A Nanking Orvosi Egyetem kutatói érdekes eredményre jutottak: a kutatásaik szerint a mikroműanyagoknak köze lehet ahhoz, hogy egyre több a bélproblémás beteg. Az olyan krónikus bélbetegségek, mint például az irritábilis bélszindróma (IBD vagy IBS), egyre gyakoribbak, a szakértők szerint pedig ehhez a mikroműanyagoknak is lehet közük.
A kutatók nagyobb mennyiségben találtak mikroszkopikus műanyagrészecskéket az IBD-ben szenvedők székletében, mint egészséges társaiknál. A szakértők megjegyezték: rendszeresen esszük ezeket a mikroműanyagokat az ételeinken, és isszuk az ivóvizünkön keresztül, és a tudomány ma még mindig nincs tisztában azzal, hogy pontosan hogyan hatnak a szervezetünkre.
A mikroműanyagok fogyasztása az emberek számára nagyjából elkerülhetetlen, mivel mindenütt jelen vannak a különféle élelmiszerekben és az ivóvízben. Egyelőre nem tudjuk, hogy az ilyen műanyagok a szervezetbe jutva milyen hatásokat fejtenek ki
– írják a kutatók az Environmental Science & Technology folyóiratban megjelent tanulmányukban.
A kutatók azt feltételezik, hogy a mikroműanyagok a bélbetegségek kiváltó okai is lehetnek, de legalábbis rontanak azok állapotán. Az ilyen krónikus betegségek ma már 10 emberből 1-et érintenek globálisan, és a nők 50 százalékkal nagyobb eséllyel szenvednek bennük.
A kutatásból kiderült, hogy minél rosszabbak voltak egy beteg tünetei, annál több mikroműanyag volt a székletében, így kijelenthető, hogy valamilyen összefüggés biztosan van közöttük.
A kutatási eredmények egyébként 102 Kínában élő ember mintáinak elemzéséből származnak, a csoport felét diagnosztizálták krónikus gyulladásos bélproblémákkal. A tanulmány szerint az IBS-betegek széklete körülbelül 50 százalékkal több mikroműanyagot tartalmazott grammonként, mint az egészséges társaiké.
Ezek is érdekelhetnek: