A kortizol alapvetően létfontosságú a szervezet működése szempontjából, hiszen irányítja az anyagcserét, csökkenti a gyulladást, hozzájárul a memória működéséhez és a stresszkezeléshez is. A probléma akkor jelentkezik, ha túl sok termelődik belőle, így a testünk a folyamatos, krónikus stressz állapotába kerül. Emiatt olyan tüneteket tapasztalhatunk, mint a szorongás, az izomgyengeség, a rossz minőségű alvás, a gyakori megbetegedése vagy éppen az IBS.
Kattints a képre és nézd meg, hogyan kezeld a stresszt!
6 szokás, ami csökkenti a stresszt
Elegendő alvás
Az elegendő alvás létfontosságú az általános egészséghez, beleértve a kortizol megfelelő szabályozását is. Fontos, hogy minden este meglegyen a hét-kilenc óra alvás, hiszen ha ez rendszeresen kimarad, rövid és hosszú távú egészségügyi következményeket tapasztalhatunk – ilyenek például a stresszkezelési és -szabályozási hiányosságok. A kutatások azt találták, hogy az alváshiány összefüggésbe hozható a hipotalamusz-hipofízis-mellékvese tengely, vagyis a fő stresszreakciós rendszerünk fokozott aktivációjával.
Rendszeres edzés
A rendszeres testmozgás amellett, hogy jót tesz a fizikai egészségnek, kiváló stresszoldó is. Törekedjünk arra, hogy mindennap meglegyen legalább 30 percnyi közepes intenzitású testmozgás, ami akár egy tempósabb séta is lehet. Ez segíthet eloszlatni a stresszt és javítani az alvás minőségét, valamint elősegítheti a jó közérzetet biztosító hormonok, így a szerotonin és az endorfin felszabadulását.
Relaxációs technikák gyakorlása
A vezetett légzés, a jóga, a meditáció vagy éppen a progresszív izomlazítás mind-mind remek módja annak, hogy csökkentsük a kortizolszintet és javítsuk az általános egészségi állapotot. Sőt: ezek még a pulzusszám és a vérnyomás csökkentésében is segíthetnek.
Ismerjük meg a stresszfaktorokat!
Ha szeretnénk fellépni a stresszfaktorokkal szemben, először is azonosítanunk kell azokat, legyen szó fizikai vagy pszichológiai vonatkozásokról. A szervezetünk ugyanis nehezen tudja magától megállapítani, hogy az egyes momentumokban pontosan miért emelkedik meg a kortizolszint – éppen ezért lehet, hogy sokkal hosszabb ideig fennmarad az állapot, mint szükséges lenne.
Találjunk olyan hobbit, ami boldoggá tesz!
Nem mindig tudjuk irányítani az élet stresszes tényezőit, de ha rendszeresen foglalkozunk kellemes hobbikkal, amelyek megnyugtatnak minket és egészségesen elvonják a figyelmünket, valamint javítják a hangulatunkat, akkor szabályozhatjuk a reakcióinkat és könnyebben megbirkózhatunk ezekkel az érzésekkel.
A kutatások például azt találták, hogy a kreatív, művészi tevékenységek rendkívüli terápiás hatással rendelkeznek a stressz kezelése és csökkentése terén. Legyen szó rajz- vagy kerámiaóráról, zongoraleckékről vagy egy szórakoztató tánc-kardió edzésről az edzőteremben, a művészetterápia egészséges kikapcsolódást nyújthat, csökkentheti a kortizolszintet.
Egészséges kapcsolatok ápolása
Az erős szociális kapcsolatok döntő fontosságúak a stressztűrő képesség szempontjából. Fontos tehát, hogy felismerjük, mely kapcsolatok tesznek nekünk jót, melyek azok, amelyek adnak nekünk, építenek minket – és melyek azok, amelyek inkább csak lehúznak. Ezekkel kapcsolatban lehet, hogy nehéz döntéseket kell meghoznunk, de a hosszú távú egészségünk miatt mindenképp megéri. Azokkal pedig, akikkel kiegyensúlyozott és élvezetes időt tudunk együtt tölteni, ápoljuk a kapcsolatunkat!
Bár egyesek úgy gondolják, hogy a stresszhormonok legyengítenek, ezek valójában elengedhetetlenek, hiszen támogatják a test számos funkcióját, amelyekre szükségünk van a túléléshez. A stressz egy normális biológiai válasz, és az élet része, ezért nem szabad megriadnunk, ha alkalmanként tapasztaljuk. Ha azonban már úgy érezzük, hogy befolyásolja az egészségünket, a kapcsolatainkat és mentális jóllétünket, mindenképpen tegyünk ellene!
Még több egészség: