8 tipikus konyhai rémálom és a válasz, hogy miként oldd meg

Ha gyakran tüsténkedsz a konyhában, az alábbi problémákkal már biztosan szembesültél te is. 8 gyakori konyhai rémálomra hoztunk most megoldást.

A gasztronómia világa bonyolult és összetett. Rengeteg alapanyag és technológia van, az eszközökről pedig már szót se ejtsünk. A konhyai bakik sora nagyon hosszú: számtalan rejtély övezi, például, hogy miért ríkat meg a hagyma, és vannak olyan problémák, amik vissza-vissza térnek. Ilyen rémálom a túlsózott étel vagy az összetapadt tészta – ezekre hoztunk most hathatós megoldásokat! Búcsúzzunk el a mindennapi konhyai bakiktól!

8 tipikus konyhai rémálom és a válasz, hogy miként oldd meg!

Honnan tudod, hogy friss-e még a tojás?

A lebegő teszt megmondja! Tölts meg egy tálat hideg vízzel, és tedd bele a tojást. Ha az oldalára dőlve merül el, akkor az azt jelenti, hogy még nagyon friss, de ha egyenesen, akkor már kevésbé.

Ha a víz felszínén lebeg, az azt jelenti, hogy már gázok kezdtek el termelődni benne, emiatt nem merül el a vízben, vagyis valószínűleg már megromlott.

Hogyan maradnak frissek a fűszernövények?

Miután megtudtuk, hogyan lehet pillanatok alatt leszedni a leveleket a fűszernövényekről, felmerül a kérdés, hogy mégis miként lehet őket frissen tartani, ha nem használjuk fel őket azonnal. A fény, oxigén, nedvesség és a nem megfelelő hőmérséklet mind a friss fűszernövények ellenségei.

Egy konyharuhával itasd fel a nedvességet a fűszernövényekről, majd egy pohárba állítva tárold őket nagyjából 5 cm vízben.

Ne érje őket közvetlen napfény, és ha a hűtőbe teszed őket, akkor győződj meg róla, hogy nem túl hideg a hűtő hátulja, hogy ne képződjenek a leveleken jégkristályok. Hogy még tovább használhatóak maradjanak kedvenc fűszernövényeid, többféle módon is tartósíthatod őket, az egyik legegyszerűbb, ha felvágod, majd egy jégkockatartóba teszed őket, és mehetnek a fagyasztóba!

Mikor add hozzá az ételhez a fűszernövényeket?

Attól függ, hogy milyen fűszerről van szó: stramm vagy törékeny. A babérlevél, rozmaring, zsálya és kakukkfű ellenálló leveleik miatt jobb, ha hamar bekerülnek az ételbe, így az ízmolekuláknak van idejük elkeveredni az ételben.

A puhább fűszernövényekkel azonban érdemes várni, legfeljebb az utolsó percekben tedd őket az ételbe, vagy egyszerűen tálalásnál helyezd fel azokat. Ha túl korán adod őket hozzá, akkor a hő lerombolja az aromákat és a finom leveleket.

Chilis Mac and Cheese

Ez a legtutibb komfort kaja, amit mostanában főztünk – egy edényben készül az egész, és cakkumpakk fél óra alatt megvan. A chilis Mac and Cheese-ről van szó, ami nem más, mint a ...

Régimódi chilis bab

A jól ismert darált húsos verziónál régebbi a kockázott húst tartalmazó chilis bab - de érdemes így is kipróbálni, a régi verzió ugyanis sokkal tovább fő, és ízesebb, rusztikusabb, ...

Mit csinálj, ha túl csípős lett az étel?

Nem egyszerű, de van néhány módszer, amivel ellensúlyozhatod a csípősséget. Ha kicsit megszaladt a kezed a chilivel, próbáld ki, hogy több vizet vagy zöldséget adsz az ételhez. A tejtermékek, például joghurt, tejszín szintén enyhíteni tudnak a csípősségen.

Ilyenkor kerüld a méz, a cukor és a savas ételek, például citrom és társai használatát, mert ezektől érzékenyebb lesz a nyelv a csípősre.

Mit csinálj, ha túl sós az étel?

Szerencsére ha szerelmes a szakács, akkor is van megoldás. Amennyiben túl sós vízben főtt az étel, érdemes hideg vízben átmosni azt, hogy elvedd a sós ízt. Levesek és raguk esetében valamilyen keményítőt adj az ételhez, például szeletelt krumplit vagy rizst. Ha az étel hígítható, menjen bele még víz, alapanyag vagy paradicsom. Ha amúgy is tennél bele tejterméket, például tejszínt, akkor növeld annak mennyiségét.

Mennyi vízzel kell a rizst főzni?

Hüvelykujjszabályként egy bögre rizshez két bögre víz kell, de például a jázminrizs főzése egészen speciális. Miután a rizs felszívta a vizet, fedd le, és hagyd még állni 5-10 percet.

Hogy nem ragad össze a tészta?

Megelőzheted, hogy a tésztád főzés közben összeragadjon és gumiszerű legyen, ha a nyers tésztát a már forrásban lévő vízhez adod hozzá, és az első két percben rendszeresen megkevered. Ilyenkor alakul ki ugyanis a keményítőréteg a tészta felületén, ami a nem épp guszta állagot okozza.

Baconös túrós tészta

A gyerekek és felnőttek örök kedvence, az egyik legnépszerűbb és legegyszerűbb házias ételünk, a túrós tészta!  Ezt a baconmorzsás, serpenyős verziót is érdemes kipróbálni, mi ...

Karfiolos-gombás rakott tészta

Van az úgy, hogy az ember igencsak rákíván egy-egy tésztaételre – na, mi most a rakott tésztával jártunk így. Azonban azt akartuk, hogy ne csak isteni finom, de tartalmas is legyen, ...

A fűszerek meg tudnak romlani?

Elvileg, ha csak szárított összetevők vannak benne, akkor nem tud megromlani a fűszer. Ugyanakkor idővel, ahogy oxigén éri a fűszereket, az ízük megváltozik, és csomók alakulhatnak ki bennük a nedvesség miatt.

A legjobb, hogy ha a tűzhelytől és a párától távol tartod a fűszereket. A legtöbb szárított fűszer nagyjából két évig áll el megfelelően tárolva, de ha valami látszatra vagy tapintásra nem stimmel, nem jó az illata, akkor sajnos az kuka.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Minden konhyai problémára van megoldás:

Forrásunk volt

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Egyszerű csokis perec

Igen, ezt a retro édességet otthon, a saját konyhánkban is elkészíthetjük: omlós tésztája, roppanós csokiborítása rögtön visszarepít minden beleharapót a rég elfeledett ...

Sajtos perec omlósan

A legédesebb sós vendégváró receptjét találhatjuk itt: a klasszikus sajtos perecét. Omlós tésztából készül, kiszúrásához egy különleges forma kell, de ezt leszámítva ...

Címlapról ajánljuk

„Ordibálhatsz, csak nem biztos, hogy ezt tolerálni fogják, és a...

Nem tervezte, hogy a szakácspályára lépjen, az újranyitást követően mégis az ő vezetésével kapott 2022-ben ismét Michelin-csillagot a Babel, amit tavaly is megtartottak. Szentesi Évával közös videósorozatuk, a Ki főzte? keretében már belekóstolt, milyen is egy kamerával farkasszemet nézni, de igazi mélyvíz volt számára a konyha után egy televíziós műsorban dolgozni. A Konyhafőnök új évadában a szintén Michelin-csillagos SALT séfjével, Tóth Szilárddal együtt csatlakozott a zsűrihez Kaszás Kornél, a Babel séfje. Vele beszélgettünk.

Szász Nóri

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...