5 recept a kovászos uborka levével, hogy ne a lefolyóban végezze

A kovászos uborka egy sokszínűen felhasználható házi savanyúság, olyannyira, hogy nemcsak magából a fanyar zöldségből készíthetünk különböző fogásokat, hanem a kovászos hátramaradt levéből is. Lesz itt minden a kenyérlángostól a rántott csirkéig: indulhat a maradékmentés?

Ha átlagoljuk a magyar háztartásokat, egész nagy bátorsággal kijelenthetjük, hogy ezen a nyáron kollektíve túl vagyunk legalább 5-7 üveg kovászos uborka elkészítésén. Az elfogyasztott savanyúság talán pörkölt mellett landolt vagy zsíroskenyéren, esetleg salátába került vagy szimplán csak elrágcsáltunk pár roppanós darabot, miközben tanácstalanul álltunk a hűtőajtóban. Az uborkák tehát elfogytak, és ami utánuk maradt, nem más, mint egy üvegnyi opálos lé, amivel jelenleg nem tudjuk, mihez kezdjünk. Mert megihatnánk, persze, a kovászos uborka levét, de ahhoz hangulat kell, lélekállapot (esetleg kínzó másnaposság), és netalántán az is eszünkbe juthat ilyenkor, hogy biztosan akad más mód is a fanyar folyadék felhasználására. Ha tényleg erre a gondolatra jutunk, malacunk van, ugyanis egy sor különböző recept hasznát veheti a kovászosuborka-lének, mindegyik ki tudja használni előnyös tulajdonságait így vagy úgy. A tulajdonságok és a receptek is azonnal következnek, érdemes lesz jegyzetelni!

5 recept a kovászos uborka levével, hogy ne a lefolyóban végezze

Miért fogyasszuk el a kovászos uborka levét?

Az első és legfontosabb érv a lé megivása mellett, hogy így nem vész kárba az értékes folyadék. Mivel megdolgoztunk érte, jobb, ha a házi savanyúságunkat mind az utolsó cseppig kihasználjuk. Főleg, mert jól járunk vele.

A kovászosuborka-lé ugyanis természetesen probiotikus ital, gyulladáscsökkentő hatású és tele van vitaminokkal (pl. C-vitamin). Kár lenne mindezt a sok jóságot az üvegben hagyni!

A kovászosuborka-lé konyhában kihasználható tulajdonságai

Egészségügyi előnyei mellett persze nem törpül el gasztronómiai haszna sem: a naturálisan savas lé egy sor konyhai folyamat során segítségünkre lehet, ha kiismerjük. Többek között:

  • puhítja a húst és plusz ízt ad neki,
  • hozzájárul egyes főtt zöldségek (pl. burgonya) krémesebb állagához,
  • megerősíti a kelt tésztákban a gluténszálakat.
A sokszínű kincs, amit tilos kiönteni

És ez még nem minden, csupán a technikai oldal – az alábbi 5 recept találó módon bemutatja azonnal, mi minden kihozható egy nagyobb üveg kovászos uborka levéből.

Salátaöntet vagy dresszing kovászosuborka-léből

Persze nem kell rögtön hatalmas fákba vágnunk a fejszénket, választhatunk olyan főzésmentes felhasználási módokat a kovászos uborka levéhez, amelyek nem kívánnak tőlünk sokat. Egyszerű salátaönteteket és dresszingeket készíthetünk a maradék léből, ami kiváló kiegészítője lehet bármilyen zöldségköretnek.

Mivel az uborka leve enyhén savas, helyettesíthetjük vele bármilyen alapvető vinaigrette-receptben az ecetet.

A legnyáriasabb saláták öntete kovászosuborka-lével készül

Csak egy kicsit kell az eredeti arányokon változtatni: ha kovászos levet használunk az öntethez, 1:1 arányban keverjük olívaolajjal, így kapunk majd selymes, gazdag dresszinget. Továbbá érdemes habverő helyett bevetni egy botmixert, amivel garantáltan tökéletes állagot érhetünk el. Ízesítsük sóval, borssal, majd öntsük a kedvenc salátánkra.

Kovászosuborka-lében pácolt húsok készítése

Szintén a savasság miatt használhatjuk pácokban, marinádokban a koviubi levét. Minden pácba kell valamilyen alapanyag, ami enyhén savas, hogy felpuhítsa a húsokban lévő rostokat: ez lehet citromlé, joghurt, de a kedvenc házi savanyúnk leve is.

A kovászosuborka-lében pácolt csirke receptjéért kattints a képre!

Az így kisütött hús nem lesz direkt, szájbarágós módon kovászos ízű, inkább egyfajta sós, enyhén savanykás aromát érezhetünk majd rajta, leheletnyi kapros-fokhagymás felhanggal. Ellenben az állaga jó szaftos marad, ha elég ideig hagyjuk a marinádban fürdőzni.

Ez a fürdő pedig nem áll másból, mint 1:1 arányban vegyített kovászosuborka-léből és íróból. Ha nem jutunk íróhoz, próbálkozhatunk joghurttal vagy kefirrel is, bár ezek túlságosan savanykásak, így érdemes velük óvatosan bánni, nehogy elvigyék az ízprofilt egy nagyon fanyar irányba.

A kovászosuborka-lében pácolt csirke receptjéért kattints a képre!

A pácolt csirkét kiránthatjuk, de magában is megsüthetjük serpenyőben vagy tepsiben (ha nem rántjuk, érdemes bőrös húsrészt használni). Kerülhet szendicsbe, krumplipüré vagy egyéb köret mellé, de főzelékre is.

Itt a kovászosuborka-lében pácolt csirke teljes receptje, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!

Megerősíti a kelt tésztákat a kovászos uborka leve

Úgy tűnik, tényleg minden a savasság körül forog: a pH-érték csodája több receptben is megmutatja erejét. Kelt tészták esetében például, ha víz helyett valamilyen savasabb folyadékot használunk, az megerősíti a kialakuló gluténszerkezetet.

A gyakorlatban: a kisült kenyerünk, zsemlénk, kenyérlángosunk tésztája ruganyosabb lesz, egy kicsit könnyedebb is, mert a lyukacsos belső szerkezet több buborékot képes megfogni.

A kovászos uborkás kenyérlángos receptjéért kattints a képre!

Különösen fontos kvalitások ezek egy kenyérlángos esetében, így érdemes először ebbe a maszába belekeverni a savanyúság maradék levét. És nemcsak a szerkezeti és strukturális előnyök miatt, hanem az ízprofil érdekesebbé tételének érdekében is. Ha ugyanis langyosan fogyasztjuk az alábbi lángost, érezhetjük majd puha, ruganyos tésztáján a kovászos uborka kellemesen visszaköszönő aromáját.

Itt a kovászos uborkás kenyérlángos teljes receptje, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!

Fanyar levesek főnek kovászosuborka-léből

Valamiért alapvetésnek vesszük, hogy a különböző húsos és zöldséges levesek csak és kizárólag vízben főhetnek. Pedig ezt a semleges közeget (vagy legalábbis egy részét) bátran kicserélhetjük, ha szeretnék plusz aromát, karaktert adni egy-egy fazék levesnek.

A savanykás bableves receptjéért kattints a képre!

Nyáron például igen jól tud esni egy savanykás, fanyaran frissítő leves: ha pedig egy ilyenre vágyunk, nyúljunk a maradék kovászosuborka-lé irányába. Zöldséglevest, ragulevest vagy bablevest mind főzhetünk vele, de bátran szabadon engedhetjük a fantáziánkat.

Az itt prezentált bableves azért kiváló példája a savanyúságlé erejének, mert még egy olyan klasszikusan nehézkes ételt is könyedebbé képes tenni, mint a bableves. Egy nagy kanál tejföllel és puha kenyérrel kísérve a legjobb nyári ebéd vagy vacsora válhat belőle.

Itt a savanykás bableves teljes receptje, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!

A kovászos lé karakteres ízt ad minden főzeléknek

És ha a karakteres íz nem lenne elég, még a zöldségeknek is csodás textúrát ad savanyú maradékunk. A burgonya például (de ugyanúgy egy sor másik, magasabb keményítőtartalmú zöldség, mint répa, fehérrépa, édesburgonya, cékla, zeller, karalábé, satöbbi) úgy fő belül teljesen krémesre a savas közegben, hogy közben nem esik szét, nem mállik darabjaira.

Mindezek az előnyök egyöntetűen egy ízes burgonyafőzelék elkészítése felé irányítanak minket – ennek a fogásnak a fanyar íz is jól áll, és a krumplikockák egybenmaradása sem hátrány.

A kovászos uborkás krumplifőzelék receptjéért kattints a képre!

A fanyarságfanatikusok használjanak egy kilogramm krumplihoz egy liter levet, persze, aki nem szereti annyira savanyúan a főzeléket, elég, ha a víz felét helyettesíti kovászosuborka-lével. Feltét gyanánt talán elég is, ha némi uborka kerül rá, így duplázva a kovászos élményt – bár egy fasírt vagy vagdalt sem rossz ötlet.

Itt a kovászos uborkás krumplifőzelék teljes receptje, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!

Receptek és fotók: Lakos Benedek

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


További harsányan nyári ötletek, receptek, kísérletek várnak itt:

Címlapról ajánljuk