Ráfér az otthonodra egy újévi selejtezés? Ne halogasd, mert minél tovább tolod az időpontját, annál nagyobb lesz a rendetlenség – és neked is annál több munkád lesz. Megmutatjuk, hogyan érdemes nekilátni.
Mutatjuk, hogyan tarts újévi selejtezést galériánkban!
Szekrény és ruházat
Ez lesz a legnehezebb, de nem lehetetlen! Típusonként rendezd kupacokba ruháidat és kiegészítőidet, mert sokkal könnyebb lesz eldönteni, hogy mit tartasz meg, ha egyszerre nézed meg végig a teljes kollekciót. Miután halmokba rendezted őket, öt kategóriát jelölj ki: azt, ami nem volt a helyén, de még szeretnéd hordani; a szennyes; amit javítani kell; amire nincs szükséged, de még jó állapotban van; és ami borzasztóan rossz állapotban van.
Fürdőszoba
Kezd a szekrénnyel: vegyél ki mindent, és dobd ki a lejárt gyógyszereket, kozmetikumokat. Amit megtartasz, azt úgy tedd vissza, hogy szemmagasságban helyezd el a leggyakrabban használt dolgokat. Ez mindenre vonatkozik, még a mosdókesztyűre és a tisztítószerekre is: szabadulj meg mindentől, amit nem használsz!
Nappali
Jelölj ki tárolókat a gyakran használt tárgyaknak, például távirányítóknak, magazinoknak és könyveknek. Alaposan takaríts ki minden zugot, majd következhet a dohányzóasztal és a szórakozás. Ürítsd ki őket, majd mindent a kijelölt helyre tegyél vissza. Ezután jöhetnek az elektronikus eszközök, majd a játékok. Működnek még és használod őket? Ez lebegjen a szemed előtt, amikor válogatsz!
Konyha
A konyhai rend megőrzése kihívást jelenthet, mivel nagyon sok különböző tevékenység történik ott – főzünk, eszünk és gyakran a társasági életünket is itt éljük. Ezt a helyiséget rendszerezhetjük úgy, hogy egyszerre csak egy-egy kategóriára összpontosítünk (például a vágódeszkákra, üvegekre, edényekre vagy fazekakra), vagy pontról pontra haladva átrágjuk magunkat az egész konyhán. Kezdjük azokkal a helyekkel, ahol az élelmiszert tároljuk, majd haladjunk tovább egészen a mosogató alatti tárolóig. Legvégül koncentráljunk a konyhakredencre és az asztalra: mindent pakoljunk el, csak az maradjon kint, amit tényleg minden nap használunk.
Hálószoba
Először vesd be az ágyadat, hogy jobban átlásd a helyzetet, majd kezdd a szortírozást az éjjeliszekrényekkel. Távolíts el róluk mindent, ami nem tartozik oda: ez magában foglalhatja a már elolvasott könyveket, a tollakat és papírokat, illetve leveleket. Dobd ki vagy hasznosítsd újra azt, amit már nem használsz, szabadulj meg a már kiszáradt tollaktól vagy a már nem működő töltőktől. Ezután következzenek a komódok és a többi bútor. Pakold ki a fiókokat és mindennek találj egy fix helyet, amit nem dobsz ki. Amit pedig több mint hat hónapja nem használtál, azt hasznosítsd újra vagy dobd ki attól függően, hogy milyen állapotban van.
Előszoba
Kezdd az asztalokkal, komódokkal. Menj végig minden fiókon, vedd ki a tartalmukat és döntsd el, mit tartasz meg. Ezután jöhet a szekrények teteje: csinálj helyet a kulcsaidnak és más fontos dolgoknak, miközben ügyelsz arra, hogy ezek mindig könnyen elérhetőek legyenek – így sokkal könnyebben indulnak majd a reggelek. Ne felejtsd átnézni a kabátokat, kiegészítőket és cipőket sem!
Még több lakberendezés itt: