A kürtőskalács a magyarok kedvence - tudtad, hogy régen botratekercsnek is hívták?

A kürtőskalácsot már a középkorban is ismerték, azóta pedig a klasszikus székely-magyar verziót jóformán az egész világon szeretik. 2015-től hungarikumként tartjuk nyilván.

Az édes süteményféleségért nemcsak nálunk és Erdélyben, hanem mára már az egész világon rajonganak. Régen jellemzően ünnepekre készítették, most azonban akármikor ehetünk kürtőskalácsot, amikor csak megkívánjuk.

Legenda a kürtőskalácsról

A kürtőskalács a 18. század elején vált népszerűvé a nemesség körében, a század végére pedig már a polgári és a népi konyha kedvelt süteménye lett. Egy monda szerint a tatárok elől a székelyek egy barlangba menekültek, és szalmából készítettek kürtőskalácsot, hogy üldözőiket megtévesszék bőségesnek tűnő tartalékaikkal.

A kürtőskalács elődjére az első utalás egy középkori heidelbergi kéziratban található, de a maihoz hasonló receptet először Mikes Mária 1784-es erdélyi szakácskönyvében találunk, amelynek még nem volt része az édesítés. Az első karamellizált cukormázzal készült kürtőskalácsrecept - akkor még dorongfánk néven - Rézi néni 1876-os szegedi szakácskönyvében jelent meg, aki mandulás cukrot ajánl az ízesítéshez.

A csonka kúp alakú sütemény a nevét a tűzhelyek gőzölgő kürtőjére emlékezettő kinézetéről kapta, de az évszázadok során dorongfánk, botfánk és botratekercs néven is ismerték. A kürtőskalács elnevezés nyomtatásban először Biri néni 1926-os szakácskönyvében jelent meg.

Pörgetnél otthon egy kis kürtőskalácsot? Mutatjuk a recepteket:

Variációk kürtőskalácsra

Számos kürtőskalácsrecept ismert, de a klasszikus, székely-magyar édes kelt tésztáját sütődorongra tekerik úgy, hogy a szélek egybesüljenek, majd kristálycukorba forgatják, és forró vajjal kenegetve parázs fölött addig sütik, amíg a színe aranybarna nem lesz. Ha megsült, akkor a karamellizálódott réteget fahéjjal, kakaóval, mákkal vagy tört dióval kevert cukorban megforgatják.

A hagyományos recept szerint az eredeti kürtőskalácshoz kizárólag cukor, só, tej, vaj, tojás, búzaliszt és élesztő kerülhet. Az utóborításhoz aprított vagy darált diót, mandulát, fahéjport, valamint természetes vaníliaporból készült vaníliás cukrot használnak. A tört dióval történő utóédesítés csak későn, az 1980-as években terjedt el, a kókuszos, és az összes többi íz pedig csak az ezredfordulótól vált népszerűvé.

Ezeket olvastad már?

Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Elkészítettük a Bosch „MUM, de jó!” Ünnepváró Receptverseny első helyezettét,...

Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...