Jacqueline Lane, a Massachusetts-i Kórház oktatója nemrég az alvási szokásokkal kapcsolatban végzett kutatást, eredményeit pedig a Nature Communications folyóiratban foglalta össze.
Hajnali pacsirták vs. éjjeli baglyok
A genetikai elemzéseket végző amerikai 23andMe nevű cég és a brit UK Biobank szolgáltatta a nemzetközi kutatócsoportnak 700 000 ember adatait. Az elemzésben részt vevőket két csoportra osztották, akiknek a génállományának vizsgálatára helyezték a hangsúlyt. A szakember elemző munkája meglepő eredményt hozott: megállapították, hogy az éjszakai baglyok nagyobb veszélyben vannak a mentális betegségekkel szemben és kevésbé érzik magukat boldognak, mint koránkelő társaik. A koránkelőknek pedig kisebb esélyük van a skizofrénia kialakulására, közérzetüket pedig általában jobbnak vallották, mint az éjszakai bagoly típusúak. Lane rámutatott arra is, hogy a korán kelők rendelkeznek egy sajátos genetikai komponenssel is, ami csökkenti a depresszió és a krónikus betegségek kialakulásának kockázatát is.
További fontos eredmény az előző kutatásokhoz képest, hogy bár a hajnali pacsirták jobb mentális egészséggel rendelkeznek, ennek ellenére a kelési szokásaik nincsenek hatással a testtömeg-indexükre és nem befolyásolja a kettes típusú cukorbetegség kockázatát sem.
Ugyanakkor a szakember nem javasolja, hogy aki későn fekvő, azonnal átálljon a korai kelésre, mert komoly egészségügyi kockázatokkal jár. A hangsúly a fokozatosságon van.
"Azok, akik boldogabbnak vallják magukat, általában koránkelő típusok" - állapította meg Jacqueline Lane, a Massachusetts-i kórház oktatója, aki ugyanakkor azt is megjegyezte: az, aki éjszaka aktívabb, nem feltétlenül fog mentális problémákkal küzdeni. „Ez persze nem ilyen egyszerű, a genetika csak egy kis szelete ennek a jelenségnek" - mondta Lane.
Jacqueline Lane elődleges célja az volt a kutatással, hogy megmutassa, mekkora különbségek vannak az alvási szokások között és ennek milyen egészségügyi következményei lehetnek. Mint mondja, ő már annak is örül, ha az emberek elgondolkoznak a saját szokásaikon, hiszen nem mindegy, mikor kezdjük vagy fejezzük be a napot, mert az hatással van az időbeosztásunkra, étkezési szokásainkra, egyszóval a mindennapokra, az életünkre.
Tipp
Szeretnél bagolyból pacsirtává válni? Akkor érdemes odafigyelni arra, hogy reggelente már időben elég fény érjen, éjszaka viszont kerüld az indokolatlan világítást. Hasznos továbbá, ha napról napra betartasz egy fix lefekvési időpontot, amelyet hétvégén sem hagysz túlzottan kitolódni.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ezeket olvastad már?
Állandóan fáradt vagy, és a hétvégi alvás sem elég már?...
Te is hétvégén próbálod bepótolni a hét közben kihagyott alvást? Sajnos úgy tűnik, hogy így sem jársz igazán jól.
Petrás GabriellaFogyást ígérő, veszélyes csodaszerek - te is bedőltél már nekik?
Orvosok szerint be kellene tiltani a celebek felelőtlen és veszélyes, fogyást hirdető reklámjait. Szerinted igazuk van?
Petrás Gabriella75 kilótól szabadult meg 7 hónap alatt, most másoknak is...
Tabuk nélkül mesélt életmódváltásáról és önmagával vívott harcáról Bezerics Dani, a dél-balatoni és budapesti Paletták ötletgazdája, tulajdonosa.
Fenes GábrielEz történik veled, ha egy hónapig odafigyelsz a szénhidrátbeviteledre
Sokan kacérkodnak a gondolattal, hogy csökkentik a szénhidrátbevitelüket. Mi egy hónapig kipróbáltuk - olvassátok a tapasztalatainkat!
Bodon Judit dietetikus