Az első Közért eredeti neveaz 1948. májusában megjelent kormányrendelet alapján még ez volt: Községi Élelmiszer-kereskedelmi Részvénytársaság. Feladata hivatalosan is a közellátás biztosítása volt, alapításakor 358 fővárosi és 31 vidéki bolt tartozott fennhatósága alá, hamarosan azonban a vidéki boltokat elcsatolták, így Budapesten kívül az emberek a Csemegébe, az ABC-be, az Áfészbe vagy a boltba jártak beszerezni az alapvető élelmiszereket.
Az üzletekben eleinte az akkor már rég megszokott pultos kiszolgálás működött (mint ezen az 1957-ben készült fotón), a cukrot, a lisztet, a tejet, és még a zsírt is a pultokban dolgozó eladók mérték ki, ezért is számított hatalmas szenzációnak, mikor 1955-ben a Mártírok útján (ma Margit körút) megnyitott az első önkiszolgáló
Közért. Alig tíz év elteltével a Közértek zöme teljesen átállt az önkiszolgáló rendszerre (kivételt képeztek a húspultok, amelyek a mai napig szinte minden boltban, szupermarketben megtalálhatóak).
Sokan még ma is emlékezhetünk arra, mennyire színesek és mutatósak voltak a régi boltok kirakatai. Ezt a kirakatot a Bajcsy-Zsilinszky úton fotózták még 1960-ban.
Az 1960-as években ilyen feltűnő neonfényekkel tudatták mindenkivel, hogy ez a Közért bizony már
önkiszolgáló.
Mivel az ötvenes években egyre több nő kezdett el dolgozni, az önkiszolgáló élelmiszerüzletek egyik célja az volt, hogy csökkenjen a bevásárlásra fordított idő. Már nem kellett a pult előtt sorban állni, mindenki szabadon válogathatott az áruk között. A fentebb látható, nem önkiszolgálós kis közért az Albertirsai úton volt megtalálható.
A Közért mellett működött 1952-től a Csemege Kereskedelmi Vállalat – elsősorban Budapesten és a Balaton környékén -, amelyet országos szinten működő nagyvállalatként kifejezetten a korszerű kereskedelmi módszerek alkalmazása és terjesztése érdekében hoztak létre.
A hatvanas évektől pedig megnyitottak a Közérteknél is nagyobb választékkal rendelkező ABC-k, vagyis az Alapvető Beszerzési Cikkeket árusító boltok, amelyeket kifejezetten lakótelepeken és a nagyobb lakóközösségek közelében várták a vásárlókat (az első üzletet 1964-ben a József Attila lakótelepen nyitották meg, sokáig ez volt a főváros legnagyobb ABC-je).
Az országban található Közértek a többszöri átszervezések ellenére is egészen 1996-ig működtek, a nyolcvanas években 1600 üzlet 12 ezer ember foglalkoztatott, a fővárosban vásárolt élelmiszerek 60%-át a Közértek árusították.
Ez is érdekelhet: