Legyen saját szőlőskerted

Sokan úgy gondolják, hogy szőlőt kiskertben nem érdemes ültetni, mert sok vele a gond és a munka. Pedig egy kis odafigyeléssel mi magunk is ültethetünk és szüretelhetünk.

A szőlő egy igen kedvelt gyümölcs, amelyből sokan bort készítenek mások pedig a család gyümölcs igényeinek kielégítésére ültetik kertjükbe ezt a finom zamatos gyümölcsöt.Aki még nem ültetett szőlőt, elsőre tavasszal vagy ősszel vásároljon pár tövet, majd ezeket ültesse a kerítés mellé.

A szőlő termését nagyban befolyásolja a környezet mivel fényigényes növényről van, szó minél naposabb világosabb helyre telepítsük kertünkbe. Víz igénye közepes így nem igényel túl sok öntözést a természetes csapadék legtöbbször elég neki, ám ha sokáig nem hullik csapadék érdemes a töveket megöntözni.

A homokos és gyengébb talajon is szépen fejlődik, de természetesen a tápanyagban gazdag humuszos talajon jobb lesz a gyümölcshozam is. Érdemes a szőlő helyét alaposan átgondolni, hiszen hosszú távra ültetjük, így csak olyan helyre ültessük ahol később sem fog zavarni, ez lehet egy kerítés mentén, vagy a garázs beálló, de alkalmas lugas kialakítására is.

Szőlő ültetése

  • Ültetés előkészítése

Az ültető gödör mérete:40X40 cm kerület, 60-65 cm mélység. A gödör olyan mély legyen, hogy a gödör aljába fél lapát érett trágyát tudjunk tenni, azt 4-5 cm földdel le tudjuk takarni. a szőlőoltványt behelyezve az oltott rész a föld szintjével egy szintbe legyen.

  • Szőlőoltvány előkészítése

Ültetés előtt a gyökereket vágjuk vissza, 10-12 cm hosszúságban. A visszavágott gyökerű oltványt vízbe kell tenni, akár 1 éjszakára is, de pár órára mindenképpen, hogy a gyökerek a vizet felszívva életre keljenek.

  • A földbe helyezés, ültetés

A szőlőt a gödörbe tesszük. Morzsalékos földdel behintjük, úgy hogy a gyökeret 5-10 cm magasságban földdel eltemetődjenek. A tövét óvatosan körös-körül megtapossuk. 8-10 liter vízzel beiszapoljuk. A taposást és az iszapolást később megismételjük, a kívánt talajszint eléréséig.

  • Őszi teendők

A szőlőt az ültetés követő években, míg a tőke megerősödik érdemes földtakarással-csirkézéssel védeni a fagytól. Az alsó 2-4 rügyet takarjuk, finom morzsalékos földel. A hosszabb vessző ki fog látszani a földből, de az nem baj, lényeg, hogy a nyak közeli rügyek fagytól védve legyenek.

Ez is érdekelhet!

Okosodj szőlőtörténetből, tudj meg mindent a szőlő termesztésének nagy meséiről!

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...