Léböjtkúra, tisztítókúra - így készüljünk a tavaszra?

A tavasz közeledtével sokan tervezik, hogy belevágnak egy léböjtbe, akár, mert az újévi „tavaszra lefogyok” célt nem sikerült elérni, akár méregtelenítés céljából.

A léböjt szabályai szerint a kúra ideje alatt – ami néhány naptól akár több hétig is tarthat – frissen készített zöldség- és gyümölcsleveket, gyógyteákat lehet fogyasztani. A kevésbé szigorúak némi olajos magból készült tejet (pl. mandulatejet), vagy nagyon kis mennyiségű szilárd ételt is engedélyeznek.

Imádnivaló zöld smoothie

Az új munkatársam egy igazi hard-core zöld smoothie fanatikus. Ő mutatta meg, hogy attól még, mert valami zöld és egészséges, igenis lehet finom. A zöld turmixok azért hihetetlenül jók, ...

Uborka ital

Nem is igazán recept, inkább csak ötlet, ha már unjuk a sima vizet vagy csak egyszerűen valami frissítőre vágyunk.

Béta-karotin bomba

A léböjt kúra egyik elengedhetetlen kelléke. Különösen jó turmix a téli hidegben. Tele vassal és mindenféle vitaminnal. Egészségetekre!

Mit nyerhetnek a léböjttel a kipróbálók? A kúra ajánlói szerint a szervezet méregtelenítése mellett fogyást, az immunrendszer erősítését, energiával való feltöltődést, ragyogó bőrt.

Nézzük, valóban ennyi jót tartogat számunkra egy ilyen kúra?

  1. A zöldség- és gyümölcslevek alapvetően jól beilleszthetőek az étrendünkbe, de nem árt tudni, hogy ezekbe a levekbe nem minden kerül be, ami az egész gyümölcsben, zöldségben megtalálható. Kimarad a rost és az antioxidánsok egy része is. Ráadásul a levek cukortartalma sokkal gyorsabban emeli meg a vércukorszintet, mintha egészben ennénk a zöldségeket, gyümölcsöket.
  2. A léböjtkúra alatt nem meglepő a fogyás, hiszen a napi energiabevitel kb. 1000-1200 kcal körül mozog, ami jóval kevesebb egy átlagos felnőtt napi szükségleténél. Sokszor – főleg, ha hashajtóval is rásegítünk – hasmenés is előfordulhat, ez is oka lehet a súlyvesztésnek. Sajnos a leadott kilók feletti öröm általában nem tart sokáig, a kúra befejezése után szépen visszakúszik, amitől megszabadultunk, esetleg többet is nyomhatunk a mérlegen, mint korábban.
  3. Sokan azért vágnak bele, mert úgy gondolják, hogy a tervezett életmódváltáshoz a léböjtkúra egy jó kezdet, és utána könnyebb lesz az étkezési szokásokon változtatni. A tapasztalatok azonban ezt nem igazolják vissza, a nélkülözés visszaüthet, és aztán rávetjük magunkat a hiányolt csokira, chipsre, alkoholra (kinek mi a gyengéje).
  4. A levekhez általában használt zöldségeknek és gyümölcsöknek nemcsak az energiatartalma kicsi, de fehérjékben és zsírokban is szegények.
  5. Tényleg vannak mérgek a szervezetünkben? Jellemzően arra vonatkozóan nem találunk információt arról, hogy pontosan mik is ezek a mérgek, így mérni és bizonyítani sem lehet, hogy egy léböjt- vagy bármilyen kúrával ezeket el lehet távolítani. A méregtelenítés annyiban persze igaz lehet, hogy a böjt alatt alatt elvileg nincs pl. dohányzás, így a nikotintól mentesül a szervezetünk.
  6. Az egyik leggyakrabban hangoztatott érv a léböjtkúra mellett, hogy a máj a sok méreganyagtól eltömődik, mint egy légkondi szűrője, és meg kell tisztítani ahhoz, hogy rendesen végezze a munkáját. A máj az egyik „méregtelenítő” szervünk, feladata többek között a szervezet számára szükségtelen vagy káros anyagok átalakítása, eltávolítása, melyek végül távoznak a testünkből. Persze a májnak sem mindegy, hogy 1 pohár vagy 1 üveg bort iszunk meg, de hiába adunk neki gyümölcs- és zöldségleveket, ezektől nem fog hatékonyabban működni. A máj egészséges emberekben öntisztító, ha megfelelő üzemanyaggal látjuk el, méghozzá egészséges ételek formájában.
  7. A léböjtkúrák sokszor kiegészülnek beöntéssel, mondván, hogy a széklet felgyülemlik és letapad a bél falára, így a mérgek felhalmozódnak, és bekerülnek a véráramba. A bélfal sejtjei azonban folyamatosan megújulnak (kb. 72 óránként), így nem áll fenn az a lehetőség, hogy éveken keresztül egyre vastagabb rétegben rakódjon le a széklet a beleinkben. A beöntéssel cserébe a jó baktériumokat is el lehet távolítani, amit aztán kénytelenek leszünk pro- és prebiotikumokkal pótolni.
  8. A kipróbálók közül sokan számolnak be arról, hogy a kúra végére jobban érezték magukat és jobban is néztek ki. Ez részben a placebóhatásnak is betudható, de a fő ok általában az, hogy a résztvevők ez idő alatt elhagyják kevésbé egészséges szokásaikat: túl nagy mennyiségű étel, dohányzás, túlzott alkoholfogyasztás, túlzásba vitt nassolás stb. A kúra alatt többnyire a körülmények is mások: vannak, akik szabadságot vesznek ki, sokan pedig szervezett keretek között vesznek részt a léböjtön, általában egy csendesebb, természetközeli helyen, a programok között séta, jóga, úszás, masszázs, délutáni szieszta is fellelhető. Ha belegondolunk, ezek már önmagában is elegendőek lehetnek, hogy kipihenten, energiától feltöltődve térjünk vissza a hétköznapokba.

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...