Castro, Kennedy, Disznó-öböl, kubai válság, a tévé előtt remegő, III. világháborútól aggódó fél világ, Florida felé irányított rakéták - nagyjából ennyi jut eszünkbe az amerikai-kubai viszonyról elsőre. Pedig a kapcsolat jóval hosszabbra nyúlik vissza, és nem is volt mindig annyira békétlen, mint a miniszoknyás hatvanas években. A XIX. században még viszonylag könnyedén ment az átjárás az egymástól mindössze 150 kilométerre lévő Florida és Kuba között, és akinek nem tetszett a zsarnokoskodó spanyolok világa, az már ekkortájt is szívesen tette át a székhelyét az USA-ba.
Kevesen tudják - egy órája még én sem tudtam - , hogy a kubai szivargyártás is nagyrészt Floridában zajlott az 1870-es években. Az állandó felkelések, kormányzati megszorítások, és úgy globálisan, a kubai közhangulat elől nagyon sok szivargyáros települt át Key Westre, majd a félsziget nyugati oldalán található Ybor-citybe. Boldogan követték őket a szivarhoz értő, a kubai hangulatból besokalló munkások, akik végül a mai szendvicsemet meghonosították Floridában.
A cubano vagy cubano szendvics Kubában meglehetősen ismert étel volt, állítólag már az 1500-as években megvolt az elődje. Igen, tudom, hogy hivatalosan a kártyaasztal mellől felkelni nem akaró John Morgeau-nak köszönhetjük a szendvicset, de valójában az ókor óta fogyasztunk húst, sajtot, zöldséget két kenyérszerűség közé töltve. A kubai őslakosoknak volt saját sajtjuk, a sertéshúst is szívesen sütötték, a sonkát meg a spanyolok adták hozzá. A mustár és az uborka már a XX. század elejének vívmányai.
A kubai munkások egyik leggyakoribb ebédje nem sokat változott az évtizedek alatt, bár állítólag a húszas években egy ideig szalámit tettek bele sonka helyett - ez az időközben rekordmennyiségben érkező olasz bevándorlók ízlése miatt történt. A szendvics elengedhetetlen része a kubai kenyér - lenne - , én sajnos nem tudtam beszerezni Budapesten, de ha valaki tud egy kubai pékséget, ne tartsa magában az infót! A baguettformájú, annál sokkal puhább, ezért jól préselhető kenyérféle a szigetország egyik legnépszerűbb pékáruja, így Floridában is hamar alakult néhány olyan sütöde, ahol a bevándorlók jó hazait kaphattak.
Ma, ha valaki Floridában jár, ez az egyik olyan étel, amit szinte kötelező megkóstolni. Mivel nagy számú kubai leszármazott New York-ban is él, ott is bele lehet botlani - mondjuk amit New York-ban nem lehet megkapni, az valószínűleg nem is létezik. Az, hogy itthon nem lehet pont kubai kenyeret kapni, az ne tartson vissza senkit - egy picit puhább baguettből pont olyan finom dupla húsos, olvadós sajtos, harsanós uborkás szendvicset lehet összerakni!