Magyarország Európában az élmezőnybe tartozik, ha alkoholfogyasztásról van szó, de világviszonylatban sem marad le sokkal az elsőktől. 2020-as adatok szerint a lakosság 6,3%-a fogyaszt alkoholt napi szinten, 19%-a legalább hetente (de nem naponta), és 21%-a legalább havonta (de ritkábban, mint hetente). A férfiak több mint egytizede (11%), a nőknek csak 1,8%-a fogyaszt naponta alkoholt. A férfiak 19, a nők 39%-a soha nem iszik. A koronavírus-járvány idején az alkoholfogyasztás megugrott, nagyjából 80 százalékkal vettek több alkoholt a magyarok, mint egyébként.
Ismert, hogy az alkohol rövid távon és kis mennyiségben lehet akár hasznos és egészséges is, bár arról, hogy ennek mi a pontos mértéke és gyakorisága, megoszlik a tudományos álláspont. Az viszont biztos, hogy a gyakori alkoholfogyasztás problémás, egészségügyi gondokhoz vezethet – olyanokhoz is, amikre nem is gondoltunk volna.
Ha ugyanis sokszor fogyasztasz alkoholt (még akkor is, ha nem túl nagy mennyiséget), savas refluxod alakulhat ki. Az alkohol ellazítja a nyelőcső alsó záróizmát, vagyis a nyelőcső és a gyomor közötti izomszalagot. Amikor ez megtörténik, a gyomorból származó sav könnyebben feljuthat a nyelőcsőbe, és időnként gyomorégést okozhat.
Ez azon túl, hogy kellemetlen, megemelheti a rák kialakulásának esélyét is. A savas reflux, ha sokáig kezeletlen marad, Barrett-nyelőcső kialakulásához vezethet. Ezt a nyelőcsőrák előfutáraként is szokták hívni, a nyelőcső nyálkahártyasejtjeiből kiinduló daganattípus kialakulását megelőző állapot, a reflux betegség súlyos szövődménye. A refluxbetegek 20-30 százalékánál kialakul a Barrett-nyelőcső.
Honnan tudod, hogy ilyesmi miatt kell aggódnod?
Ha már régóta refluxos vagy, és nem kezelteted, van rá esélyed, hogy akár tünetek nélkül is Barrett-nyelőcsöved legyen: az érintettek 10-15 százalékánál nem jelentkeznek panaszok. Ennek hátterében az áll, hogy a reflux következtében a nyelőcső idegei is károsodnak, így a gyomorégést már észre sem veszed. A legfontosabb tünete a nyelészavar, ez azonban már jellemzően későn, előrehaladott állapotban jelentkezik. A legegyszerűbben úgy előzheted meg a probléma kialakulását, ha nem fogyasztasz nagyon gyakran alkoholt, illetve, ha már refluxos tüneteid vannak, elmész kivizsgálásra.