Egy friss kutatás igazán meglepő felfedezést tett a paradicsom- és dohánynövényekkel kapcsolatosan, ugyanis, mint kiderült, különleges hangokat adnak ki bizonyos helyzetekben – írja az nlc.hu.
Nagyfrekvenciás pattogó és kattanó hangot bocsátanak ki
A vizsgálatok tehát megállapították, hogy bizonyos növények hangokat adnak ki, ha szomjúság miatti stresszt élnek meg, vagy amikor levágják a szárukat.
Sőt, a zajokat egyes állatok és növények is érzékelni tudják, ám az emberi hallástartományon kívül esnek ezek a növényi hangok.
Vannak állatok, amelyek hallják ezeket a hangokat, így fennáll annak a lehetősége, hogy sokan akusztikus kölcsönhatásba lépnek a növényekkel
– magyarázta Lilach Hadany, a Tel Avivi Egyetem professzora.
A növények által kreált hangokat egyébként korábban, mint földalatti rezgést rögzítették, ám ez a tanulmány az első, ami megerősítette, hogy a levegőben is terjed a hangjuk.
Mesterséges intelligencia segített a kutatás során
A vizsgálatok során a kutatók először elvonták a vizet bizonyos növényektől, vagy levágták a szárukat. Ezután egy mesterséges intelligencia segítségével megállapították, hogy mi a különbség a stressz nélküli, a szomjas és a vágott növények között. A hangfelvételekből kiderült, hogy a stresszes növények óránként 30-50 kattanást bocsátottak ki.
A stresszmentes növények azonban kevesebb hangot adtak ki.
Azt egyelőre nem lehet tudni, hogy a hangokat kommunikációra használják-e a növények, de Lilach Hadany kiemelte, hogy lehetséges, hogy más organizmusok is meghallják, és reagálnak ezekre a hangokra. A professzor szerint például egy lepke, ami le akar petézni egy növényre, vagy egy állat, ami növényt szándékozik megenni, felhasználhatja a hangokat a döntéshozatalban.
Ezek a hírek is érdekelhetnek: