A koronavírusnál sokkal durvább betegségeket is túlélt már az emberiség

Mielőtt teljesen elkezdenél bepánikolni a vírustól, összeállítottuk neked egy listát, amiben bemutatjuk, minden idők 5 legpusztítóbb járványát.

Mióta felütötte a fejét a koronavírus, sokan nagyon megijedtek, hogy esetleg egy újabb bubópestissel vagy spanyolnáthával nézünk szembe. Ha azonban a tényeket nézzük, akkor a COVID-19 (hivatalos nevén) közel sem annyira veszélyes, mint az előbb említett betegségek. A tények szerint ugyanis, csak nagyjából az esetek 2 százalékában halálos a vírus, és az áldozatok immunrendszere közel sem olyan erős, mint egy átlagos emberé. Most összegyűjtöttük az 5 legdurvább járványát, hogy egy kicsit átérezzük, milyen egy valójában félelmetes betegség.

Ázsiai influenza

A H2N2 vírus altípus először 1957 februárjában jelent meg egy kínai tartományban, és néhány hónap alatt Amerikába is eljutott, ahol körülbelül 70 ezer ember haláláért volt felelős. Sajnos a védőoltások gyártása csak akkor érte el a csúcspontját, amikor a járvány már elmúlt, így körülbelül 1-4 millióra teszik az áldozatok számát.

Antoniusi pestis

Kr. u. 165-ben csapott le a Római Birodalomra az antoniusi pestis, ami a mai tudásunk szerint nem pestis, inkább himlő lehetett. A betegséget valószínűleg a Közel-Keletről hozták be a katonák, és közel 15 évig szedte az áldozatait. Egy római történetíró szerint volt olyan időszak, amikor a betegség napi 2000 áldozatot követelt, ez a fertőzöttek negyedét jelentette körülbelül. A járvány 5 millió áldozatot követelt.

HIV/AIDS

Mióta 1976-ban megjelent az HIV-vírus, körülbelül 75 millió ember fertőződött meg vele, és összesen 32 millióan haltak bele. Jelenleg körülbelül 38 millió fertőzött él a világon, és bár ma már tudjuk, hogy a HIV-fertőzés nem jelent automatikusan halálos ítéletet, azért az mindenképp riasztó, hogy nagyon sokan nem védekeznek szexuális együttlétkor, ez pedig jelentősen megnehezítheti az ellene folytatott küzdelmet.

Spanyolnátha

Alig több mint 2 év alatt, közel 50 millió áldozatot követelt. A legtöbb influenzajárvány általában a nagyon fiatalok és a nagyon idősek között szedi a legtöbb áldozatot, azonban a spanyolnátha leginkább a fiatal felnőttekre volt veszélyes.

Középkori pestis

A legveszélyesebb és legtöbb áldozatot követelő járvány természetesen a középkori pestis volt. A baktérium a Selyemút felől érkezett Európába, valószínűleg a kereskedőhajók patkányai, pontosabban a patkányok bolháinak segítségével. A Föld 475 milliós összlakosságát, 350-375 millióra csökkentette a 14. században.

Ezeket olvastad már?

via

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Legújabb receptek

Dubaji csoki

A dubaji csoki most óriási őrület, úgyhogy muszáj volt kipróbálnunk, hogy valóban felér e a hírnevéhez.

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...