Egy friss finn kutatás szerint meglepően sok kutya szenved szorongástól: a Helsinki Egyetem kutatói arra jutottak, hogy a négylábúak 72,5 százaléka mutat szorongásszerű tüneteket. A szakértők összesen 13715 finn kutyus viselkedését elemezték, köztük 264 fajta képviseltette magát.
A Scientific Reports tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint a kutatók arra kérték a gazdákat, hogy töltsenek ki egy kérdőívet hét olyan viselkedésformáról, amelyeket az állatoknál a szorongással azonosítanak. Ezek a zajérzékenység, általános félelemre való hajlam, adott felületfajtáktól való félelem, robbanékony természet vagy figyelemzavar, kényszeres viselkedés, agresszió, a szeparációs szorongással kapcsolatos viselkedésformák.
A megvizsgált kutyák 32 százaléka szenved hangérzékenységtől, ami azt jelenti, hogy legalább egy zajra különösen erősen reagál. Közülük 26 százalék a tűzijátékoktól félt. A vizsgált kutyusok 29 százalékánál volt megfigyelhető általános félelem, közülük 17 százalék más kutyáktól, 15 százalék idegenektől, 11 százalék pedig új szituációktól tartott. A legritkább szorongásos viselkedések a szeparációs szorongáshoz és az agresszióhoz kapcsolódtak.
Néhány viselkedésforma gyakoribbá vált, ahogy a kutyák idősödtek: a zajérzékenység, a magasságtól való félelem vagy a szokatlan felületektől, például fémfelületektől való félelem is ilyen volt.
A kutyafajtákra vetítve is születtek érdekes eredmények: a spanyol vízikutyák, a shetlandi juhászkutyák és a keverék fajták voltak a legfélősebbek. A méretekben is akadtak különbségek: a kisebb testű kutyák, mint például a schnauzerek (10,6 százalék) agresszívabbak voltak az idegenekkel, mint a nagyobb testűek, például a labradorok (0,4 százalék).
Szakértők szerint valószínűleg a genetikán múlik, hogy a kutyák miért ilyen érzékenyek a szorongásra. Ha észreveszed, hogy a te kutyád is hasonlóan viselkedik, az alábbi tippekkel segíthetsz rajta.
Alakíts ki egy rutint!
A mindennapi rutin, ami segít a kutyának biztosan tudni, mikor kell felkelnie, mikor kap enni, mikor viszik sétálni, sokat segíthet a szorongás enyhítésében. Igyekezz minél pontosabban beosztani az állat napját, és csak akkor térj el a megszokottól, ha mindenképp muszáj.
Hallgassatok zenét!
Lehet, hogy furcsán hangzik, de számos kutatás készült már arra, hogy a kutyát mennyire megnyugtatják bizonyos fajta zenék. A klasszikus muzsika, például Beethoven vagy Mozart, nyugtatólag hat a négylábúra.
Masszírozd a kis kedvenced!
Bár konkrét kutatás nincs rá, a tapasztalat azt mutatja, hogy a kutyák szeretik, ha gyengéden masszírozod őket, ellazulnak tőle még az olyan stresszes szituációkban is, mint az állatorvosi rendelői látogatás. Néha kényeztesd masszázzsal a kutyusodat, ha már ilyen hűséges társad a mindennapokban.
Keress fel profit!
Ha úgy érzed, egyik tipp sem segít, keress fel egy profi kutyaspecialistát, aki meg tudja mondani, mi lehet a kutyus baja, és hogyan segíthetsz rajta. Néha a négylábúaknak is jár pszichológus, hiszen ők nehezebben mondják el akár neked is, hogy éppen mitől szoronganak.
Ezeket olvastad már?
Ezeket olvastad már?
Főzz, és etesd a kutyád királyul!
Házi kedvenceink nap mint nap árgus szemekkel figyelnek minket a konyhában, hátha lepottyan egy-egy jutalomfalat tőlünk a sütés/főzésből megmaradt alapanyagok közül. Mi mehet?
Hering AndrásIrtó cuki, ahogy ez a kutya sütit vásárol magának
Két fajta kutya létezik: Aki folyton jutalomfalatért kunyerál, és aki kifizeti magának a finomságot.
NosaltyAkár egy kocka csoki is halálos lehet - ezeket az...
Főzzünk-e kedvenceinkre? Mivel ne etessük őket soha? Egy állatorvos segítségével merültünk el a kutyák étrendjében.
Fenes Gábriel16 kutya, akinek nagyon nem jött össze, amit eltervezett
Kivételesen nem ételes tartalmat hozunk most, hanem jeleneteket olyan kutyák életéből, akiknek nem úgy alakult egy-egy lépésük, ahogy eltervezték.
Brecz Judit