Küzdesz a tavaszi fáradtsággal? 3 tipp az orvostól, hogy te kerülj ki győztesen!

Végre itt a tavasz, nagyon vártuk már, miért vagyunk mégis ilyen rettenetesen fáradtak?

A hosszú, hideg tél után nagyon vártuk már a tavaszt. Mégis, amikor megjelennek az első simogató napsugarak, gyengének, fáradtnak és levertnek érezhetjük magukat. Dr. Bodnár Eszter belgyógyász, a Rózsakert Medical Center orvosa segítség nekünk megérteni a tavaszi fáradtságot!

Dr. Bodnár Eszter, a Rózsakert Medical Center belgyógyásza

Mi okozza?

Télen a szervezetünk felkészül a hideg időjárásra és a kevesebb napfényre: a testhőmérséklet csökken, a vérnyomás emelkedik, a rövid nappalok és hosszú éjszakák miatt nő a melatonin nevű hormon szintje. A melatonint alváshormonnak is szokták nevezni, hiszen fényhiányos környezetben a szintje megemelkedik, ettől az alvásigényünk nő. Ahogy jön a tavasz és hosszabbodnak a nappalok, a testhőmérséklet emelkedik, a vérnyomás és a melatonin termelés pedig csökken. Ezzel párhuzamosan a napfény hatására képződő, jókedvet okozó szerotonin szintje emelkedik. Az átállás megterhelheti a szervezetünket, ez okozza a tavaszi fáradtság tüneteit.

1. Aludjunk, de ne vigyük túlzásba

A fáradtság ellen a sok alvás a megoldás – ez logikusan hangzik, de nem teljesen igaz. A felnőtt emberek alvásigénye 8-9 óra. Ha ennél kevesebbet alszunk, az nemcsak a tavaszi fáradtság tüneteit fokozza, hanem növeli a stroke kockázatát és hozzájárul a szív- és érrendszeri, illetve hozzájárul a daganatos betegségek kialakulásához is. A túl sok pihenés viszont csak még fáradtabbá teszi a szervezetünket, ezért a hétvégi 10-12 óra alvást felejtsük el. Igyekezzünk úgy alakítani a napi rutinunkat, hogy minden nap körülbelül ugyanakkor feküdjünk le és mindig ugyanannyi időt aludjunk. Ha napközben fáradság tör ránk, ne rohanjunk rögtön a kávéfőzőhöz, inkább mozgassuk át a testünket egy rövid tornával, nyissuk ki az ablakot és élénkítsük magunkat zöld teával.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek!:

Ezeket olvastad már?

2. Irány a friss levegő!

Süt a nap, csicseregnek a madarak és friss virágillat leng a levegőben. Nincs is ennél jobb alkalom egy kis sétára, kocogásra vagy biciklizésre. Nem kell megerőltetned magad, mindig hallgass a testedre! A mozgás élénkíti a szervezeted, napközben fittebb és energikusabb leszel tőle, este pedig biztosan nem fogsz forgolódni a párnádon, könnyen álomba szenderülsz majd. A napfénytől nő a szerotonin- és a D-vitamin termelés a szervezetben, ez előzi majd a rosszkedved is.

Mézes-mustáros karaj Pennytől

Kevés hozzávaló volt itthon, viszont a sertéshúshoz nagyon jól illik a mustár, szóval improvizáltam. A méz nem dominál, inkább arra jó, hogy elvegye a tejföl-mustár-citromlé ...

3. Pótold a vitaminokat!

Az emberek többsége a tavasz elejére D-vitamin hiányban szenved, ami felelős lehet a rossz kedélyállapotért és a csökkent szellemi teljesítőképességért. Ha idén nem tetted, jövőre jusson eszedbe már télen pótolni a D- és C-vitamint is, így elkerülheted a tavaszi vitaminhiányt. Napi 2000 Nemzetközi Egység D-vitamin szedése egész évben javasolt mindenki számára, C-vitaminból pedig érdemes naponta 500 mg-ot bevenni télen és a tavasz elején. Természetes módon is pótold a vitaminokat és ásványi anyagokat, fogyassz tápanyagokban gazdag idényzöldségeket: spenótot, spárgát, újhagymát, retket, sóskát és medvehagymát.

A tavaszi fáradtság nem betegség, a szervezetünk egyszerűen így reagál az időjárási viszonyok hirtelen változására. Egy kis mozgással, friss levegőn töltött idővel valamint megfelelő minőségű és mennyiségű alvással tehetünk ellene. Ha 3-4 hétnél tovább tart az állapot, érdemes felkeresni háziorvosunkat.

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...