A legretróbb magyar reklámok

A reklámok ma már annyira a mindennapjaink részei, hogy sokszor észre sem vesszük őket. A régi reklámoknak sokszor még a szövegére is emlékszünk - nézzük a leghíresebbeket!

A reklám nem új műfaj, gyakorlatilag a fogyasztói társadalom születése óta próbálnak meggyőzni minket a gyártók, hogy az ő termékeiket válasszuk. Ma már megszoktuk, hogy függetlenül attól, hogy tévét nézünk, interneten híreket olvasunk vagy zenét hallgatunk, időnként bekúszik a képbe valami, amit meg kéne vennünk, már fel se vesszük őket. Korábban azonban, főképp az előző, nem kifejezetten a szabad piaci versenyre berendezkedett rendszerben sokkal kevesebb reklám volt. Mivel egy adott terméken belül a mai választéknál sokkal kevesebb volt - ami nem feltétlenül baj - , sokszor nem is a márkát, hanem magát a terméket reklámozták. A mai viszonyok között ez szinte elképzelhetetlen. Hogy mennyit változott a világ reklámfronton húsz-harminc év alatt, azt leginkább mégis a tartalomból és a megjelenítésből szűrhetjük le.

Íme, néhány klasszikus ebből az időből:

Igazi klasszikus a nyolcvanas évekből a hurkareklám.

Szó sincs arról, hogy ilyen vagy olyan márkájú hurkát kéne ennünk az év mind a négy évszakában, a hirdetés csak azt kéri, együnk hurkát rogyásig. A fülbemászóan egyszerű dallam és szöveg mellett mintha már meg sem próbálnák a terméket gusztusosként feltüntetni: közeli felvételek, hurkát tömő népek, és zsíros ujjaikat egyenként leszopogató lányok - valószínűleg ma nem nagyon vezetnének sikerre.

Személyes kedvenceim között szerepelnek az alaptermékeket népszerűsítő reklámok.

A nem lehet megunni szlogennel tejreklám is született, ahol fekete kiscicát ejtenek a tejbe, és térdharisnyás boci táncol ritmusra. A tejfölreklámban már csak egy cica tűnik fel, cserébe felvonultatják a teljes magyarosch konyhát paprikás csirkéstül és rakott krumplistul. Egy képkocka erejéig szerepel öt vaj is - lehet, gazdaságossági megfontolásból. Az ujjszopogatás és a túlméretezett bajusz itt is megjelenik, mint motívum!

A reformtáplálkozás hajnalán, a nyolcvanas években, mikor egyesek már rájöttek, hogy a télen-nyáron hurka és a tejföllel eláztatott rakott krumpli nem feltétlenül egészséges, elkezdtek müzlit enni.

E szerint a reklám szerint legalábbis. Hogy ma melyik marketingosztály venne át egy olyan reklámot, amelyen a kamera félmeztelen strandolók testét veszi, miközben a kommentátorok azt találgatják, eszi-e az illető az egészséges müzlit, arra kíváncsi lennék.

A színészek reklámokban való szerepeltetése nem új dolog, olyan hőskori színészek is elvállalták egy-egy termék népszerűsítését, mint Gobbi Hilda.

A Liga margarin a reklám szerint a hatvanas években még csak 7 forint és 50 fillér volt, és kitűnő sós teasüteményt lehetett vele készíteni. Azért arra kíváncsi lennék, hogy a reklám végén bemutatott tálon lévő gyönyörű hájas süti hogy készült el akármilyen margarinnal, de lehet, hogy a hatvanas években még ez is más volt.

Ha létezik reklámhorror kategória, ez a darab viszi a prímet.

Nem tudom, hogy a reklám alatt szóló dalocska vagy a termék színe ijesztőbb-e, az azonban biztos, hogy a háttérben mászkáló műanyag baba kifejezetten rémisztő. Mivel azonban egy egész generáció nőtt fel bébipapin, tulajdonképpen lényegtelen is.

És ha már a gyerekeknek szóló reklámoknál tartunk - a nyolcvanas évek szülöttei bizonyára emlékeznek arra, hogy minden Nestlé-csokitáblában egy jó pohár tej van.

Az egyik első, nyugatról átvett reklámunk lényegében nem különbözik a szocialista Magyarország Sas István-remekeitől, csak a színek kevésbé kopottak, és senkinek nincs bajusza.

Ismét egy olyan reklám, ami az egészséges táplálkozás híveinek szól.

A szösszenet nemcsak a gyümölcsöt népszerűsíti, de abban is segít, hogyan válasszuk ki a boltban, sőt, alternatívát is ad a felhasználásra - ha nem tetszik gyümölcsként, akkor levet és készíthetünk belőle! Sőt, még a származási helyre is fény derül - Kubából jött az áru. Na ja, a hatvanas években munkások érkeztek Kubából, a nyolcvanas években meg gyümölcs.

Nem sok magyarázatra szorul az "Ági van" darab - tizenkét másodperc alatt a szánkba rágják, hogy mi található az üvegben!

A babás reklám egy kicsivel rémisztőbb, mint a Traubi szódára vágyó pohárcsalád, de tényleg csak kicsivel. A Coca-Cola megjelenése előtt a legmenőbb cukros üdítő - a Meggy Márka mellett - kicsivel komolyabb kampányt érdemelt volna!

Mielőtt minden sarkon McDonald's nőtt volna, a City Grill volt a legmenőbb gyorsétterem.

Zsenge koromnál fogva sajnos nem ismertem, de ha ti még emlékeztek rá, mondjátok már el légyszi, hogy miért volt benne egy étterem nevében a grill szó, ha rántott csirkefalatokat kínált...a vidám kis szösszenetben egyébként a fiatal Flipper Öcsi népszerűsíti a rántott falatokat!

Lényegében tehát mindegy a ma már mókásnak tűnő retró reklámok egyszerűsége - a mai reklámokon ugyanígy fogunk nevetni pár év múlva. Feltéve ha sikerül olyan maradandó darabot forgatni, aminek a szlogenjére harminc év múlva is emlékezni fogunk, és ami jóleső nosztalgiát ébreszt.

Ez is érdekelhet!

Retro gyerektányérok és bögrék - ti miből ittátok a főzött kakaót?

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Receptverseny

MUM, de jó! Bosch Ünnepváró Receptverseny indul

Van egy ünnepi recepted, aminek az elkészítéséhez több konyhai eszközt is használsz? Minél izgalmasabb a folyamata, annál nagyobb az esélyed, hogy nyerj egy Bosch konyhai robotgépet a most induló receptversenyünkön, görgess, és nézd meg a részleteket!

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...