Július 1-jétől a büféknek, éttermeknek, cukrászdáknak, kávézóknak, italboltoknak, bároknak, szórakozóhelyeknek, gyorséttermeknek valós időben kell adatokat szolgáltatniuk arról, miből mennyit adtak el - írja a Telex.
Hogy mi lesz az adatokkal?
A ingyenes, "VENDÉGEM" nevezetű szoftvert már próbálgatják a vendéglátósok megtanulni, ez alkalmas az automatikus NTAK-adatküldésre. Az adatok a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központhoz kerülnek (NTAK), de eljutnak az adóhatóságba és a statisztikai hivatalba is.
Mi a cél?
Cél az átláthatóság és az ágazat fehérítése, illetve hogy a statisztikai adatok alapján jobban láthatóvá váljanak a turisztikai térségek, települések.
Vajon hogyan lehetséges ez a gyakorlatban?
A Telexnek Zsuffa Péter, a Legendás Diósdi Halsütő üzemeltetője nyilatkozott az új rendelettel kapcsolatban:
Képzelje el, hogy déli 12 és 2 között, amikor fut a ház, a kezem zsíros, vizes, olajos, az egyikkel sütöm a halat, a másikkal veszem elő a krumplit, beszaladok a raktárba, próbálom a telefonos rendeléseket is kezelni, két sütésenként át kell szűrnöm a zsiradékot, és közben valós idejű adatokat kellene pötyögnöm valami informatikai eszközön. Nem túlzok, olykor 55-60 fokban.
Az új szabályzás várhatóan július 1-jétől kerül bevezetésre, és többek közt a büfékre (lángosozókra, halsütőkre stb.) vonatkozik, a kivitelezés viszont egyelőre igen nehézkesnek tűnik.
Az adatszolgáltatási kötelezettség alól három kivétel van:
- a munkahelyi/közétkeztetést végző vendéglátóhelyek,
- rendezvényi (fesztivál) étkeztetés,
- illetve a mozgó vendéglátóhely (büfékocsi).
Rajtuk kívül azonban minden étterem, büfé, cukrászda, kávézó, italbolt, bár, zenés-táncos szórakozóhely, gyorsétterem számára kötelező a regisztráció, a termékkínálat rögzítése, majd a valós idejű adatszolgáltatás.
Nagy a káosz és a felháborodás
Sokak szerint a vendéglátásban összeomlás várható. Lesz, aki bezár, mert már nem bírja, más csökkenti a kínálatot, hogy egyszerűsítse az adminisztrációt.
Hírek, érdekességek, újdonságok: