Mi is írtunk arról korábban, hogy az elmúlt években több kutatás is bebizonyította, az energiaitalok gyakori túlfogyasztása negatív következményekkel járhat. Akkor elsősorban arra hívták fel a figyelmet, hogy az italokban található koffein és más serkentő összetevők heves szívverést, szapora pulzust, fejfájást, szorongást, idegességet, alvászavart, hányást és hasmenést okozhatnak. Egy friss kutatás szerint azonban még a vastagbélrák kialakulásában is nagy szerepet játszhatnak – olvasható az atv.hu oldalán.
Világszerte növekszik a daganatos betegségek aránya
A Floridai Egyetem kutatása szerint az elmúlt időszakban robbanásszerűen megnőtt a fiatalok körében a vastagbélrákos megbetegedések száma. Bár a megbetegedések 90 százaléka továbbra is az 50 év feletti embereket érinti, ám az 1990-es évek óta nagyjából 70 százalékkal nőtt a fiatalabb betegek aránya, vagyis például az Egyesült Államokban évente körülbelül 17 ezer új esetet regisztrálnak. Általánosságban igaz, hogy világszerte növekszik a daganatos betegségek aránya.
A kutatók egészen mostanáig tanácstalanul álltak a jelenség előtt. Ám, most kiderült, hogy az energiaitalokban használt koffein mellett egy másik összetevő is hatással lehet a daganatok gyorsabb növekedésére.
A rákos sejtek a taurint használhatják energiaforrásként
A floridai kutatók elmélete szerint a rákos sejtek a taurint – egy olyan aminosavat, amelyről úgy gondolják, hogy javítja az agyműködést – használják „elsődleges energiaforrásként”
– írja a lap.
A Floridai Egyetem kutatói hamarosan egy új humán kísérletben fogják tesztelni a felvetésüket, miszerint az energiaitalok mindennapi fogyasztása miatt megnövekszik a rákkeltő bélbaktériumok szintje az emésztőrendszerben.
A felméréshez mintegy 60 fiatalt (18 és 40 év közötti) toboroznak. A vizsgálatok négy héten keresztül tartanak majd, amely során a résztvevők fele napi egyszer cukormentes energiaitalt fogyaszt majd, miközben a kutatók összehasonlítják bélrendszerüket egy energiaitalt nem fogyasztó kontrollcsoporttal.
Még többet olvashatsz az egészségről itt: