Amikor a barátaimnak sütök, nem szeretem, ha akár csak egy ember is a társaságban nem tudja megkóstolni az édességet, mert valamilyen ételérzékenysége van. És lássuk be, amikor egy sütemény legfőbb hozzávalói szinte csak laktózt és gutént tartalmazó dolgok, a cukrász feladata nem éppen a legegyszerűbb. A liszt részét a dolognak viszonylag könnyen meg tudtam oldani, azonban a különböző növényi margarinok valahogy sosem adták vissza ugyanazt az élményt, ami nagy része egy házi süteménynek. És itt jött a képbe a konzerv kókusztej.
Miért jó helyettesítő?
Nyilván a legelső szempont a laktózmentesség volt, ezért kezdtem el kísérletezni a konzervvel. Fontos megjegyezni, hogy a dobozos, italként árult kókusztejek teljesen más kategóriába esnek, hígabbak és nem olyan zsírosak, ezekkel ezért nem is próbálkoztam.
Hiszen a konzerv nagy előnye, hogy sűrű, zsíros, enyhén édes és kellemes kókuszaromája van.
Zsírtartalma miatt egyszerre helyettesítheti a vajat és a tejet is, így két alapanyagot letudhatunk vele. A kókusz íz pedig nem olyan erőteljes, hogy átvegye az irányítást az egész desszert felett, viszont természetes édessége lehetővé teszi, hogy kevesebb cukorral dolgozzunk.
Azért is nagyon szeretem, mert nem lehet vele száraz süteményt sütni, minden piskóta omlós lesz tőle. Ez néha ugyan túlzott morzsolódáshoz vezet, de az azért mégsem a világvége (egy fullasztó süteménynél mindenképpen jobb).
Mi készülhet belőle?
Én általában sütemények tésztájába teszem tej, vaj és tejszín helyett. Főztem már belőle „pudingot” is, tojással és ugyanolyan szépen besűrűsödött, mintha tehéntejjel csináltam volna.
Vannak olyan vegán receptek, amelyekben még tojás sincsen, csupán a kókusztej, kevés cukor és valamilyen liszt: ennyiből áll össze a meglepően ízletes és omlós piskóta.
Mire figyeljünk vele?
Eleinte elég szabadelvűen használtam különböző receptekben a kókusztejet, több-kevesebb sikerrel. Hatalmas kudarc persze sosem lett a kísérletezésből, de tanultam pár hasznos dolgot.
Érdemes azzal számolni, hogy a kókusztejjel bekevert masszák elsőre nagyon hígnak tűnnek majd. Ettől nem szabad megijedni: a sütőben minden helyrejön majd, és a piskóta felveszi végleges állagát.
Feltűnhet még, hogy kissé sápadtabb a tészta, nincsen túl sok színe. Ezt nyilván a tojás és a vaj hiánya okozza: ezek adják általában a sütemények szép, sárgás árnyalatát. Sokat nem tudunk ezen javítani, esetleg kívülről tudjuk majd feldobni a látványt egy leves gyümölccsel, más ehető dekorációval.
A süteményeken túl
Ez a teljesen új világ egészen magával ragadott: elgondolkoztam, hogy a süteményeken túl vajon más ételekben is lehetne-e ugyanúgy használni a konzervet? A megoldások sora szinte végtelen, de íme, néhány ötlet:
- krémlevesekben használhatjuk tejszín helyett
- szaftos ragukban és főzelékekben tejföl, joghurt helyett
- sütés nélküli desszertekben (pl. tiramisu), krémsajt helyett
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Okos megoldások a konyhába: