Lehet, hogy mégsem olyan jó a kávé az emésztőrendszernek, mint gondoltuk

Nagyon megosztja a szakértőket az, hogy vajon mennyi jótékony hatása van az emésztésre és az anyagcserére a reggeli feketének.

A Kávéval Kapcsolatos Tudományos Információs Intézet (Institute for Scientific Information on Coffee) friss kutatása korábbi tanulmányok alapján megállapította, hogy a rendszeres kávéfogyasztás az epekő és a hasnyálmirigy-gyulladás megelőzésére is kitűnő. Az intézet ugyan függetlennek semmiképpen sem mondható, ugyanis hat nagy európai kávévállalatot foglal magába, de olyan szakemberek végezték a kutatást, mint például a Milánói Egyetem elismert professzora, Carlo La Vecchia, aki szerint az eredmények egyértelműek: a kávé megelőzheti egy sor emésztőrendszeri betegség kialakulását:

a kutatás szerint a krónikus májbetegség, és a nem alkohol okozta zsírmáj ellen is jó ötlet a rendszeres kávéfogyasztás.

Más kutatókat azonban nem győznek meg a korábbi kutatások: a Kaliforniai Egyetem Emésztőrendszeri Betegségek Kutatóközpontjának egyik vezetője, Dr. Emeran Mayer úgy gondolja, hogy soha nem készült még átfogó, duplavak, kontrollált kutatás a témában, a legtöbb tanulmány pedig nem mutat ok-okozati összefüggést a kávéfogyasztás és a felsorolt betegségek elkerülése között. Az ugyanis, ha egy kutatás például kimutatja, hogy a kávéfogyasztók között kevesebb az epeköves, még nem jelenti azt, hogy a kávéivás miatt csökkent az epekő előfordulásának esélye.

via GIPHY

A korábban említett átfogó metaanalízis azt is megjegyzi, hogy a krónikus szorulást is segíthet feloldani a kávé, ami valószínűleg ahhoz köthető, hogy az ital fogyasztása izomösszehúzódásokhoz vezethet az emésztőrendszeren belül, ami hozzájárulhat a széklet egészséges mozgásához. Mayer ugyanakkor úgy gondolja, hogy nem szabad, hogy a kávé komoly szorulás megoldására szolgáljon, ugyanis nem orvosság, ilyenkor inkább a kiváltó ok megszüntetésére kellene koncentrálni.

A kávé betegségmegelőzési hatásaira tehát nem annyira erős a bizonyíték, hogy ki lehessen egyértelműen jelenteni: a kávéfogyasztás segít elkerülni a különböző emésztési betegségeket. Az viszont biztos, hogy segíti a bélmozgást, ami már magában hozzájárulhat a bélrendszer egészségéhez. A pozitív hatások eléréséhez azonban szakértők maximum napi 400 mg koffein fogyasztását javasolják, ennél több ugyanis már káros is lehet.

Ezeket olvastad már?

via

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...