Koronavírus: mutatjuk a bevásárlólistát, mit érdemes otthon tartani, ha beüt krach

Sokan már hetekkel ezelőtt megrohamozták a boltokat, hogy felkészüljenek egy esetleges karanténhelyzetre. De valóban szükség van erre? És ha igen, akkor pontosan mikre?

A szakértők egyetértenek abban, hogy nem árthat, ha az embernek van odahaza olyan étele és itala, ami nem romlik gyorsan, sokáig eláll, és élelmezni tud minket akkor, ha akadályozva vagyunk abban, hogy eljussunk egy boltba. Ezt azonban nem kell túlzásba vinni, és pánikolva, a rettegéstől hajtva gyakorlatilag értelmetlenül felhalmozni óriási készleteket. A hangsúly ebben az esetben a mértékletességen van. Na, meg azon, hogy nem romlandó élelmiszereket amúgy is jó, ha tart otthon az ember, mert ki tudja, mikor lehet rá valójában szüksége.

Na de akkor miből érdemes bevásárolnunk?

A híradásokból jól látható, hogy nemcsak itthon, de a világ számos országában rohanják meg a boltokat az emberek, akik sokfelesleges dolgot is felhalmoznak, mint például arcmaszkok tömkelegét vagy palackozott vizet.

"Ez nem apokalipszis" - mondja Jason Kindrachuk, a Manitoba Egyetem mikrobiológiai részlegének vírusszakértője. Úgy fogalmazott, racionálisan kell felkészülni, és mindenkinek meg kell értenie, hogy csak annyit vásároljon be a szükséges élelmiszerekből, védekezési eszközökből és tisztítószerekből, hogy ezzel potenciálisan ne veszélyeztesse annak a lehetőségét, hogy más is ugyanúgy felkészülhessen. Ennek szellemében állított össze egy listát a Consumerreports.org, melyet a hazai viszonyoknak megfelelően egészített ki a Házipatika.

Mivel a cél, hogy minimalizáljuk a kontaktust másokkal, így érdemes olyan élelmiszereket venni, amik két-három hétig is könnyedén megőrzik szavatosságukat.

1. Tartós tejek, tejtermékek

Itt mindenképpen a tartóson van a hangsúly - dobozos tejek, gabonatejek, margarinok, ömlesztett/tubusos sajtok, füstölt sajtok, kemény sajtok, tejpor jöhet.

2. Pékáru

Tény, hogy frissen a legjobb, de jó hír, hogy fagyasztható! Szóval ha van helyed, több kiló kenyér, zsömle, kifli is mehet a mélyhűtőbe! Ami meg biztosan jó megoldás, azok a tartós, csomagolt kenyerek, extrudált kenyérpótlók. De akár süthetsz is.

3. Konzervek

Ez lehet sólet vagy töltött káposzta, tonhal, szardínia, májkrém, löncshús, de kukorica, csicseriborsó, zöldborsó, gomba, paradicsom is - inkább tápanyag szempontjából válassz!

4. Szárazáru

Minden, ami eláll, zacskózva: zabpehely, hüvelyesek (bab, lencse, felesborsó), lisztfélék, cukor, édesítők, búzadara, zsemlemorzsa, rizs, alternatív gabonák (quinoa, kuszkusz, bulgur...)

Zöldséges halas bulgur

Az egész úgy kezdődött, hogy egy baráti társasággal évek óta járunk együtt a Balatonra, és a menüt mindig előre lebeszéljük, ki mit enne-főzne. Az egyikünk felhozta, hogy idén ...

5. Kamrábavalók

Alma, tojás, burgonya, hagyma, répa, körülbelül ezek azok, amik hosszabb ideig elállnak egy spájzban, kamrában. (De citrusfélék is jöhetnek - grapefruit, pomelo, citrom, narancs is.)

6. Tészták

A jollyjoker megmentő. Tészta bármilyen formában és fajtában: durum az olasz ételekhez, de sima tojásos is jöhet a grenadírmarsba. És persze mondjuk gluténmentes is, ha arra van szükséged.

Chorizós tészta

A hideg ellen én általában ezzel a paradicsomos, chorizo kolbászos tésztával támadok, egy kis chilivel megbolondítva. Kolbászból mindenképp puhábbat, lágyabbat válasszunk, nehogy túl ...

7. Fagyasztható hús és zöldség

Húslevesbe való aprólék, de csirke-, sertés-, pulyka- és marhahús illetve hal is mehet a fagyóba. Ugyanez a mirelit zöldségfélékre is igaz, mert a friss zöldség ilyenkor hiányozni fog! (A félkész fagyasztott ételek is jól jöhetnek, bár nem pártoljuk őket, ilyen pl. a cordon bleu, sült krumpli, rántott sajt stb.)

8. Olaj, zsír, ecet

Zsiradékra a főzéshez tuti szükséged lesz, és el is áll sokáig, de ecetet sem árthat venni, mert természetes tisztítószernek sem utolsó, és olcsó is!

9. Élvezeti cikkek (csoki, keksz, kávé, tea, müzli)

Ha nem bírnátok édesség nélkül, mindent lehet, de azért nem muszáj sokat nassolni! Tea meg kávé viszont jó, ha van.

Granola házilag

A bolti granolákkal az a baj, hogy legtöbbször tele van cukorral, ezzel szemben a házilag készített verziónál mi tudjuk szabályozni, hogy mennyit adunk hozzá. Mert azért kell bele, hogy ...

10. Gyógyszerek

Vitaminok és alap gyógyszerek,lázmérő, fájdalom- és lázcsillapítók és minden (esetlegesen vényes gyógyszer), amit személy szerint ti szedtek. Gondoljatok időben kiváltásukra, beszerzésükre.

+1. Kozmetikumok

WC-papír, fogkrém, szappan, sampon. Ezek fontosak lehetnek, a hajzselé meg a lakk talán várhat.

Ezeket olvastad már?

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Receptverseny

MUM, de jó! Bosch Ünnepváró Receptverseny indul

Van egy ünnepi recepted, aminek az elkészítéséhez több konyhai eszközt is használsz? Minél izgalmasabb a folyamata, annál nagyobb az esélyed, hogy nyerj egy Bosch konyhai robotgépet a most induló receptversenyünkön, görgess, és nézd meg a részleteket!

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...