Ha szükséged van még egy okra, hogy minimalizáld (nyilván ne elhagyd – azért maradjunk a realitások talaján!) az édességfogyasztásodat, akkor ez az: egy friss jelentés szerint az előállításuk súlyos terhet ró a környezetre.
Sok szó esik arról, hogy az egyén hogyan tudja csökkenteni a szénlábnyomát, a friss kutatás szerint pedig többek között az étkezésével: azzal, hogy kevesebb feldolgozott húst, péksüteményt, és igen, édességet eszik. A Dél-Ausztrál Egyetem kutatója 20 korábbi tanulmányt elemzett a témában, és megállapította, hogy az édességek fogyasztásának is óriási a szénlábnyoma a többi ételhez képest.
Egy 2020-as elemzés kimutatta, hogy egy átlagos ausztrál 19,7 kilogramm széndioxid-kibocsátásért felelős naponta csak az étrendje miatt. A kutatók megjegyezték, hogy az ausztrál dietetikai ajánlások nem veszik figyelembe az ételek környezeti hatását, és ezt sürgősen frissíteni kellene.
A meglévő rendszer csak a szokásos tanácsokat adja: gyümölcsök és zöldségek, gabonafélék, sovány húsok, halak, tojás, diófélék, magvak, hüvelyesek, tej, sajt, joghurt és ezek alternatívái fogyasztandók. Ezek az összes élelmiszerhez köthető üvegházhatású-gázkibocsátás 67-73 százalékáért felelnek az országban.
Az olyan nem alapvető élelmiszerek, mint az édességek például, 27-33 százalékos kibocsátást produkálnak. Bár ez alacsonyabb, mint az alapélelmiszereknél, egyrészt valamit nyilván ennie kell az embernek, másrészt az ausztrálok arányaiban rengeteg édességet fogyasztanak, így jobban hozzájárulnak a károsanyag-kibocsátásokhoz. A diszkrecionális élelmiszerek termőföldje, vízhiánya és ökológiai lábnyoma nagyobb.
A hústenyésztés folyamata üvegházhatású gázokat is bocsát ki, bár vízlábnyoma alacsonyabb a tejtermékekhez, gabonafélékhez, gabonákhoz, gyümölcsökhöz és zöldségekhez képest. A rendszeres édességfogyasztással tehát te is hozzájárulsz ahhoz, hogy több termőterületet kelljen felhasználni, több vizet kelljen elpazarolni, és megnöveled vele a szénlábnyomodat is.
Ezeket is olvasd el!