb kint hűlni, és csak utána tegyük hűtőbe.
A felmelegített tej másik részébe szórjuk bele a teafüvet, hagyjuk hűlni, szintén fedjük le fóliával, és rakjuk be a hűtőbe.
A fagylalt további hozzávalói:
500 ml 30%-os habtejszín, 350 g tubusos vagy konzerves sűrített tej
Összeállítás:
Öntsük a habtejszínt egy olyan keverőtálba, aminek magas fala megvéd a fröcskölődéstől, ha kell adjunk hozzá habfixálót. Verjük a tejszínt kemény habbá, majd csorgassuk hozzá a tubusból kinyomott sűrített tejet. Szépen óvatosan keverjük őket össze úgy, hogy ne törjük szét a habot, mégis teljesen elvegyüljenek.
A tejszínes keveréket egyenlően osszuk ketté, egyikbe menjen a levendulás tej, másikba a teás. Szépen óvatosan keverjük össze mindkettőt.
Egy hosszúkás kenyérsütő formába vegyítsük össze a két fagylaltot. A legegyszerűbb, ha felváltva töltjük őket a formába, és egy pálcika segítségével mintát rajzolunk bele.
Ha mindkét keveréket a formába töltöttük, kicsit kopogtassuk le, majd irány a fagyasztó. Hagyjuk bent legalább 6 órán keresztül, hogy eléggé meg tudjon dermedni.
Gombócokat formálva belőle tálaljuk pohárban vagy kisebb tálkákban, fagyasztott gyümölccsel megszórva.
Lesd meg a videón, hogy készül a levendulás earl grey teás fagylalt:
A különleges fagyi receptjét itt találod. Készítsd el otthon, és oszd meg azokkal, akik szintén odavannak a különleges fagylaltokért!
Fotók, videó és recept: Kristyán Fanni
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Ezeket is készítsd el: