Rendszerezési tippek hiperérzékeny embereknek

Egy ideális világban az otthonunk egy nyugodt és pihentető sziget, de ebben bizony a lakás szervezettsége is óriási szerepet játszik. Egy zsúfolt szoba megnehezíti a fókuszálást és a kikapcsolódást, ahogy egy rumlis komód is megzavarhatja a napi rutinunkat.

Bár szinte mindenkinek jót tesz, ha takaros és rendezett tér veszi körül, a hiperérzékeny emberek számára ez kimondottan fontos, ők ugyanis sokkal érzékenyebben reagálnak az ingerekre, ebből kifolyólag pedig környezetük is jobban befolyásolja mentális egészségüket és jólétüket.

Mit jelent az, hogy valaki hiperérzékeny?

A „nagyon érzékeny személy” kifejezést Elaine Aron pszichológus alkotta meg az 1990-es években. Ők azok az emberek, akik érzékenyebben reagálnak a külső ingerekre és ez alatt nemcsak mások viselkedését, hanem az erős fényt, a hangos és tartós zajt, a nagy tömeget, az erős illatokat vagy a durva textúrákat is érthetjük – számukra például egy karcos póló olyan érzés lehet, mintha szögesdrótot viselnének.

A hiperszenzitív emberek jellemzően intenzíven élik meg érzelmeiket és bár perfekcionisták is, a túl sok tennivaló rendkívül megterhelő lehet számukra, akárcsak a kényelmetlen környezet vagy rendezetlen tér.

Rendszerezési tippek hiperérzékeny embereknek

Otthon = menedék

A hiperszenzitív emberek számára az otthon gyakran egy menedék, az egyetlen hely, ahol el tudnak bújni az erős ingerek elől. Mivel könnyen lesznek túlterheltek és a környezetükre is rendkívül érzékenyen reagálnak, a szervezettség nagyon fontos nekik. A vizuális zűrzavar például különösen irritáló lehet számukra, ezért nem valószínű, hogy vonzzák őket a nyitott polcok vagy a maximalista dizájn. Ehelyett inkább a minimalista tereket javasolt előtérbe helyezniük, ahol mindennek dedikált, ideális esetben eltakart helye van. Persze egy olyan személynek, aki könnyen válik túlterheltté, a rendszerezés folyamata is soknak tűnhet, ezért nagyon fontos, hogy a projektjeit a saját tempójában hajtsa végre és úgy rendezze be a személyes terét, hogy az valóban kényelmes és fenntartható legyen számára.

Biztos pont

Tudatosság

Egy hiperérzékeny ember tökéletes otthonának kialakításakor az első lépés a zsúfoltság felszámolása. A túl sok holmi jelenléte irritálhatja az érzékeny idegrendszert, ezért fontos, hogy váljunk meg a felesleges cuccainktól. Egyszerre egy teljes szoba rendszerezése viszont túlságosan megterhelő lehet, ezért érdemes inkább egy fiókra vagy szekrényre összpontosítani. Miután kiválasztottuk, hogy melyik az a területet, amit „ki szeretnénk pucolni”, állítsunk be egy időzítőt 15-20 percre és szortírozzunk, amíg megszólal az óra!

Relax-zóna

Viszlát rendetlenség!

Rendszerezzük a megmaradt dolgokat! A kulcs az, hogy csökkentsük a vizuális zűrzavart: tüzetesen vizsgáljunk át mindent, és csak azt hagyjuk elöl, amit napi vagy heti rendszerességgel használunk. Például, ha minden reggel pirítóst reggelizünk, hagyjuk a kenyérpirítót a pulton, ha viszont teázni szeretünk, tegyük félre a kávéfőzőt. A fürdőszobában leggyakrabban használt bőrápoló és sminktermékeket tartsuk könnyen elérhető helyen, például egy gyógyszeres szekrényben vagy kosárban, a többi holmit pedig pakoljuk el zárt tárolókba.

Címkézzünk fel mindent, hogy mindig tudjuk, mit hol kell keressünk.

Zsúfoltság nélkül

A kedvencek

Ha a frusztráló dolgokat elpakoltuk, kedvenc tárgyainkról is illik gondoskodnunk. Tegyük őket könnyen hozzáférhető helyre, ami mindig emlékeztet minket a rendszeres használatukra. A vizuális stresszt azzal is csökkenthetjük, ha egy otthonunk hangulatához illő fonott kosárkába, szép, nyugtató színű tárolóba tesszük a szívünknek kedves holmikat. A természetes anyagokból, vászonból, rattanból, pamutból készült dobozok és kosarak előnyben vannak!

Mi vagyunk a legfontosabbak

Sajnos előfordul, hogy otthonunk nem mindig úgy néz ki, ahogy legjobban szeretnénk. Ilyenkor tartsunk gyakori szüneteket, hogy feltöltődjünk: a mindfulness, a meditáció, a fürdőzés, a halk zene vagy a forró tea mind segítenek megnyugodni. Teendőink szervezésekor és környezetünk rendszerezésekor hallgassunk saját belső hangunkra, ne pedig a barátainkra vagy a Pinterestre, még akkor is, ha nekünk így tovább tart valami, mint másoknak.

Forrásunk volt.


Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Receptverseny

MUM, de jó! Bosch Ünnepváró Receptverseny indul

Van egy ünnepi recepted, aminek az elkészítéséhez több konyhai eszközt is használsz? Minél izgalmasabb a folyamata, annál nagyobb az esélyed, hogy nyerj egy Bosch konyhai robotgépet a most induló receptversenyünkön, görgess, és nézd meg a részleteket!

Legújabb receptek

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Tejfölös-sajtos csirkecomb

A csirkecombot már előző este befűszerezhetjük, így az ízek jól átjárják a húst, másnap pedig csak a sütéssel kell majd foglalatoskodnunk. Én barna rizsből készült rizibizivel ...

Preckedli (diós linzer) cukorbetegeknek

Tálalás előtt szórjuk meg ízlés szerint poreritrittel, majd úgy kínáljuk. Száraz, hűvös helyen tárolva egy-két hétig is eláll, sőt minél tovább áll, annál finomabb, és omlósabb ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...