A langalló esetében sok nézeteltérés jelentkezhet: először is a név, aztán persze ott van maga a recept is, a tészta elkészítése, a különböző feltétek kiválasztása és még sorolhatnánk. Egy dologban azonban soha nem is volt és soha nem is lesz vita: a langalló az egyik legfinomabb lepény, amit valaha kemencéből kihúztak.
Még a tésztában is tejföl van
A kenyérlángos alapját egy borzasztóan egyszerű kelt tészta adja, talán ezért is olyan népszerű ez a lepény, mert nincs vele sok macera. Azért egy minimális kiegészítést csak megengedhetünk magunknak, főleg akkor, ha sokkal, de sokkal finomabb lesz tőle a kisült lepény.
A kelt tésztába tegyünk rendesen tejfölt, ettől karakteres íze és lágy állaga lesz a langalló aljának.
Ezen kívül teljesen a megszokott módon szól a recept: liszt, víz, élesztő, egy kis méz illetve olaj, és már gyúrhatjuk is a tésztát, ami a duplára kelesztés után végre elindulhat a langallólét felé egy tepsin.
Ami nem hiányozhat egy klasszikus szeletről
Elég nehéz lenne azt állítani, hogy van egy és csakis egyetlen egy kőbe vésett lista, ami a kenyérlángos feltéteit tartalmazza. Nem is kell ilyen valótlanságokat állítani, elég, ha a saját ízlésünk vagy az otthoni hagyományok szerint járunk el.
A legalapvetőbb feltétek között szerepel:
- a tejföl
- a szalonna
- a lila hagyma
- a sajt
Persze ebből elvehetünk, de hozzá is tehetünk, amit csak szeretnénk: mehetne rá kolbász vagy szalámi, erős paprika is, minden-minden a saját szájízünkre van bízva.
Készítsünk kenyérlángost/langallót/tökipompost!
Hozzávalók a tésztához: 1 dl víz (langyos), 25 g élesztő, 2 ek méz, 450 g finomliszt (BL-00), 2 ek olívaolaj, 150 g tejföl, 1 tk só
Hozzávalók a tejfölhöz: 250 g tejföl, 4 gerezd fokhagyma, 1 ek olívaolaj, 1 tk majoranna, só ízlés szerint, bors ízlés szerint, 100 g trappista sajt (érlelt)
Hozzávalók a feltétekhez: 150 g mangalica szalonna (kolozsvári), 2 db lilahagyma, 100 g trappista sajt (érlelt)
Egy nagy tálba öntjük a langyos vizet, belemorzsoljuk az élesztőt, majd hozzáadjuk a mézet is. Lefedve hagyjuk állni picit, amíg felfut az élesztő.
Hozzáadjuk a lisztet, a sót, az olívaolajat és a tejfölt. Alaposan összedolgozzuk, majd fényesre dagasztjuk. A felszínét érdemes kevés olajjal bekenni, majd folpack-kal lefedni és így hagyni a duplájára keleszteni (így nem fog megkeményedni a tészta felső rétege).
A megkelt tésztát belisztezett felületen 1cm vékony téglalappá nyújtjuk, és jöhetnek is rá a feltétek.
A fűszeres tejfölhöz a sajton kívül minden hozzávalót alaposan összekeverünk. Hozzáadjuk a reszelt sajtot is és alaposan elkavarjuk – így kicsit jobb tartása lesz, nem fog olyan könnyedén elfolyni a tészta tetején a tejföl.
A szalonnát felkockázzuk vagy csíkozzuk, a lilahagymát pedig félbevágva (fél)karikákra aprítjuk. Alaposan megpakoljuk mindkettővel a langallónkat, majd ráreszeljük a sajtot is. 190 fokos sütőben fél óra alatt készre sütjük.
A langalló teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!
Recept, fotók és videó: Rosanics Petra
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több fantasztikus receptet itt találsz: