Elmondjuk, miért ne hagyd ki a sütő előmelegítését

A sütő egy központi része minden konyhának, és megannyi étel elkészítéséhez használjuk. Éppen ezért viszonylag forró téma, és rengeteg kérdés övezi. Például az előmelegítés kérdése.

Amikor amúgy is olyan kevés időnk van a konyhában, és nem akarjuk a fél életünket ott tölteni, az olyan haszontalannak tűnő apróságok, mint a sütőnk előmelegítése gyakran elmaradnak. Pedig igenis fontos lépés egy kicsivel korábban bekapcsolni a sütőt, és most azt is meg fogjuk vizsgálni, hogy miért. Mindezek előtt azonban jöjjön egy kis matek!

Elmondjuk, miért ne hagyd ki a sütő előmelegítését

Mennyi idő kell hozzá?

Persze előmelegítés és előmelegítés közt is van különbség, ugyanis egyáltalán nem mindegy, hogy mennyi időt adunk a sütőnek a felforrósodásra. Ha túl hamar tesszük be az ételt, a sütőnk egy ponton még hideg lehet, viszont a túl hosszú várakozás sem előnyös.

Összességében elmondható, hogy a receptek 85%-nál 20 perc bőven elég az előmelegítésre.

Vannak bizonyos szituációk, amikor ezt túl kell lépnünk (ezekről kicsit lentebb esik majd szó), azonban arra figyeljünk, hogy kevesebb lehetőleg ne legyen.

Miért fontos?

Mindegy, hogy gáz- vagy villanysütőt használunk, a lényeg mindig ugyanaz: a sütőtérben lévő levegő felforrósodik, és ebben a környezetben készülnek el az ételeink. Az előmelegítés gondoskodik arról, hogy amikor az étel a sütőbe kerül, az lehetőleg minél egyenletesebb hőmérsékleten legyen.

A hirtelen sokkoló melegtől rögtön karamellizálódik a cukor a zöldségekben, a húsok megpirulnak, a kelt tészták nagyot nőnek, a vajas tésztákban pedig kialakul az omlós-lemezes szerkezet.

Mindez természetesen egy előmelegítés nélküli sütőben is végbemegy, csak sokkal lassabban. Ami pedig gyakran ront az ételek minőségén. Nagyobb esély marad arra is, hogy nem egyenletesen sül meg, amit a sütőbe teszünk.

Mik a kivételes esetek?

Mint korábban olvashattuk, a receptek 85%-nál fontos a 20 perces előmelegítés. De akkor mi a helyzet a maradék 15%-al? Nos, vannak olyan ételek, amelyeknél nem oszt, nem szoroz, hogy rögtön forró sütőbe toljuk őket, vagy a sütővel együtt melegednek fel.

Ilyenek például a magas nedvességtartalmú fogások (pl. lasagne, pásztorpite, rakott zöldségek), a hosszú sütési idejű húsok, és bármi, aminek nem kell megkelnie.

A másik irányba elindulva vannak olyan ételek is, amelyeknek pedig több mint 20 perc előmelegítésre van szükségük.

Ezek igen ritkák, leginkább a házi kenyerek vagy pizzák esetében fontos a tűzforró sütő (ami szinte egy kemencét idéz). Ha több idő kell, észre fogjuk venni, mert a recept külön kéri majd.

Forrásunk volt.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Okosan a konyhában trükkökkel, tippekkel, technikákkal:

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...