Biztosan nekünk is van egy-két olyan konyhai készülék a fiókunkban, amit még anyukánktól, nagymamánktól örököltünk. És hogy miért vannak még mindig ott? Valószínűleg nemcsak szentimentális okokból ragaszkodunk hozzájuk, hanem azért is, mert sokkal jobb munkát végeznek, mint bizonyos új kütyük. Nem véletlen, hogy a nagyinak mindig olyan isteniek voltak a süteményei… Az alábbi konyhai készülékek ugyan régiek, elavultnak tűnhetnek, mégis játszi könnyedséggel lekörözik a modern technológia eszközeit. Soha ne váljunk meg tőlük.
Nézd meg galériánkban a retró konyhai készülékeket:
4 retró konyhai készülék, amit a modern nem képes kiváltani
Diódaráló
Persze, kézzel kell őket tekerni és műanyagból vannak, így jogosan azt gondolhatnánk, hogy a régi fajta diódarálók sokkal rosszabb minőségű „gépek”, mint az újak. Azonban, ha már csak egyszer is megpróbáltuk őket kiváltani egy modern késes aprítóval, észrevehettük, hogy bizony az a finom, forgácsszerű állag, amit a tekerés során kapunk, nem utánozható. Az aprítógépek hajlamosak nagyobb szemcséket hagyni a dióban, ami ugyan egyes édességeknek (pl. aranygaluska) jól állhat, másoknak (ahol fontos a konzisztens állag) ellenben kevésbé.
Tollecset
Egy csokornyi összekötött állati toll talán nem hangzik a legalkalmasabb és leghigiénikusabb konyhai eszköznek, mégis ezek a fehér ecsetek, amelyekkel a nagyi a pogácsák, piték és egyéb ínyencségek tetejét kenegette, minden egyes alkalommal tökéletes munkát végzett. Ami kevésbé mondható el azokról a szilikonszálas furcsaságokról, amelyekkel a 21. század helyettesíteni próbálta a tollecseteket.
Rugós habverő
Gyors, kézi habverésben verhetetlen a spirálos-rugós eszköz, legalábbis modern leszármazottjához képest egészen biztos. A spirál miatt nemcsak oldalirányban mozgathatjuk oda-vissza, hanem fel-le is dolgozhatunk vele, ez pedig rendesen lecsökkenti a verési időt. Persze, meg kell tanulni használni, de miután belejöttünk, biztosan nem akarunk majd másik habverőt a kezünkbe venni.
Szifonok
Maradjunk még egy kicsit a habosítás témakörénél: még a nagymama sem volt annyira mazochista, hogy a friss tejszínhabot mindig kézzel verje, általában inkább szifonból nyomta a somlóinkra a légies csúcsokat. Ezek a patronos őskövületek még ma is ezerszer ízletesebb tejszínhabot készítenek, mint amit bármilyen boltban vett flakonból kinyomhatnánk – ráadásul a tejszín túlverését (ami kézi vagy gépi felverésnél) is kiküszöbölhetjük a szifonnal. Ugyanez igaz a szódásszifonra: erősebb, orrfacsaróbb, bugyborékosabb vizet ad, mint bármilyen ásványvíz vagy szódagép. Csak arra figyeljünk, nehogy a kezünkhöz fagyjon a patron! (Vagy ez csak egy tévhit lenne…?)
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több békebeli nagymamakontent: