Még a legprofibb szakácsokkal is előfordul, hogy valamilyen sérülést szereznek a konyhában. Az éles konyhakések, a forró olaj vagy egy átmelegedett serpenyő is tud gondot okozni, ha nem figyelünk oda eléggé. Éppen ezért nagyon fontos, hogy ne csak a konyhában, de a sebkezelésben is legyünk otthon, és tudjuk, mit kell kezdeni egy vágással vagy égési sérüléssel. Ha komolyabban megsérülünk, mindenképp forduljunk orvoshoz, de a könnyebb sérülések kezelésekor otthoni alapanyagokra is támaszkodhatunk.
Összegyűjtöttük azokat az otthoni módszereket, amelyekkel hatékony lesz a sebkezelés, katt a képre!
Ezek a legjobb otthoni sebkezelési módszerek
Aloe vera
Aloe verát tartalmazó termékeket gyakran használunk arra, hogy a leégés tüneteit enyhítsük, de ez a kedvelt dísznövény más problémák kezelésére is kiváló. Az aloe leveleiből nyert gélszerű anyag antimikrobiális és gyulladáscsökkentő hatással is rendelkezik, felgyorsíthatja a bőrszövetek gyógyulását. Használható akné, égési sérülések és kiütések kezelésére.
Méz
A méz az egyik leggyakrabban alkalmazott és legszélesebb körben vizsgált természetes orvosság. Belsőleg gyulladáscsökkentő hatása miatt ajánlják, de külsőleg alkalmazva segítheti a kisebb sebek gyógyulását, és megelőzheti a fertőzéseket. A népi gyógyászatban épp ezért gyakran használtak mézzel átitatott kötszereket, ezzel is gyorsítva a sebek gyógyulását.
Levendulaolaj
Egy 2018-as kutatás szerint a levendula, kimondottan illóolajként alkalmazva, felgyorsítja a sebgyógyulást, illetve antimikrobiális és antibakteriális hatással is rendelkezik. A levendulaolajat külsőleg más olajjal (vivőanyaggal) felhígítva alkalmazzuk. Keverjük össze jojoba-, olíva- vagy mandulaolajjal, majd kenjük a sebre a keveréket.
Kurkumapaszta
A kurkuma kiváló gyulladáscsökkentő, illetve antimikrobiális összetevőt, kurkumint tartalmaz, amely helyileg alkalmazva segíthet a sebek gyógyulásában. Emellett a kurkuma fertőzésellenes összetevőkkel is rendelkezik. A porként kapható fűszert ha vízzel és kókuszzsírral összekeverjük, kiváló sebkenőcsöt kapunk.
Teafaolaj
A teafaolaj természetes fertőtlenítőszer, ami segíthet a bőrgyulladások kezelésében. Égési sérülések esetén azonban kerüljük a teafaolaj alapú készítményeket. A hígított teafaolajat napi kétszer vigyük fel az érintett bőrfelületre. Szárító hatása miatt fokozottan figyeljünk oda a megfelelő hidratálásra is.
Még több cikk a konyhából: