Bizony, a jó dolgokra is simán rá lehet unni: például a ki tudja, hányadik üveg kovászos uborka után (bármennyire is szeretjük a savanyúságot), felmerülhet bennünk, hogy ugyan, lehetne-e hasonló módszerrel valamilyen más zöldséget is eltenni, ezzel kicsit megtörve a kovászos monotóniát. Nyár lévén szerencsére nem kell a friss alapanyagok miatt aggódnunk: egy sor olyan zöldség akad, ami az uborkához hasonlóan jól viseli a kovászos érlelési folyamatot. A cikkből kiderül, hogy melyek ezek, továbbá az is, hogyan és miként érdemes őket eltenni savanyúságnak. Vigyázz uborka, jönnek az új kovászos zöldségek, nehogy túlszárnyaljanak!
Milyen zöldségeket érdemes kovászolni?
Ha az uborkából indulunk ki, ami ugyebár a legklasszikusabb kovászolt savanyúság, egy sor másik zöldséget is találhatunk, amelyek alkalmasak lehetnek ugyanezen módon történő feldolgozásra.
Ahhoz, hogy ezeket megtaláljuk, alapul kell vennünk a kovászolni való uborka tulajdonságait: mennyire kemény a húsa, milyen gyorsan érik be, satöbbi?
Mivel a kovászolási folyamat még melegebb időben is eltart 3-4 napig, olyan zöldségeket válasszunk, amelyeknek húsa keményebb, nem puhulnak meg túlságosan vagy válnak mállóssá. Emellett arra is figyeljünk, hogy nyersen is fogyaszthatóak legyenek a zöldségek, illetve kellemes élményt nyújtsanak ízben és állagban.
Változik-e bármi a kovászolás alatt?
Használhatjuk ugyanazt a módszert, mint az uborkánál: sós-fűszeres víz, kenyér, kapor, meleg helyre tett üveg, 3-4 nap. Egyedül maximum a fűszerezésen változtathatunk, ha szeretnénk, illetve egy alapanyagok esetében az érlelési időn hosszíthatunk-rövidíthetünk, ha azt érezzük, nem tökéletes a savanyúság állaga. Ezen kívül a kovászolás ugyanolyan szépen és békésen lefolyik majd, mint ha uborka lenne az üvegben.
Mire érdemes figyelni, ha más zöldséget kovászolunk?
Az egyik legfontosabb dolog, amire érdemes figyelmet fordítani, az nem más, mint az alapanyagok feldarabolása: a puhább húsú zöldségeket vágjuk nagyobb darabokra, míg a lassan puhulókat hagyhatjuk kisebbre.
Tartsuk szemmel a kovászolás során az üvegeket, esetleg, ha nagyon meleg volt, kóstoljunk meg egy-egy darab zöldséget, nehogy túlérjen vagy túlpuhuljon a savanyúság. Ugyanennek az ellenkezőjét tegyük, ha hidegebb az idő: ilyenkor több napot hagyjunk a beérésre.
Kovászolt zöldségek patisszontól-zöldbabig
Az alábbi zöldségeket mind érdemes kipróbálni, ha az uborkán kívül valami mást is szívesen kovászolnánk. Ezekből a nyári idényzöldségekből mind isteni savanyúság készülhet, adjunk nekik egy esélyt. Jöjjön a lista, a teljesség igénye nélkül!
Kovászolt cukkini
Az uborkához még ez áll a legközelebb, mind ízben, mind állagban, mind szerkezetben. Gyorsan érik, ezért érdemes nagyobb hasábokra vágni a zöldséget – emiatt a savanyút egy karcsúbb, magasabb üvegben tegyük el.
Eredmény: roppanós, kellemesen semleges ízű savanyúság, ami kiválóan illik sok ételhez
Érési idő: meleg időben 2-3, hidegebb napokon 3-5 nap
Fűszerezési lehetőségek: tehetünk hozzá, kaprot, koriandert, mustármagot, kurkumát vagy chilit is
Kovászolt karalábé
Talán kevesen eszik nyersen, pedig úgy is isteni a húslevesek alapzöldsége. Savanykásra kovászolva pedig még izgalmasabb lesz, mert nem veszíti el teljesen harsanós állagát. Nagyobb hasábokra vágjuk, hagyjuk vastagra, hogy kellemesen roppanós maradjon.
Eredmény: épp annyira marad kemény a zöldség, ami még jól áll neki, karakteres íze kiegészül a kovászolt fanyarsággal
Érlelési idő: meleg időben 3-4, hidegebb napokon 4-6 nap
Fűszerezési lehetőségek: érdemes inkább naturálisan hagyni, a kapor és bors szép ívet fest az önmagában is karakteres ízű zöldségre, esetleg mustármaggal egészítsük ki, ha némi izgalomra vágyunk
Kovászolt patisszon
Technikailag bármilyen tökfélét kovászolhatunk – erre kiváló példát nyújtott a cukkini. A nyáron szezonális főzőtököt és patisszont ugyanúgy alávethetjük ennek az eljárásnak, mint más kemény húsú zöldségeket. Még akkor is, ha alapból nyersen nem fogyasztanánk el őket.
Eredmény: ízben nem hoz túl sokat a patisszon, állagban azonban az egyik legharsányabban roppanó savanyúság, amit csak készíthetünk.
Érlelési idő: meleg időben 3-4, hidegebb napokon 4-6 nap
Fűszerezési lehetőségek: mivel a patisszon aromája alapvetően semleges, a klasszikus kapor, bors, mustármag vonalon túl ízesíthetjük olyan extravagáns fűszerekkel is, mint a chili, a currypor vagy éppen a római kömény
Kovászolt karfiol
A karfiol fodros rózsáit nemcsak főzhetjük, de savanyíthatjuk vagy kovászolhatjuk is. Az így kapott savanyúság talán egyike a legizgalmasabb kovászosoknak: ez elsősorban a zöldség izgalmas alakjának és változatos textúrájának köszönhető. Vágjuk kisebb-közepes rózsákra a tökéletes állagért.
Eredmény: az épp elég ideig kovászolt karfiol kellemesen harsanós, helyeken ruganyos-rágós savanyúsággá válik, mindenképpen érdemes kipróbálni
Érlelési idő: meleg időben 3-4, hidegebb napokon 4-6 nap
Fűszerezési lehetőségek: bátran adjunk hozzá kurkumát vagy curryport, de friss kaprot és mustármagot is használhatunk
Kovászolt zöldbab
Talán mind közül a legszokatlanabb szereplő a zöldbab, melynek vékony száraiból teljesen meghökkentő savanyúság születik. A zöldség végeit levágva, a hosszabb darabokat egészben hagyva tegyük el (egy alaposabb mosás után), lehetőleg egy palackba vagy egészen magas falú üvegbe, hogy ügyesen beleférjenek a babok.
Eredmény: a savanyúság állaga olyan lesz, mintha nagyon enyhén blansíroznánk vagy párolnánk a babot, a belsejében a szemek megpuhulnak, míg a babszár kellemesen ress marad.
Érlelési idő: meleg időben 3-4, hidegebb napokon 4-6 nap
Fűszerezési lehetőségek: a kapron, borson és mustármagon túl nem érdemes más irányba elvinni a savanyúságot
Persze a lista nem teljes: ezek mentén, a fent megnevezett alapelvek szerint tulajdonképpen bármilyen zöldséget kovászos savanyúsággá alakíthatunk, ha kedvünk úgy tartja. Amíg kitart a jó idő, tegyünk egy próbát valamelyikkel, a beérett savanyút pedig tálaljuk sült húsok vagy halak mellé, szendvicsekhez és hidegtálakhoz, vagy ahogy csak szeretnénk.
Itt a kovászolt zöldségek teljes receptje, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!
Fotók és recept: Lakos Benedek
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
További harsányan nyári ötletek, receptek, kísérletek várnak itt: