Szeptembertől szinte sehol nem terveznek áremelést a közétkeztetésben, így tehát az iskolai menzákon sem – mondta az Eduline-nak Zoltai Anna, a Közétkeztetők és Élelmezésvezetők Országos Szövetségének (Közszöv) elnöke. Mint kiderült e mögött több ok is áll: egyrészt az élelmiszerárak is konszolidálódtak – bár a Közszöv elnöke szerint helyesebb kifejezés az, hogy oda-vissza ugrálnak – , másrészt a cégek is úgy érzik, hogy jelenleg van a közétkeztetési rendszerben annyi mozgástér, hogy ne kelljen belenyúlni az érvényben lévő árazásba.
A Közszöv elnöke hozzátette, hogy országos szinten lehet különbség a befizetendő díjak között, hiszen a közétkeztetés térítési díját az önkormányzatok határozzák meg.
Három forrásból tevődik össze a közétkeztetés: vannak a befizetett díjak, amelyek a fogyasztói befizetések. Ez sok esetben még kevesebb, mint amennyit megállapít az önkormányzat, mert valamilyen szociális rászorulási alapon tud csökkenteni – ez a rész az összes költség nagyjából 23 százalékát jelenti. Ehhez hozzájárul a fenntartó, tehát az önkormányzat vagy az intézmény, ami körülbelül húsz százalékot tesz ki, vagy kicsivel kevesebbet. A legnagyobb arányban a terheket az állam viseli, ami összesen 57 százalék. 2023-ban az állami költségviselés összesen 101 milliárd 521 millió forintot jelent
– mondta Zoltai Anna.
További aktuális híreink: