A Kávéval Kapcsolatos Tudományos Információs Intézet (Institute for Scientific Information on Coffee) friss kutatása korábbi tanulmányok alapján megállapította, hogy a rendszeres kávéfogyasztás az epekő és a hasnyálmirigy-gyulladás megelőzésére is kitűnő. Az intézet ugyan függetlennek semmiképpen sem mondható, ugyanis hat nagy európai kávévállalatot foglal magába, de olyan szakemberek végezték a kutatást, mint például a Milánói Egyetem elismert professzora, Carlo La Vecchia, aki szerint az eredmények egyértelműek: a kávé megelőzheti egy sor emésztőrendszeri betegség kialakulását:
a kutatás szerint a krónikus májbetegség, és a nem alkohol okozta zsírmáj ellen is jó ötlet a rendszeres kávéfogyasztás.
Más kutatókat azonban nem győznek meg a korábbi kutatások: a Kaliforniai Egyetem Emésztőrendszeri Betegségek Kutatóközpontjának egyik vezetője, Dr. Emeran Mayer úgy gondolja, hogy soha nem készült még átfogó, duplavak, kontrollált kutatás a témában, a legtöbb tanulmány pedig nem mutat ok-okozati összefüggést a kávéfogyasztás és a felsorolt betegségek elkerülése között. Az ugyanis, ha egy kutatás például kimutatja, hogy a kávéfogyasztók között kevesebb az epeköves, még nem jelenti azt, hogy a kávéivás miatt csökkent az epekő előfordulásának esélye.
A korábban említett átfogó metaanalízis azt is megjegyzi, hogy a krónikus szorulást is segíthet feloldani a kávé, ami valószínűleg ahhoz köthető, hogy az ital fogyasztása izomösszehúzódásokhoz vezethet az emésztőrendszeren belül, ami hozzájárulhat a széklet egészséges mozgásához. Mayer ugyanakkor úgy gondolja, hogy nem szabad, hogy a kávé komoly szorulás megoldására szolgáljon, ugyanis nem orvosság, ilyenkor inkább a kiváltó ok megszüntetésére kellene koncentrálni.
A kávé betegségmegelőzési hatásaira tehát nem annyira erős a bizonyíték, hogy ki lehessen egyértelműen jelenteni: a kávéfogyasztás segít elkerülni a különböző emésztési betegségeket. Az viszont biztos, hogy segíti a bélmozgást, ami már magában hozzájárulhat a bélrendszer egészségéhez. A pozitív hatások eléréséhez azonban szakértők maximum napi 400 mg koffein fogyasztását javasolják, ennél több ugyanis már káros is lehet.
Ezeket olvastad már?
Van egy jó hírünk: ezért erősebbek a rendszeres kávéfogyasztók csontjai
Sokaknak a reggeli kávé a szent programok egyike, anélkül nem tud elkezdődni a nap. A kávé azonban nemcsak a lendületet adja meg, a csontozatunkra is jó hatással van.
Czvitkovits JuditTényleg egészségtelen a koffeinmentes kávé?
Ha azért váltottál át a koffeinmentes kávéra, mert azt gondoltad, a koffeines változat nem tesz jót a szervezetednek, akkor jobb, ha végigolvasod ezt a rövidke cikket.
Liptai LillaCIKÓRIA, amiről nem is tudtad, hogy ismered: de mitől egészséges...
A cikória (vagy más néven endívia) egy régi-új ismerős: sokunknak oviból van meg, de ha van egy kis eszünk, felnőttként már frissen, csodás fogásokban, salátákban használjuk!
Brecz JuditEzért ne igyál túl sok kávét a koronavírus idején
Kutatások szerint nem tesz jót a túlzott kávéfogyasztás az immunrendszerünknek.
Liptai Lilla