Alapvetően elmondható, hogy a sajt nem a legegészségesebb étel a világon. Jellemzően tele van zsírral, és nagyon nehéz megállni, hogy az ember csak keveset egyen belőle, így a kalóriatartalmával is érdemes vigyázni. Vannak viszont jobb, és vannak rosszabb sajtfajták - alapvetően a zsírtartalmon és a vele kéz a kézben járó kalóriatartalmon múlik, hogy melyik jobb választás, és melyiket érdemes különös odafigyeléssel fogyasztani.
A legegészségesebbek
A sort mindenképpen a cottage cheese nyitja, amit ugyan túrónak szoktak fordítani, de sok köze valójában nincs hozzá - hasonlít ugyan, de igazából egy olyan friss sajt, ami bár oltóanyaggal készül, nem erjesztik, nem érlelik.
Zsírtartalom és kalóriatartalom szempontjából is ez a legjobb választás, ráadásul 100 grammjában csak 0,4 gramm só van, ami megint csak előnyös.
A light krémsajtot is viszonylag nyugodtan fogyaszthatjuk, a mini light Babybel sem rossz választás. A skála jó végén van még a zsírszegény feta és a zsírszegény mozzarella is. Jól látszik, hogy a zsírtartalom sokat nyom a latban, ezért nem meglepő, hogy a legegészségtelenebb sajtok a legzsírosabbak.
A legegészségtelenebbek
A dupla gloucester sajt viszi a prímet, mint a legrosszabb sajtféle, 100 grammban ebben van a legtöbb kalória, és összességében a legtöbb zsír is. Ekkora adagban több mint 30 gramm zsírt és 410 kalóriát pakolnak, ez aránytalanul sok. A kéksajt is a lista alján van, ami nem is csoda, hiszen a telített zsírmennyiség nagyon magas benne. A parmezánnal is vannak problémák, de a skála rosszabbik részén kap helyet még a Chester-sajt és az olyan sajtok is, amelyekbe szárított gyümölcsöket raknak, utóbbiak ugyanis még cukortartalmuk miatt is egészségtelenek.
Még több a sajtokról: