Lajos Mari farsangi fánkja

Lajos Mari, Hemző Károly, 99, 33, 66 – aki valamennyire is otthonosan mozog a konyha környéken, azonnal tudja, kiről és miről is van szó. Nem másról, mint az immár klasszikusnak számító sztár szakácskönyvek szerzőpárosáról és műveiről.

Olasz-magyar szakos tanár vagy eredetileg, a férjed fotós. Ezek szerint ez a jó recept ahhoz, hogy milliós példányszámban jelenjenek meg szakácskönyveitek?

Lajos Mari: Csak látszólag ilyen egyszerű. A diplomám és Zsófi lányom egyidősek. Még nem volt másfél éves, amikor olasz édesapja meghalt és egyedül maradtam vele. Tanítottam, a külkereskedelemben dolgoztam, műfordítottam, majd szinkrondramaturg lettem. Ezek az évek kemények voltak, de erre az időszakra esik találkozásom Hemző Károllyal is, aki sportriporterként kezdte a pályáját, de képszerkesztőként dolgozott. Persze fotózott is, és éppen egy ilyen munka kapcsán találkoztunk: az esti fogadáson mellém ült, és felfigyelt arra, milyen élvezettel falatozom a krémes, gyümölcsös palacsintát. Sőt nemcsak észrevette, hanem fel is ajánlotta a sajátját. Ezzel belopta magát a szívembe – így esett, hogy már negyven éve együtt vagyunk.

A szakácskönyv ötlete is egy, immár közös munkánkhoz kötődik. Karcsinak éppen termék- és ételfotókat kellett készítenie, besegítettem hát, én főztem, ő fényképezett. Miután mindkettőnknek örömöt jelentett és inspirált minket az együtt főzés és fotózás, és akkorra már jócskán megszaporodott a családi receptgyűjteményem, felmerült egy saját szakácskönyv megjelentetése. Arra nem volt mód, hogy egy terjedelmesebb, vaskos kötetet csináljunk, így a fejezeteket-témákat több kisebb egységre bontottuk. Az első két kötet nagy sikert hozott, hiszen akkoriban még nem voltak látványos fotókkal illusztrált magyar szakácskönyvek.

Miért éppen 99, 33, 66?

Lajos Mari: A Vigadóban Karcsi fotóiból nyílt kiállítás, három teremben kilencvenkilenc képet kellett elhelyezni, és mindegyikbe harminchárom került. Ez adta az ötletet a szakácskönyvek tagolására. Minden harmadik recepthez készítettünk fotót, és eredetileg tizenkét kötetre terveztük a sorozatot. Aztán persze huszonnégy lett belőle, mert mindig újabb és újabb ötletek jöttek, fokozatosan kialakult a stílusunk, hangvételünk. Már több mint négymillió példánynál tartunk és hét nyelvre fordították le a köteteket.

Közben az is kiderült, hogy szinte mindenki a fotóval készült ételeket főzte meg először, ezért úgy gondoltam, az újabb megjelenéskor válogatott receptjeim mindegyikét illusztráljuk, sőt fázisfotókat is készítünk, hogy a kezdőknek és a ritkán főzőknek is legyen sikerélményük. Ebből lett a 66-os sorozat, és a visszajelzésekből egyértelművé vált, hogy olvasóink azért szeretik a köteteket, mert ízletesen el tudják belőle készíteni az ételeket. Ez a legnagyobb bók, amit egy szakácskönyvíró kaphat.

Karácsony előtt jelent meg 31. könyvünk, a 99 Új tésztaétel, amelynek gerincét – természetesen – az olaszos receptek képezik, de sok-sok másféle finomság és tésztakülönlegesség is megtalálható benne. Legfőbb vonzereje és erénye talán az, hogy szinte valamennyi ételt nem egészen 1 óra alatt el lehet készíteni.

Honnan érkeztek az ízek, hogy a konyhádban igazi, hamisítatlan Lajos Mari-ételekké formálódjanak?

Lajos Mari: A családban mindenki jól főzött, és különböző szegletében élt, él az országnak. Nagyanyám gyöngyösi volt, a hevesi és a palóc ízeket vitte magával Sátoraljaújhelyre, ahová férjhez ment, és ahol édesanyám is született. Édesapám családja erdélyi, az egyik nővérem Zalába ment férjhez. Aztán nemzetközivé vált a konyhám, olasz férjem a pármai sonka és a parmezán hazájából származott, és az ott népszerű tésztás, paradicsomszószos fogások is nálam színesítették tovább a receptgyűjteményt. Miután minden újra fogékony és nyitott vagyok, ezt a sokféle hatást ötvözve, saját ötletekkel megspékelve formálódott, alakult ki az én egyéni stílusom.

Mindig, minden receptet sikerül tökéletesre elkészítened?

Lajos Mari:Azt mondanám, hogy 30 év folyamatos főzés és tapasztalat után, ma már igen. Még elméleti fázisban kiderül, hogy körülbelül mi lesz a végeredmény. Egyébként menet közben változtatok, improvizálok – aztán persze a szigorú családi zsűri minősíti az elkészült ételt. Minden új recept egy fajta lelki-szellemi izgalmat, kihívást jelent. Ennyi idő után még mindig imádok főzni!

Milyen terveket dédelgetsz mostanában?

Lajos Mari: Igaz, hogy hetente jelennek meg receptjeim, de ezen kívül is sokan keresnek meg, igénylik a jelenlétemet, a tanácsaimat. Úgy gondolom, manapság egyre többen élnek az internet kínálta lehetőségekkel, újfajta párbeszéd, kapcsolat épül ki az emberek között. Mint már említettem, nyitott vagyok és nem hátrálok meg a kihívások előtt, ezért szeretnék saját weboldalt, honlapot készíteni. Szerencsére a lányom férjével és az unokámmal immár kibővült család – mint ahogy eddig is – mögöttem áll, és közösen belevágunk, hogy minél több emberhez eljuthassanak az életünkben jócskán felhalmozott ismeretek, tapasztalatok.

Melyik hármat választanád ki a NoSalty-receptek közül?

Lajos Mari: A mediterrán rakott zöldséget,a rozmaringos-zsályás nyúlgerincet csicsókávalés az olvadós belsejű csokitortát.

Közeleg a farsang, megosztanád egyik receptedet webszakácskönyvünk olvasóival?Lajos Mari: A baracklekváros-diós fánkomat ajánlom a NoSalty olvasóinak.

  • Hozzávalók 20 darabhoz:
  • 500 g finomliszt
  • 1,25 dl tej
  • 1 kk.+ 60 g kristálycukor
  • 40 g élesztő
  • 110 g vaj/margarin
  • 6 tojássárgája + 2 tojás
  • 1 tasak vaníliás cukor
  • 1 csipet só
  • 1 kk. őrölt fahéj
  • 1/2 citrom reszelt héja
  • 2 ek. rum
  • Továbbá:
  • 1 tojás
  • 200 g sűrű sárgabaracklekvár
  • 20 db felezett dió
  • olaj a sütéshez
  • porcukor a szóráshoz
  • Elkészítési idő: 3 óra1 darab: 204 kcal/853 kJ

1. A lisztet (kelesztő-)tálba szitáljuk, közepébe mélyedést készítünk. A tejet meglangyosítjuk, simára keverjük 1 kk. cukorral és az élesztővel, majd a tészta közepébe öntjük, és a szélekről lazán hozzákeverünk 1-2 evőkanálnyi lisztet, azaz kovászt készítünk. Tetejét megszórjuk 1-2 csipet liszttel, lefedjük, és meleg helyen 15 percig kelni-hólyagosodni hagyjuk. A vajat/margarint felolvasztjuk.

2. A tojássárgájákat és a tojásokat jól elkeverjük a maradék 60 g kristálycukorral, a vaníliás cukorral, a sóval, a fahéjjal, a reszelt citromhéjjal és a rummal, majd a langyosra hűlt vajjal/margarinnal együtt a liszthez adjuk. A robotgép dagasztóspiráljával fényesre-hólyagosra kidolgozzuk , tetejét meghintjük kevés liszttel, és konyharuhával/a tál fedelével letakarva a kétszeresére kelesztjük (20-30 perc). 3. Miközben a tészta kel, a tojást kettéválasztjuk, sárgáját összekeverjük a lekvárral. A tésztát lisztezett munkalapra húzzuk, erőteljesen átgyúrjuk, majd 1 cm vastagra nyújtjuk, és kb. 6 cm átmérőjű pogácsaszaggatóval kiszúrjuk. A korongok felének közepére 1-1 kk. lekvárt púpozunk, belenyomkodunk 1-1 felezett diószemet, szegélyüket átkenjük tojásfehérjével.

4. Tetejükre illesztjük tésztakorong-párjukat, majd egy kisebb, kb. 5 cm átmérőjű pogácsaszaggatóval kissé lenyomkodjuk, szegélyüket ujjheggyel gondosan összenyomjuk, nehogy sülés közben kifolyjon belőlük a lekvár. A fánkocskákat liszttel meghintett konyharuhára sorakoztatjuk, tetejüket beszórjuk fátyolnyi liszttel, majd konyharuhával letakarva a kétszeresükre kelesztjük (45-50 perc).

5. Nagyobb lábasban felforrósítunk háromujjnyi olajat. Gömbölyűre kelt felső oldalukkal lefelé az olajba teszünk 6-8 fánkot, lefedjük, majd 3 perc múlva megfordítjuk őket, és fedetlenül a másik oldalukat is 3 percig sütjük. Papírkendőre szedve felitatjuk róluk az olajat. Tálalás előtt megszórjuk porcukorral, és tálra csinosítva kínáljuk. Külön tálkában további felforrósított baracklekvárt, bor- vagy rumsodót adhatunk mellé.

Fontos: a fánk sütéshez az ideális hőfok 160-170 °C, azaz viszonylag alacsony, éppen csak annyi, hogy a zsiradék apró buborékokat vessen, amikor egy darabka tésztát, egy csipet sót vagy fakanálnyelet/hurkapálcikát beleteszünk.

Lajos Mari farsangi fánkja lépésről - lépésre

Legújabb receptek

Dubaji csoki

A dubaji csoki most óriási őrület, úgyhogy muszáj volt kipróbálnunk, hogy valóban felér e a hírnevéhez.

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...