Magyarországon is egyre több helyen nyílnak közösségi kertek, amelyek rengeteg előnnyel járnak. Ez a hazánkban még kevésbé ismert élelmiszertermelési koncepció egyszerre nyújt közösségi élményt, ad lehetőséget a szabadidő hasznos eltöltésére, és juttat ételt az asztalra. Most elmondjuk, mik azok a közösségi kertek, és hogy miért érdemes csatlakozni egy már meglévő kerthez, vagy létrehozni egy teljesen újat.
Mielőtt az emberek jelentős része teljesen áttért volna a modern, városi életformára, a növénytermesztés és állattartás megszokott része volt a vidéki életnek.
Persze kisebb városokban vagy falun még sokan ma is lelkesen gondozzák a kertjüket és tartanak baromfit, disznót vagy más jószágot, de már nem nagyon vannak olyan települések, ahol ne lenne legalább egy kisbolt vagy tömegközlekedéssel elérhető távolságban egy szupermarket, ahol aztán bármit beszerezhet az ember. Az üzletek kényelme mellett könnyen elfelejtjük, hogy honnan is kerül az étel az asztalunkra, az pedig, hogy saját magunknak is termelhetünk, a városban élve egyenesen elképzelhetetlennek tűnik.
A közösségi kertek a nagyvárosok zöld területein adnak lehetőséget az embereknek arra, hogy kapcsolódjanak egymással, a természettel, és maguk ültethessék, majd takaríthassák be a saját terményeiket.
Bár minden közösségi kert más és más, a lényeg ugyanaz: egy olyan termőterület, kert amely több ember tulajdonában van, vagy együtt bérel és közösen gondoz, közösen használ. Vannak közösségi kertek, ahol az egyének felosztják egymás között a parcellákat, és a saját részén mindenki azt ültet amit akar. Máshol minden növényt közösen gondoznak a közösség tagjai és a termést is egyenlően osztják el egymást között. Most elmondjuk miért érdemes kipróbálni a közösségi kertészkedést, ha pedig szeretnél többet megtudni a témáról, látogass el a kozossegikertek.hu oldalra.
Katt a galériára, hogy megtudd, miként kezdhetsz bele te is a közös kertészkedésbe
Még több tipp, ha belevágnál a kertészkedésbe: