A hosszú, hideg tél után nagyon vártuk már a tavaszt. Mégis, amikor megjelennek az első simogató napsugarak, gyengének, fáradtnak és levertnek érezhetjük magukat. Dr. Bodnár Eszter belgyógyász, a Rózsakert Medical Center orvosa segítség nekünk megérteni a tavaszi fáradtságot!
Mi okozza?
Télen a szervezetünk felkészül a hideg időjárásra és a kevesebb napfényre: a testhőmérséklet csökken, a vérnyomás emelkedik, a rövid nappalok és hosszú éjszakák miatt nő a melatonin nevű hormon szintje. A melatonint alváshormonnak is szokták nevezni, hiszen fényhiányos környezetben a szintje megemelkedik, ettől az alvásigényünk nő. Ahogy jön a tavasz és hosszabbodnak a nappalok, a testhőmérséklet emelkedik, a vérnyomás és a melatonin termelés pedig csökken. Ezzel párhuzamosan a napfény hatására képződő, jókedvet okozó szerotonin szintje emelkedik. Az átállás megterhelheti a szervezetünket, ez okozza a tavaszi fáradtság tüneteit.
1. Aludjunk, de ne vigyük túlzásba
A fáradtság ellen a sok alvás a megoldás – ez logikusan hangzik, de nem teljesen igaz. A felnőtt emberek alvásigénye 8-9 óra. Ha ennél kevesebbet alszunk, az nemcsak a tavaszi fáradtság tüneteit fokozza, hanem növeli a stroke kockázatát és hozzájárul a szív- és érrendszeri, illetve hozzájárul a daganatos betegségek kialakulásához is. A túl sok pihenés viszont csak még fáradtabbá teszi a szervezetünket, ezért a hétvégi 10-12 óra alvást felejtsük el. Igyekezzünk úgy alakítani a napi rutinunkat, hogy minden nap körülbelül ugyanakkor feküdjünk le és mindig ugyanannyi időt aludjunk. Ha napközben fáradság tör ránk, ne rohanjunk rögtön a kávéfőzőhöz, inkább mozgassuk át a testünket egy rövid tornával, nyissuk ki az ablakot és élénkítsük magunkat zöld teával.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek!:
Ezeket olvastad már?
Ízületi gyulladások és "SMS-nyak" - avagy mi történik a testeddel,...
Szinte észrevétlenül órákat töltünk naponta okostelefonunkat, táblagépünket nézegetve, nyomkodva. Hallgassuk meg az orvosok véleményét erről az új jelenségről!
Rózsakert Medical CenterAlacsony a vérnyomásod? Tényleg a kávé és a vörösbor a...
Gyakran szédülsz, fáj a fejed, nehezen koncentrálsz? Lehet, hogy csak az alacsony vérnyomásod áll a háttérben. Érdemes kivizsgáltatni!
Rózsakert Medical CenterEgészségtudatos vagy? Akkor ezekre a szűrővizsgálatokra jelentkezz be!
Egészséges életmódot folytatsz? Akkor ugye szűrővizsgálatokra is jársz?
Rózsakert Medical Center2. Irány a friss levegő!
Süt a nap, csicseregnek a madarak és friss virágillat leng a levegőben. Nincs is ennél jobb alkalom egy kis sétára, kocogásra vagy biciklizésre. Nem kell megerőltetned magad, mindig hallgass a testedre! A mozgás élénkíti a szervezeted, napközben fittebb és energikusabb leszel tőle, este pedig biztosan nem fogsz forgolódni a párnádon, könnyen álomba szenderülsz majd. A napfénytől nő a szerotonin- és a D-vitamin termelés a szervezetben, ez előzi majd a rosszkedved is.
3. Pótold a vitaminokat!
Az emberek többsége a tavasz elejére D-vitamin hiányban szenved, ami felelős lehet a rossz kedélyállapotért és a csökkent szellemi teljesítőképességért. Ha idén nem tetted, jövőre jusson eszedbe már télen pótolni a D- és C-vitamint is, így elkerülheted a tavaszi vitaminhiányt. Napi 2000 Nemzetközi Egység D-vitamin szedése egész évben javasolt mindenki számára, C-vitaminból pedig érdemes naponta 500 mg-ot bevenni télen és a tavasz elején. Természetes módon is pótold a vitaminokat és ásványi anyagokat, fogyassz tápanyagokban gazdag idényzöldségeket: spenótot, spárgát, újhagymát, retket, sóskát és medvehagymát.
A tavaszi fáradtság nem betegség, a szervezetünk egyszerűen így reagál az időjárási viszonyok hirtelen változására. Egy kis mozgással, friss levegőn töltött idővel valamint megfelelő minőségű és mennyiségű alvással tehetünk ellene. Ha 3-4 hétnél tovább tart az állapot, érdemes felkeresni háziorvosunkat.