Természetesen hétköznapokon, átlagos hétvégéken is asztalra tehetjük, de azt meg kell hagyni, hogy az ára elég borsos, így én inkább karácsonyi menüként, vagy a vacsoravendégeim részére szoktam megfőzni. Kell hozzá ugyanis lazac, aszalt vörösáfonya és cékla.
Elsőre fura párosításnak tűnik a lazac a maga vizes ízével és a cékla enyhe "földízével", de valamiért mégis fantasztikus párost alkotnak. Ehhez jön még egy kevés citrusos-, és egy enyhén édeskés aroma: a citrom és a narancs, valamint az aszalt vörösáfonya.
Szeretem ezt a receptet, mert nem kell hozzá sok alapanyag, nagyon egyszerű, és gyorsan megvan. Röviddel a sütés előtt bepácoljuk a lazacot egy citromos-olívaolajos-kapros lébe. Míg ez pácolódik, a céklákat sütőben elősütjük, majd ráfektetjük a lazacszeleteket, végül meghintjük a narancshéjjal és az áfonyával. Nem kell sokat bíbelődi vele, na jó…talán a céklával, de ezt is túllehet élni. Azért egy kesztyűt érdemes felvenni, mielőtt nekiesnénk a pucolásnak, hiszen a cékla erőteljesen fog.
Nem csak finom, igen egészséges is!
A lazac rózsaszínes-narancsos színben játszó húsú hal, szálkamentes, és a tonhalhoz hasonlósan sok egészségre kedvező hatást gyakorló omega-3 zsírsavat tartalmaz. Érdekesség, hogy a Skócia és Írország folyóiban élő vadlazacokat tartják a legkiválóbb ízűnek.
A cékla - főleg a téli hónapokban - az egyik legfontosabb vitamin- és ásványianyag-forrásunk. Jelentős a kálium, kálcium, vas, nátrium, foszfor és kén tartalma, valamint gazdag antioxidáns tulajdonságú A-, B- és C-vitaminban is. A népi gyógyászatban kiváló vérképzőként ismerik. A céklalé sárgarépalével keverve májtisztító, májvédő hatású, erősíti az immunrendszert. Magas folsav-tartalma miatt kismamák számára is ajánlott a fogyasztása.
A helyszínt a Lecsó Főzőiskola biztosította.