5+5 tipp, hogy jobb legyen a koviubid, mint a szomszédé

Mi kell a kovászos uborkához? Két-három meleg nap, ugyanennyi türelem, nagy befőttesüveg és jókora adag uborka – ha mindez adott, kezdődhet a kovászolás! Tarts velünk, hogy garantáltan ropogjon az az ubi!

Nincs mese, itt a nyár, el kell kezdeni a kovászos uborka készítését. Szerencsére abszolút nem bonyolult folyamat, szinte elkészíti saját magát a házi savanyúság, amit utána napokig (mert biztosan nem fog megmaradni) élvezhetünk a zsíros kenyerek, pörköltek és sült húsok mellett. Lássuk, melyek azok a lépések, amelyek a harsány, roppanós, tökéletesen eltalált kovászos uborkához vezetnek.

5+5 tipp, hogy jobb legyen a koviubid, mint a szomszédé

A jéghideg kovászos uborka önmagában ropogtatva is isteni, savanyúságként kínálva pedig a kánikulai napok főszereplője lehet. Hogy tökéletesre sikerüljön, összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat és trükköket az uborkakovászolásról.

5+5 tipp a tökéletes kovászos uborkához

  1. Számít a méret: bár több a macera az apróbb uborkával, a kisebb egyedekből készítve a legfinomabb.
  2. A kovászolni való uborka mindig legyen feszes és kemény, a puha példányokat hagyjuk az árusnál.
  3. Nagyon alaposan mossuk meg az uborkákat – dörzsi szivaccsal a legkönnyebb a dolgunk.
  4. Óvatosan bánjunk a sóval: literenként 1 evőkanálnyit adjunk belőle a vízhez. Érdemes a sós vízből egy keveset félretenni, ugyanis ha nagyon párologna az uborkáról a víz, ezzel lehet pótolni.
  5. Az üveg aljára szórt némi liszt segíti az erjedést.

Ropogós kovászos uborka

Tavaly próbálkoztam a burgonyás változattal, nekem nem jött be, mert nem lett meg az az igazi kovászos uborka íz. Idén átnyálaztam a "szakirodalmat", mindenféle receptet és jó tanácsot ...

Kovászos uborka egyszerűen

Túlmisztifikált receptek helyett a 96 éves Dédimama receptje. Tanyán született, ott nőtt föl, sok hasznos  praktikát hozott magával. Sokszor készítettük már, de legfinomabb akkor ...

Kovászos uborka Mártitól

Nagyon-nagyon szeretjük a kovászos uborkát! Nálunk egész idény alatt készül, mégpedig az itt közölt, családi recept alapján. Igen finom, aromás, hála a fűszerezésnek. A leszűrt lé ...

Ezeket a lépéseket se hagyd ki:

  1. Alapízesítők: só, száras kapor, egész borsszemek és torma. Ha valaki komplexebb ízre vágyik, tehet hozzá az alábbiak közül is: szőlőlevél, meggyfalevél, koriandermag, mustármag, csombor, babérlevél.
  2. Amennyiben az üveg tetejére szánt szikkadt kenyérszeletet tüllbe csomagoljuk, nem lesz zavaros a lé.
  3. Figyeljük, és ha túlságosan meleg helyen volna a kovászos uborkánk és esetleg elkezdene forrni, azonnal költöztessük kevésbé napos helyre, különben túlzottan megpuhul. Éjszakára mindig hozzuk be az üveget, hogy ne hűljön le nagyon!
  4. Nem csak kenyérrel készülhet a kovászos uborka: érdemes az ecetes és a burgonyás verziót is kipróbálni!
  5. 1,5-2 nap után kezdjük el kóstolgatni – amint késznek ítéljük, szedjük az uborkát egy nagy, zárható dobozba, szűrjük rá a levet, és alaposan hűtsük be.

Még egy utolsó tipp

A kovászos uborka levét véletlenül se öntsük ki. Ha nem bírunk már többet inni belőle, csudafinom kovászosuborka-levest készíthetünk.

Szerző: Petra

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több nyári ötlet, cikk, recept és módser:

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...