Reagált a kormány arra, mi lesz azokkal a vendéglátóhelyekkel, amelyek a korlátozások ellenére ki akarnak nyitni februárban. Az elmúlt hetekben Lengyelország, Olaszország, Ausztria és Németország mellett több magyar vendéglátóhely is jelezte, hogy a túlélés érdekében így vagy úgy, de február 1-én újra kinyitnak. A szektor dolgozói és a vendéglátóipari egységek a koronavírus-járvány második hullámát egyre nehezebben élik meg zárt ajtók mögött, sok hely már a csőd szélén áll, a házhozszállítás pedig a legtöbb helyen nem tud megfelelő bevételt hozni a túléléshez.
Az elmúlt napokban több, a magyar közéletben is ismert ember állt ki az éttermek mellett. Terézváros momentumos polgármestere, Soproni Tamás arról írt saját Facebook-oldalán, hogy a kormánynak engedélyeznie kéne az éttermek teraszainak működését, el kellene törölni az este 20 órakor életbe lépő kijárási korlátozást, valamint a már beoltott embereknek igazoló kártya mellett engedélyezni kellene, hogy fogyasszanak akár a vendéglátóhelyeken belül is.
Gerendai Károly, a Costes és a Costes Downtown tulajdonosa szerint bár lázadni nem lenne érdemes, a kormánynak engedélyeznie kellene, hogy a megfelelő szabályok betartása mellett a vendéglátóhelyek is működhessenek, biztonságos körülmények között ugyanis véleménye szerint nem lenne nagyobb a fertőzésveszély, mint egy plázában vagy áruházban.
Az elmúlt napokban felröppenő híreket és véleményeket a kormány sem hagyta szó nélkül. A mai kormányinfón elhangzottak szerint legkorábban március 1-ig érvényben maradnak az eddigi korlátozások, azok az éttermek, amelyek pedig ennek ellenére is kinyitnak, komoly büntetésre számíthatnak.
Gulyás Gergely, miniszterelnökséget vezető miniszter az Azonnali.hu hírportál kérdésére reagálva elmondta, a korlátozások ellenére kinyitó vendéglátóhelyek jogszabályt sértenek, ilyen esetekben pedig a kormánynak kötelező fellépnie.
A miniszter elmondta, azokat a vendéglátóegységeket, amelyek engedély nélkül nyitnak ki, a hatóságok legalább 6 hónapra bezáratják, azok pedig, akik ezekre a helyekre fogyasztás céljából látogatnak el, szintén szabálysértési bírsággal számolhatnak.
Ahogy az pár nappal ezelőtt már az Operatív Törzs tájékoztatóján elhangzott, a vendéglátóhelyek esetében csak akkor lehet lazításokra számítani, ha elegendő vakcina érkezik Magyarországra, és megkezdődhetnek a tömeges oltások. Mindeközben a vendéglátóipar dolgozói egyre kilátástalanabb helyzetben vannak, sokak már teljesen felélték tartalékaikat, a kormány által ígért támogatások java pedig még nem jutott el a szektor dolgozóihoz.
Ha érdekel, mi történik most a magyar vendéglátásban, ezeket a cikkeket ajánljuk: