Amikor átalakítottuk a régi lakásunkat, akkor nagy figyelmet fordítottunk arra, hogy legyen külön helyiség a spájznak. Viszont amikor 10 éve kertes házba költöztünk, sajnos nem voltak ehhez adottak a terek - és a költségvetés sem. Így a konyhában egy régi kredenc, egy nagy álló szekrény és számtalan polc tölti be a spájz szerepét - ami egyrészt nem néz ki túl jól, másrészt pedig néha idegbajt kapok tőle.
Amikor eljön ez az állapot, akkor veszek egy nagy levegőt, és rászánok egy hétvégi napot, hogy rendszerbe rakjam a polcokon kallódó spájztöltelékeket. Ha szerencsém van, a fiúkat is be tudom ebbe vonni, és miközben együtt pakolászunk, megismerhetik a különböző fűszereket, segíthetnek címkét írni (ezt különösen a kisebbik fiam szereti nagyon, aki most tanult meg írni), ragasztani, és egy kicsit nagyobb rálátásuk lesz arra is, hogy miből is áll a "konyha-menedzsment" a bevásárláson és a főzésen túl.
Rakjunk rendet együtt a spájzban!
A konyhai polcok rendrakásának menete persze mindig először egy még nagyobb rendetlenséggel kezdődik - hiszen ha már nekiláttunk, akkor lemossuk a polcokat, kitöröljük a fiókokat is - és ehhez mindent ki kell belőlük pakolni. Ezzel egy időben már válogatunk is - módszeresen olvassuk a címkéket, hogy mi az, amit esetleg már nem is érdemes visszatenni a szekrénybe. A szokásos feladatokon túl az alábbi videón keresztül hadd mutassak meg nektek egy-két pakolási trükköt, amit ti is kipróbálhattok a következő rendrakásnál!:
Fagyasszunk le friss fűszernövényeket!
Néhány évvel ezelőtt elmentünk a barátainkkal medvehagymát szedni, és szerencsénkre hatalmas csokrokkal jöttünk haza - annyival amennyi egy négyfős család egész éves medvehagyma-igényét kielégíti. Készítettem belőlük pesztót is, de néhány levelet olívaolajban, jégkockatartóban is lefagyasztottam - nagyon jól jöttek később, a rövid medvehagymaszezonon kívül. És bár ez klasszikusan nem a tavaszi nagytakarításhoz tartozó feladat, kiváló megoldás a hűtőben fonnyadozó pár napos friss fűszernövények megőrzésére! Ma már nem csak medvehagymát fagyasztunk frissen, hanem bazsalikomot, rozmaringot, kakukkfüvet, majorannát is - ízvilágukat így is kitűnően megőrzik, a szárított változataik sajnos meg sem közelítik ezt. Jól jönnek egész évben levesekbe, tésztaszószokba, húsos ragukba.
Rendszerezzük az őrölt fűszereinket!
Alapból szeretek fűszerboltokban fűszert vásárolni - egyrészt mert jóval nagyobb a kínálat, mint egy sima üzletben, másrészt jóval olcsóbb is. Viszont a kis zacskókat általában celluxszal vagy csipesszel lezárva tárolom - amit magam sem értek, hiszen sokkal praktikusabb, ha felcímkézett fűszertartókban tároljuk őket, és nem kell a főzés során 26 zacskót végigolvasnom, hogy az apró barna őrlemények közül melyik is a római kömény, a sima kömény vagy a koriander. Ez egyébként az egyik legnagyobb kihívás, kiválogatni a lejárt fűszereket, fel- és újracímkézni a fűszertartókat és persze nagyobb veszteség nélkül a zacskókból az üvegcsékbe juttatni a porokat, száraz növénydarabokat.
Ne dobjuk ki a száraz kenyeret, kiflit, zsemlét!
A maradékfelhasználás jegyében a halmozódó száraz kenyér-, kifli-, zsemledarabokat végre ledarálom, üvegbe teszem, a gyerekekkel felcímkéztetem. Így nem biztos, hogy olyan homogén morzsahalmot kapunk, mint a bolti morzsáknál, de én ezt kifejezetten szeretem, hiszen így rusztikusan ropogós lesz a panír kedvenc bundázott ételeinken. És még sok év után is nagyon tudok örülni, ha nem dobom ki a megszáradt kenyeret.
Zöldség- és gyümölcstárolás praktikusan!
Egyszer régebben vettem egy szuper nádfonatú kosárkát otthonra a hagymáknak, de legnagyobb bánatomra pár hónap után az egész kosár bepenészedett. Volt, hogy sima tálban tároltam őket, volt, hogy nyitott kosárban, de egy mély és magas polc esetén így nem igazán ideális a helykihasználás. Elsőre furcsának tűnhet, de nagyon klassz megoldás a zöldségek és a keményebb gyümölcsök tárolására a lyukacsos fém irattartó: tart is, szellőzik is, átlátható is, magasra is lehet benne pakolni a zöldségeket. Igazi főnyeremény!
Ezek a cikkek is érdekelhetnek!:
Ezeket olvastad már?
Egy "én sosem fogok futni" nő vallomása - mégis megtettem,...
Soha ne hidd, hogy késő elkezdeni a sportolást! Még szuperebb lesz, ha a gyermekeiddel közösen tesztek egészségetekért. Én már kipróbáltam, most te jössz! (X)
Bodon Judit dietetikusÖt tipp egy dietetikus édesanyától, hogy miért főzz együtt a...
Gyermekkoromban én sajnos nem téblábolhattam a konyhában, ma viszont anyaként a gyerekeimmel űzhető egyik legszuperebb foglalatosságnak gondolom a közös főzést. (X)
Bodon Judit dietetikusEgészségesen étkező gyermeket szeretnél? 7+1 tipp a dietetikustól, hogy jól...
Nem biztos, hogy tisztában vagyunk azzal, mekkora jelentősége van a gyermekkori egészséges táplálkozási szokások kialakításának. Pedig ebben az életkorban dől el minden.
Szabó AEgészséges életmód? Egyszerre túl sok és túl kevés az elérhető...
Minden információ rendelkezésünkre áll az egészséges élethez, mégis a magyar lakosság 2/3-a túlsúlyos vagy elhízott. Mi lehet ennek az oka?
Bodon Judit dietetikus