Ha nincsen otthon krumpli, akkor nem túlzás azt állítani, hogy el vagyunk veszve. Nem tudunk egy jó kis, héjában főtt krumplit vacsorázni kevés vajjal, sóval bolondítva, nem tudunk egy rendes diétát csinálni, se egy gyors rósejbnit, a váratlan vendégeknek vagy az éhező gyerekeknek.
Krumpli sokféle van
- Fajtáját tekintve van a fehér héjú (ella), szétfővős, ez nagyon jó püréhez, kenyérbe, krémlevesbe.
- Van a „sima” krumpli, rózsa néven fut, ez alkalmas főzeléknek, levesbe, főtt krumplinak.
- Aztán van a kiflikrumpli, ez nagyon jó salátába, esetleg rakott krumpliba, a lényeg, hogy ez nem fő szét egyáltalán.
- És van még többféle, de ezeket ritkábban lehet kapni és nem is valók egy kezdő háztartásba. (Természetesen próbálkozni lehet velük.)
Újkrumpli, nem lehet megunni!
Egy egészen más műfaj az újkrumpli, sokak nagy kedvence. Általában május elejétől elérhető. Hamarabb készül el, mint az öreg krumpli és nagyon finom ízű, köretnek kiváló, de sok célra nem alkalmas (kenyérbe, rakottnak, pürének stb.)
A méret lényeges: kicsi, nagy és közepes
- A nagyot a legkönnyebb hámozni, de egyben például sokkal tovább tart megfőzni.
- A közepes krumplikat könnyű hámozni és könnyű kockára vágni.
- A kicsi krumplikat nagyon idegesítő meghámozni, de héjastul főzni, sütni nagyon jól lehet, és általában sokkal olcsóbbak, mint a nagyok.
NoSalty-tipp: A krumplit a hagymához hasonlóan érdemes sötét, hűvös helyen tárolni. A szezon végén pedig minél előbb el kellene használni, mert hamar kicsíráznak és az már nem jó.
Krumplileves
Kell hozzá füstölt szalonna vagy még jobb a tarja, comb, karaj – bármi, lehetőleg házi kivitelben vagy piacon vásárolva termelőtől, de ha ez nem megy, a bolti is jó persze, hagyma, krumpli, fokhagyma, babérlevél, kolbász, pár csepp citrom.
Az elkészítése nagyon egyszerű és gyors
- Kisütöm a szalonna zsírját, ha nem szalonnát használok, akkor kevés olajon átpirítom a kevésbé zsíros füstöltárut. Beledobom a hagymát és alaposan megdinsztelem, beledobom a közepes kockára vágott krumplit (nem szétfővőset), felöntöm vízzel és belerakok egy-két babérlevelet. Én egyébként elég keveset szoktam készíteni, két közepes krumplihoz egy nagyobbacska hagymát pirítok.
- A krumplit hagyom főni, mikor félkész (kb. 10 perc fővés után) beledobok pár karika kolbászt. Közben egy másik edényben készítek egy pirospaprikás, fokhagymás rántást.
- Mikor kész a krumpli, feloldom a levesben a rántást (amit előtte egy kis leveslével felhígítottam), belenyomok pár csepp citromot – és kész is van.
- Lehet enni tejföllel vagy anélkül; sőt legutóbb, jobb híján, joghurttal próbáltuk és kiderült, hogy úgy is nagyon finom.
Dani-tipp: Szinte bármilyen krémlevest készítünk, tehetünk bele egy kisebb méretű, szétfővős krumplit, sűríteni fogja és ad neki egyfajta tartást, az ízét pedig nem befolyásolja különösebben.