Észak-Afrika egyik legizgalmasabb városa Marrákes, avagy Marrakesh. Marokkó negyedik legnagyobb városa nem csak magával ragadó építészete, kedves, mindenben, néha túlságosan is kedves lakosai miatt csempészi be a szívünkbe azonnal magát. Amikor elérünk az első piacra, vagy csak az utcán sétálva belebotlunk egy fűszerárus csodálatos színekben pompázó kínálatába, na, ott megáll az ész! Szegény táncoló kobráikról, és láncra fogott berber majmocskáikról most nincs idő elmélkedni, nem a legjobb élet jutott nekik, hiszen valamiből a „gazdáiknak” is meg kell élniük, de egyszer visszamegyek és kiszabadítom őket!
Tajine
Franciául tajine, de taginként és tazsinként is megtalálhatjuk a neten, ha észak-afrikai ételkülönlegességek után kutakodunk. Ez magát ételt, és az edényt is jelenti, amiben készítik. Minden esetben kuszkusz szolgáltatja az alapot, amelyre gazdagon fűszerezett hús magában vagy zöldségekkel együtt kerül. Szerencsére lehet csak zöldséges verziót is kérni az éttermekben.
Tudtad?
A tajine fűszerkeverék könnyedén, otthon is összeállítható, az alap verzióban só, bors, paprika, római kömény, kurkuma, gyömbér, és fahéj mindenképpen szerepel, de mehet még bele többek között sáfrány és szárított rózsaszirom is.
Sodort búzadara
A kuszkusz egy berber eredetű szó, nagyjából azt jelenti, hogy „jól megsodort”. Manapság is sok helyen még kézzel sodorják minigombócokká a kissé benedvesített és lisztezett búzadarát, hogy kuszkuszt készítsenek belőle. Aztán szitálás útján választják külön a különböző méreteket, és így a felesleges liszt is lekerül róla. Az eredetileg napon szárított kuszkusz akkor tökéletes, ha főzés után nem válik kásássá, pergős szemű marad, mint a rizs. Tulajdonképpen azt mondhatjuk, hogy Marokkóban pont olyan bűn ragacsos kuszkuszt tálalni, mint egy olasz étteremben nem al dente, hanem szétfőzött tésztát.
Kuszkusz készítés
A nálunk kapható kuszkusz termékek használati utasításában az áll, hogy öntsd nyakon egy bizonyos mennyiségű forralt vízzel, takard le, hagyd állni és utána egy kis vajjal keverve fogyaszthatod. Ez a víz mindig kevésnek bizonyul és ha után töltjük, akkor eláztatjuk a kuszkuszunkat. A végén mindenképpen vagy egy szétáztatott köretet, vagy egy többe összeragadt ételt kapunk. Arab területeken, ahonnan a kuszkusz származik, természetesen nem így készítik, hanem párolják, nem is egyszer a kuszkuszt. Gondolom, itt is ahány ház, annyi kuszkuszkészítési mód.
A receptben alkalmazott háromszor párolás után biztosan nem fog se szétmállni, se összeragadni a kuszkusz.
Tajine sütőedény híján - ezt már tényleg nem tudtam volna hova rejteni a csomagomban - ügyes megoldásokkal is nagyszerű lett a hétzöldséges kuszkuszom, nézzétek meg a képgalériát és a receptet!
Tipp: ez az ételkülönlegesség birka- és marhahússal is elkészíthető, akkor természetesen a fűszerek után a hússal kell a pirítást-főzést kezdeni, a zöldségeket csak a legvégén, főzési idejüknek megfelelően tegyük az edénybe.
Zöldségek
Legtöbbször a tajinban párolt kuszkusz tetejét sárgarépa, fehérrépa, ami inkább az ízesebb paszternák, padlizsán, cukkini, édesburgonya vagy sütőtök díszíti, és a tetejére kerül egy jó csípős, piros színű paprika, ami nem hasonlít az ázsiai chilire, annál sokkal ducibb. Erejét viszont a magyar hegyes csípős zöldpaprikához hasonlóan adja ki, a csúcsos végébe harapva azt gondoljuk, hogy hát mi ez, ez nekik az erős? Aztán a következő harapásnál már keményebben hat, végül kimerevedik a tekintetünk, és a tarkónkról dől a víz tőle.
Egy kis számmisztika
Megfigyeltem, nagyon sok étkezésnél mindenből hetet adnak, például az egyik étteremben hétféle marokkói salátaféleséget kaptunk egy csodálatos, emeletes tálaló szetten. Próbáltam utána járni, vajon mi állhat a hetes-fétis hátterében, de azon kívül, hogy az arabok lakta területek eléggé férficentrikusak, és az eredetszám hetes, mint páratlan is eléggé férfias, nem jutottam tovább. Talán még annyi, hogy a Neptun bolygóhoz és a Halak jegyhez köthető, ha ez bárkinek mond valamit, fejtegesse tovább a fonalat, jó kuszkuszozást!
Fotók és recept: Bagdi Gréta
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több szépség Grétitől: