Légzési panaszok, szem-, torok- és orrnyálkahártya szárazság, megfázásos, allergiás tünetek, kötőhártya-gyulladás, fogfájás, nyak- és térdfájás - ugye nem ezek jutnak eszünkbe elsőként, ha egy forró nyári napon a légkondicionáló kapcsolója után nyúlunk?
Bár nem sok jobb dolog van, mint egy hosszú nap után végre hazaérni a jól „lehűtött lakásba”, vagy akár napközben az irodában a kint tomboló hőséggel dacolva békésen dolgozni. Azonban jó, ha tudjuk, mint szinte mindenben, itt is fontos a mértékletesség.
Dr. Kanizsai Pétert, a Rózsakert Medical Center sürgősségi orvosát kértük meg arra, foglalja össze nekünk, milyen betegségek forrása lehet, illetve lehet-e egyáltalán „egészségesen” klímázni.
Túlhűtés, meghűlés
Könnyen eshetünk abba a hibába, hogy míg a külső hőmérséklet meghaladja a 30 fokot, olyan helyiségben (vagy akár gépkocsiban) tartózkodunk, ahol akár 10 fokkal is alacsonyabb lehet a hőmérséklet. A nagy különbség miatt könnyen alakulhat ki meghűlés, megfázás, beindulhat az orrfolyás, tüsszögés. A legjobb, ha a két hőmérséklet között körülbelül 5- 8 Celsius fok különbség van.
Nyak- és hátfájás
A tartósan hideg levegő – főként, ha az célzottan felénk irányul – gyakran izom- és ízületi fájdalmat okozhat. Ez kimondottan a nyakat, a vállakat és a térdeket érintheti.
Száraz levegő, légzési panaszok, szempanaszok
A száraz levegő légzési panaszokat, légszomjat, a szem, a torok és az orrnyálkahártyák szárazságát, irritációját, de akár kötőhártya-gyulladást is okozhat.
Fogfájás
Az esetleges lappangó gyulladás könnyebben belobbanhat a jelentős hőmérséklet-különbség hatására, fájdalom, valamint arcduzzanat formájában jelentkezhet.
Baktériumok és gombák a berendezésben
A klímaberendezés azt a levegőt forgatja, hűti és szűri, ami az adott helyiségben van, nem cseréli ki friss levegővel. Éppen ezért nagyon fontos, hogy a szűrőrendszere rendszeresen legyen karban tartva, tisztítva. Ha nem kellően tiszta, a zárt rendszerben könnyen elszaporodhatnak a baktériumok, vírusok és gombák, viszonylag ritkán előforduló, de annál komolyabb megbetegedést okozva:
- Legionellózis, vagy más néven légiós betegség: a levegőbe porlasztott, Legionella baktériummal fertőzött vízcseppek okozzák. Influenzához hasonló tünetekkel, magas lázzal, fejfájással, gyengeséggel, rossz közérzettel jár. Kezeletlen, súlyosabb esetben szepszis (népiesen szólva „vérmérgezés”) alakulhat ki belőle.
- Pontiac-láz: a légiós betegség enyhébb változata, amely influenza jellegű panaszokkal, hidegrázással, rossz közérzettel, magas lázzal, izom- és ízületi fájdalommal jár.
- Gombás fertőzések: A nedves közeg kiváló táptalaja a különféle gombáknak, a spórák a légutakba jutva, főleg alsó légúti megbetegedést és tüdőgyulladást okozhatnak.
Hasznos tippek klímázáshoz:
- Ügyeljünk a túlhűtés elkerülésére, a két hőmérséklet közötti különbség 5, maximum 8 fok között legyen!
- A berendezésből kiáramló levegő lehetőség szerint ne érje közvetlenül az arcunkat és a testünket!
- A klímát évente kétszer tisztítsuk, vagy tisztíttassuk ki!
- Mivel a helyiségben lévő levegőt forgatja át, ezért ne feledkezzünk meg a rendszeres szellőztetésről!
- Mindig legyen nálunk egy vékony kardigán, pulóver, ezzel védekezni tudunk a meghűlés ellen!
Ezek a cikkek is érdekelhetnek: