A szelídgesztenye a bükkfalélék családjába tartozik, és bár meglepő, de nincs rokonságban a vadgesztenyével. Ez az ősi növény évezredek óta fontos táplálékunk, Közép-és Dél-Európában elterjedt, hazánkban is őshonos, termésének állaga hasonlít a burgonyáéhoz, mivel magas a keményítőtartalma. Krémes állaga miatt rengetegféle ételt készítettek és készítenek belőle.
Mivel magas a vitamin- és ásványianyag-tartalma, valamint jó rostforrás, fogyasztását mindenki számára ajánljuk, a gyerekek hozzátáplálása során is fontos szerephez jut, mivel gluténmentes, könnyen emészthető és lágy, édeskés ízével igazán könnyen megbarátkoznak a babák is. Magas B-vitamin, C-vitamin és E-vitamin tartalommal bír, sok benne a kálium, magnézium és a vas is, magas rosttartalma miatt pedig elősegíti a jó bélműködést, jól beilleszthető a különböző diétákba is.
Felhasználása
Ahogy már említettük, krémes, édeskés, gazdag íze rendkívül sokféle felhasználási módot rejt magában, szárított és porrá őrölt változatából készül belőle például Korzikán csupán víz hozzáadásával tradicionális lepénykenyér, a franciák köretként fogyasztják, az angolszász konyhában pedig a különböző húsok töltelékeként találkozhatunk gyakran vele.
Sült gesztenye otthon
Bár borsos ára miatt nagy mennyiségben talán nem nap mint nap fogyasztjuk, de a téli, vagy az ünnepi időszakban többször előkerülhet, hiszen egy-egy ételbe nem kell belőle sok, mégis intenzív, semmivel össze nem hasonlítható csodás íze igazi téli hangulatot varázsol otthonra. Ilyenkor gyakran találkozunk gesztenyeárusokkal az utcán, akik hagyományosan, parázson sütve kínálják az egész szelídgesztenyéket egyfajta csemegeként.
A sült gesztenyét otthon is bátran elkészíthetjük, ehhez nem kell más, mint hogy a megvásárolt gesztenyét kereszt alakban beirdaljuk, majd egy éjszakára, de minimum több órára vízbe áztatjuk. Így a gesztenye megszívja magát annyira vízzel, hogy sütés után könnyen meg tudjuk hámozni. 180 C fokos sütőben addig süssük, amíg a gesztenyék szépen ki nem nyílnak, és át nem pirulnak.
A franciák és a spanyolok régi szokása, hogy a beirdalt gesztenyéket nem vízbe, hanem édes borba áztatják, és hagyományosan a kályha vagy a kandalló tövében készítik el ezt a különleges csemegét. A gesztenyetermesztéséről híres Korzikán pedig híres édesség a mézben eltett gesztenye, de Törökországban is kedveltek a mézes, gesztenyés desszertek.
A már említett gesztenyés köretek egyik különleges darabja, amikor a főtt, áttört gesztenyét vajon párolt hagymához adják, sózzák, borsozzák és tejszínnel keverik. Szokott készülni belőle krémleves, tehetjük különböző süteményekbe, de a leggyakoribb és legegyszerűbb felhasználása, ha gesztenyepürét készítünk belőle. Ezt a legtöbben már készen, mirelit változatban szokták beszerezni, természetesen választhatjuk mi is ezt, figyeljünk azonban arra, hogy tényleg gesztenyéből álljon, és ne legyen lehetőség szerint agyoncukrozva.
Sok helyen már lehet fagyasztott, natúr gesztenyepürét is kapni, ami azért nagyszerű, mert így megspórolhatjuk a sütést és pucolást, aztán pedig kedvünkre ízesíthetjük, készülhet belőle sós és édes fogás is.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Ezeket olvastad már?
12 gyönyörűséges gesztenyetorta
Bár még több mint egy hónap van karácsonyig, nem árt begyűjteni a jó recepteket. Nézegesd meg az itt felsorakozott finomságokat, hátha megtalálod az igazit!
Nosalty9 habos-babos gesztenyés sütemény
Előszeretettel vesszük elő a gesztenyemasszát, nem csak ősszel vagy télen - készüljenek belőle habos-krémes csodás sütemények, nem bánjuk meg!
Nosalty5 tipp, mihez kezdj a gesztenyével
Gesztenyére fel! Ne hanyagold el ezt az isteni gyümölcsöt, mert hagyján, hogy nagyon egészséges, de isteni fogásokat készíthetsz belőle ünnepi alkalmakra!
Országh Kitti12 lélegzetelállító gesztenyés hús karácsonyra
Ha szentestére gesztenyés hús a család kívánsága, meríts ötletet az itt felsorakozott receptekből - különböző húsfajtákból és elkészítési módokból válogathatsz.
Nosalty