Légy aktív a nyaralás alatt - fedezd fel bringával az országot! 5 bringaútvonaltipp edző szakértőnktől

Töltsd aktívan a szabadidődet - bringázz a nyaralás alatt! Nincs is ennél jobb lehetőség, hogy egyszerre kirándulj és sportolj is.

Bár már a nyár utolsó hónapjában járunk, még bőven van idő és lehetőség a szabadtéri edzésekre. A biciklizés pedig kiváló kardióedzésnek számít, bónusz, hogy edzés közben szebbnél szebb tájakat is felfedezhetünk.

Persze nem törvényszerű, hogy ha valaki biciklizik, akkor kirándul is, hiszen a kerékpározásnak ma már rengeteg formáját ismerjük, és szerencsére mindegyik nagyon népszerű. A spinningen és a teremkerékpározáson túl, a klasszikus értelemben vett biciklizésnek is sokféle változata van: elég, ha csak a túrakerékpározásra, a hegyi kerékpározásra, vagy az országúti biciklizésre gondolunk. Habár technikai szempontból nagyon fontos, hogy melyiket űzzük, hiszen mindegyikhez másfajta biciklit kell vásárolni vagy bérelni, a pozitív élettani hatások szempontjából kivétel nélkül, mindegyikkel nyert ügyünk van.

Ezért érdemes bringára pattannod

A kerékpározás - hasonlóan a futáshoz - gyakorlatilag egy aerob zónában végzett, ciklikus kardióedzés. A ciklikusság tulajdonképpen azt jelenti, hogy bicajozás közben ugyanaz a mozdulatsor ismétlődik, méghozzá közepes tempóban, aerob (zsírégető és állóképességi) pulzus célzónákban, ahol még nem lép fel oxigénhiány a szervezetben. Éppen ezért a rendszeres kerékpározásnak számos pozitív élettani hatása lehet. Fejleszti a szív és a keringési rendszer állóképességét, normalizálja a vérnyomást, remek zsírégető hatással bír, így csökkenti a vérzsírszinteket, kiválóan alkalmas fogyni vágyók számára, javítja a tüdő vitálkapacitását, és végül, de egyáltalán nem utolsó sorban nagyon szépen formálja a feneket és a combokat is.

Egy hatvan-kilencven perces biciklis túra alatt körülbelül 300-500 kcal-t lehet elégetni. Az, hogy pontosan mennyi energiát használ fel a szervezet, függ a tempótól, az út nehézségétől, a szintkülönbségtől, a külső hőmérséklettől és persze az egyéni fizikai állapottól is.

Minestrone leves pestós baguette-tel

Csodálatos leves, tartalmas és tele van rengeteg változatos zöldséggel. Aki az olasz ízeket szereti, az biztosan nem fog csalódni ebben sem. Az év bármely szakában jól tud esni. 

Thai marhás salátatekercs

Újabb diétás recept a thai ízek kedvelőinek. Nekem pl. nagyon szimpatikus, hogy a sima tortillatekercs helyett a salátalevelet kell használni összetartóerőnek. Így jóval kevesebb a ...

Milyen biciklink legyen?

A bringázás egyik legnagyobb előnye, hogy rendkívül kicsi a sportsérülés veszélye, így gyakorlatilag bárki végezheti. Ez persze csak akkor igaz, ha a célnak és az adottságainknak megfelelő biciklit választunk. Más kell ugyanis a városba, más a verseny kerékpározáshoz és teljesen más kerékpárra van szükség a túrázáshoz is. Emellett fontos, hogy a kormány és az ülés magassága is megfelelő legyen számunkra, és optimálisan legyen beállítva, hogy a térdünk biciklizés közben előre nézzen, és ne fordítsuk ki önkéntelenül minden egyes tekerésnél. Ha új kerékpárt szeretnék vásárolni, keressünk fel egy szaküzletet, ahol a személyes igényeinknek megfelelően segítenek majd kiválasztani a megfelelő biciklifajtát.

Merre guruljunk?

Ha a szabadban szeretnél biciklizni, akkor értelemszerűen a kisforgalmú, természetközeli bicikliutak a legoptimálisabbak, de tény, hogy nem mindenkinek adatik meg, hogy akár hetente többször is éljen ezzel a lehetőséggel.

A városi biciklizés sem elvetendő ötlet, ma már rengeteg bicikliút van a belvárosban is, amiket a biciklis térképen alaposan tanulmányozhatunk is. Tény, hogy a városban a levegő minősége nem jó, különösen ha csúcsforgalomban biciklizik valaki, így edzésre semmiképp sem javasolnám, de a hétköznapi közlekedésben nagy segítséget nyújthat, hiszen bringával jóval kevesebb ideig kell a szmogos, büdös levegőt belélegezni, mint a dugóban ülve. Edzésre azért érdemesebb a zöld területek környékén kiépített bicikliutakat választani.

Készülj fel!

Mielőtt útra keltek, mindig alaposan készülj fel. Ne feledd a védősisakot, a biciklis kesztyűt, a védőszemüveget, és a láthatósági mellényt. Mindig legyen nálad elegendő ivóvíz, amivel pótolhatod a folyadékot és persze élelem, hogy időben feltöltsd a kiürült glikogénraktárakat a hosszú tekerés után. Mindig nézd át alaposan a tervezett útvonalat, legyenek B-terveid, ha megszomjaznál, megéheznél, defektet lenne, vagy utolérne az eső.

Bérelj bringát!

Szerencsére nem kell mindenhová magaddal vinni a biciklit a kocsi tetején, ha távolabbi tájakon vagy éppen nyaralás közben szeretnél bicajozni. A Velencei-tónál, a Balaton körül és a Tisza-tónál, Abádszalókon is lehet biciklit bérelni. Amennyiben nincs autód és bérelni sem szeretnél, van lehetőség vonaton is a bicikli szállítására.

Néhány lélegzetelállító bringaútvonal Magyarországon

1. Dunakanyar: Budapest - Szentendre - Leányfalu - Dunabogdány - Visegrád - Dömös - Esztergom

Egy darabig kiépített kerékpárúton lehet haladni, utána pedig a főútvonalon. Az ország egyik legszebb része, és közel is van Budapesthez. Ez a táv: 90 km, de akár rövidebb táv is betervezhető azoknak, akiknek elsőre ez fizikailag túl sok lenne, vagy kevesebb idejük van biciklizni.

2. Balaton: Siófok - Balatonföldvár - Fonyód - Balatonberény - Keszthely - Szigliget - Badacsony - Tihany - Balatonfűzfő - Lepsény - Siófok

Ez a túra kb. 200 km hosszú, amit persze nem egy nap alatt kell teljesíteni. Természetesen lehet rövidebb túrákat is tenni a Balaton mellett, számos csodás helyszín felfedezhető kerékpárúton akár a part mellett, akár a Balaton-felvidéken.

A Balaton és a Tihanyi-félsziget Füredről

3. Velencei-tó: Gárdony- Pákozd- Nadap- Kápolnásnyék- Pákozd

Ez a kör kb. 50 km, előnye, hogy közel van Budapesthez, és viszonylag sík terepen halad a kiépített kerékpárút. Családoknak ideális hétvégi program lehet.

4. Felső-Tisza: Tiszabecs - Tiszacsécse - Túristvándi - Szatmárcseke - Kisar - Tarpa - Tákos - Vásárosnamény - Kisvárda - Cigánd - Pácin - Sárospatak

Ez a kb. 150 km-es túra az igazán elhivatottak célállomása lehet, hiszen nem könnyű a régióba eljutni. De a látvány csodás lesz, hidd el!

5. Tisza-tó: Tiszafüred - Abádszalók - Kisköre - Sarud - Poroszló - Tiszabábolna - Egyek - Tiszafüred

Egyre népszerűbb célpont a kerékpározók körében a Tisza-tó is. Ha már letudtuk a Balatont vagy az ország keleti felében élünk, és nem akarunk messzire utazni, akkor tökéletes bringaprogram lesz ez a kb. 60 km-es túra is.

Ezeket olvastad már?

Legújabb receptek

Borsos tokány

Hentes, zöldborsós vagy éppen borsos tokány, mindegyiket szeretjük. A lényeg, hogy a húst itt is ott is vékony csíkokra vágjuk, és mindenhol valami mással egészül ki az étel. Ennél ...

Tejbegrízkeksz

Ízükben a retró menzák tejbegrízeit idézik ezek a kakaóba és fahéjba forgatott, roppanós-omlós kekszek. Elkészítésük lehengerlően egyszerű, elfogyasztásuk pedig még ...

Vaníliás grízpuding

A házi vaníliapuding grízzel kiegészített verziója ez, a búzadara pedig valahogyan sokkal otthonosabbá, szinte nosztalgikussá teszi a desszertet. Elkészíteni nem olyan bonyolult, ...

Hozzászólások (0)

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Marhahúsos rakott brokkoli

Ez a besameles rakott brokkoli darált hússal egy igazi családi kedvenc, amely tökéletes választás a hétköznapi vacsorákhoz. A roppanós brokkoli, a szaftos darált hús és a krémes ...

Olasz tejbegríztorta (Migliaccio)

Olaszország Campania régiójában és Nápoly környékén elterjedt, farsangi édesség ez, amelynek alapját citrushéjjal ízesített tejbegríz adja. A kisült végeredmény olyan krémes, hogy ...

Ropogós reszelt sajtgolyók

Nagyon egyszerűen és gyorsan elkészíthető ez a finom sajtgolyó, amelyet most tilsiti sajtból készítettem el, de próbáltam már trappista sajtból is, úgy is nagyon fincsi volt! Finom ...

Hoppá!

Recept beküldéséhez be kell jelentkezned!