Attól függ, meddig főzöd – 5 lencsés étel a levestől a kencéig

Ugyan a szilvesztert már bőven a hátunk mögött hagytuk, de ez nem jelenti azt, hogy a népszerű alapanyag, a lencse is hasonló módon eltűnne a konyhánkból. A kis hüvelyes ugyanis elképesztően sokszínű ételek alapja lehet, ha megtanuljuk különböző módokon elkészíteni.

Mindegy, hogy szeretjük a lencsét vagy sem, egészen valószínű, hogy az esetek nagy részében egy, maximum két különböző formában fogyasztjuk: levesként és főzelékként. Pedig a zöldségben ennél sokkal több potenciál is rejlik, amit kár lenne nem kihasználni. A különböző lencsés ételekhez vezető ajtók kulcsa pedig a főzési idő: ezzel variálva érhetünk el eltérő állagokat, eltérő felhasználási módokat.

Attól függ, meddig főzöd – 5 lencsés étel a levestől a kencéig

Leves, főzési idő: nagyjából 25 perc (áztatással)

Kezdjük egy klasszikus, jól megszokott étellel, amiről nem is kell olyan sokat magyarázni. A jó lencseleves alapja egy olyan tökéletesre főzött hüvelyes, ami nem teljesen puha, hanem még megtartott valamennyit az állagából, amire rá lehet harapni.

Ahhoz, hogy elérjük ezt az állagot, érdemes előre beáztatni a lencsét.

Ellenkező esetben a levesben főne meg teljesen a lencse, ami általában ahhoz vezet, hogy nem tudjuk annyira kontrollálni a textúra alakulását. Ha nem figyelünk oda, könnyen szétfőzhetjük a szemeket. Azonban ha előre beáztattuk, a lencse felpuhul, és a forró levesben jobban megtartja majd az alakját és állagát.

Lencseleves kolbásszal és zellerrel

Régi hagyományunk, hogy az újévet lencsével kell indítani, ez a csodás lencseleves azonban a karácsonyi ünnepi asztalon is megállja a helyét, olyan finom! És bár azt nem ígérjük, hogy ...

Krémleves, főzési idő: teljes szétfőzés (lencsétől függően 25-40 perc)

A krémleves ezzel szemben nem ilyen kényes étel: mivel úgyis szét fogjuk turmixolni a lencsét, teljesen mindegy, hogy a szemek túlfőttek-e vagy sem. Sőt, jobban is járunk a szétfőzés módszerével, mert így minden íz kiszivárog a lébe, ettől pedig a kész krémleves is sokkal finomabb lesz.

Azonban ehhez nagyon fontos, hogy minden egy lábasban történjen: ha a lencsét külön főznénk meg, és utána leöntenénk a levét, a lefolyóban végezné az ízek és a krémes állag nagy része.

Pikáns vöröslencse-krémleves

Először készítettem vöröslencsét életemben. Mivel krémleves mániás a családom, ezért már amikor megvettem tudtam, hogy az lesz belőle. Ha gyerekek is esznek belőle, akkor mielőtt ...

Főzelék, főzési idő: nagyjából 30 perc

A főzelék valahol félútón helyezkedik el a leves és a krémleves között, mivel egyszerre fontos a szemek „roppanós” állaga, de emellett a jobban megfőtt lencsék is hasznunkra lehetnek. Főleg akkor, ha a főzeléket önmagával tervezzük besűríteni rántás helyett.

Ebben az esetben ugyanis a fazék tartalmának egy részét le kell turmixolnunk, ezzel érhetjük el a főzelék lisztmentesen krémes, sűrű állagát.

Hagyományos lencsefőzelék

Amikor Turós Emil kopott szakácskönyvéből főztem, mindig rácsodálkoztam, hogy évtizedekkel ezelőtt milyen ízletes ételek készülhettek. Ma már nem csodálkozom, és ha egy klasszikus ...

Mártogatós, főzési idő: nagyjából 40 perc

Készíthetünk a lencséből mártogatóst is, ami tulajdonképpen egy sűrűbb krémleves lesz. Épp ezért ugyanúgy szét kell főznünk a hüvelyest, mint a leves esetében. A különbség csak annyi, hogy a főzőléből le kell öntenünk, hogy krémesebb, de nem túl szilárd állagot érjünk el.

Gazdagíthatjuk a lencsekrémet tejszínnel, vajjal vagy más tejtermékkel, de önmagában is nagyon kellemes, mártogatásra alkalmas állaga lesz.

Szendvicskrém, főzési idő: nagyjából 40 perc

Ha pedig nem mártogatni, hanem kenni szeretnénk a lencsét, még kevesebb folyadékra lesz szükségünk a turmixolás során. Először főzzük szét a hüvelyest, hogy jól krémesíthető legyen. Majd szűrjük le, tegyük egy aprítógépbe, és a leszűrt léből fokozatosan adjunk hozzá, amíg el nem érjük a kívánt, kenhető és sűrű állagot.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több sokszínű konhyai alapanyag:

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...