Legyen az strandon megvásárolt finomság, vagy otthon ebédre, vacsorára vagy csak simán délutáni uzsonnaként kínált, pár perc alatt elkészülő fogás, a főtt kukoricánál kevesebb finom zöldségfélénk akad. Már a boltokban és piacokon ott vannak a friss, zsenge termések, érdemes most minél több ételt készíteni belőle.
Hogy válasszuk ki a legjobb darabokat?
Ilyenkor, a kukoricafőzés szezonjának kezdetekor még nem nagyon tudunk mellélőni, általában mindegyik cső kukorica jó választás lehet, de azért érdemes egy-két dologra figyelni a vásárláslásnál:
- A halomban tárolt zöldség közé ragadt pára például kellemetlen penészedést indíthat el a csöveken, ezért mindig vizsgáljuk meg a növény felületét, héját, hogy tiszta-e.
- Tárolni hűtőben is lehet – ekkor tény, hogy kevésbé fog kiszáradni a cső, de a friss kukorica eltarthatósága azért véges.
- Minél többet áll, annál többet veszítenek a kukoricaszemek a cukortartalmukból és lesznek töppedtebbek, szárazabbak, íztelenebbek. Vásárláskor a levelek alá kukkantva ha a szemek egy kicsit szárazabbnak tűnnek, inkább ne vegyük meg, vagy azonnal használjuk fel a zöldséget.
Hogy főzzük?
A zsenge darabokat elég forralás után csak maximum tíz percig főzni, mert minél tovább főzzük, annál keményebb, szárazabb lesz az eredmény. A vizet nem érdemes előre megsózni, mert az is ront a kukorica zsengeségén, elég csak a kész csövet meghinteni majd.
Sajnos néha belefuthatunk csemegekukorica helyett takarmánykukoricába is, amit még teljes beérése előtt, korán le szoktak szüretelni és eladni. Külsőségében ezeket a darabokat egy laikus egyáltalán nem tudja megkülönböztetni a csemegekukoricától, csak főzés után derül ki, hogy a keményítős, lisztes ízt nem a rossz főzési gyakorlat, hanem a nem megfelelő alapanyag okozza. Ilyenkor csak annyit tehetünk, hogy megjegyezzük, melyik árust jobb inkább elkerülnünk a jövőben.
Hogy fűszerezzük?
Legtöbben azt mondanák, hogy leginkább sehogy, vagy maximum egy kis sóval. Valóban, a friss, édes kukorica íze annyira komplex, hogy nem igazán igényel további fűszerezéseket, de ha van kedvünk, kipróbálhatjuk, hogy milyen olvasztott vajjal meglocsolva, vagy éppen grillrácson elkészítve. Sőt, a vaj mellett szórhatunk rá egy kis chilipelyhet is, ami szintén nagyon illik a kukorica édes-sós ízéhez.
Mi készüljön belőle?
Ha nem magában, a csőről leeszegetve a magokat fogyasztanánk, készítsünk belőle olyan ételeket, amiket nem feltétlenül szoktunk a friss kukoricából. Tehát ne köretként, salátába vagy épp húsok mellé együk, hanem főzzünk belőle krémlevest – ehhez hasznos trükk, ha egy előzőleg főzött csöves kukorica félretett főzővizét használjuk fel, mert így még intenzívebb kukoricás ízt kapunk.
A leves készülhet tejszínesen, kókusztejesen, de akár mexikói behatásokkal is, csípősen.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
*Elindult a Nosalty Nyári Receptversenye, keressük az idei nyár legizgalmasabb receptjét!*
2021. július 20. és augusztus 22. között töltsd fel a kedvenc nyári fogásod receptjét az egyszerűsített receptfeltöltés segítségével, és nyerd meg az értékes ajándékok egyikét!
Még több isteni nyári alapanyag itt: