Vannak olyan főzési tanácsok, amiket sokkal beszédesebb, ha konyhai hiedelmeknek nevezünk. Miért? Nos: mindannyian félig-meddig hiszünk bennük, alkalmazzuk is őket – általában azért, mert belénk égtek szülői utasításként, amikor először főzni tanultunk – komoly tudomány azonban nincs mögöttük. Vegyünk most sorra néhány konyhai hiedelmet, kicsit azzal a céllal is, hogy végre felszabadulhassunk a béklyóik alól!
Nézd meg galériánkban a konyhai hiedelmeket!
5 konyhai hiedelem, ami igazából nincs is hatással a főzésre
Ne emeld fel a rizs fedőjét
Hányszor történt már meg, hogy épp bekukkantottunk volna a rizsfőző edény fedele alá, amikor mellettünk strázsáló édesanyánk rácsapott a kezünkre, hogy „mégis mit csinálunk?!” Innentől kezdve nem is próbálkoztunk (még egyedül sem) a fedőemeléssel, aminek pedig bizony gyakran leégett aljú rizs lett az eredménye. De most akkor szabad vagy nem szabad a kitakarás? Őszintén, egyszer-kétszer nyugodtan benézhetünk a fazékba, leellenőrizni a víz magasságát, ettől nem lesz elfuserált az egész adag – persze gyorsabban elkészül és „pergősebb” is lesz több gőzben, tehát ne nézegessük folyton-folyvást.
Ne mikrózd a csokoládét
A csokoládé megolvasztására két módszer adott: a türelmes, óvatos és elegáns bain-marie (tehát a vízgőz fölé helyezett tálban történő olvasztás) valamint a gyors, barbár és agresszív mikrohullámú sütő. Ez utóbbiról, ugye nem is ejtünk szót, mert megégeti, odakapatja a csokoládét, tehát egy ördögtől való dolog. Persze nem teljesen így van ez, bár nem árt körültekintéssel használni a konyhai kisgépet: használjuk alacsonyabb fokozaton és hosszabb ideig, fedjük le a csokit egy kistányérral, esetleg adjunk hozzá egy leheletnyi olajat vagy kókuszzsírt, bár ez elhagyható.
Ne nyitogasd a sütőajtót
„Lányom, be ne nézz a sütőbe, mert összeesik a sütemény!” Ismerős? Meg kell hagyni, hogy anyáinknak pár esetben igazuk volt a sütő őrzésével kapcsolatban: a szuflék, piskóták és egyéb légies tészták esetében tényleg árthat a belső hőingadozás. Minden más édesség esetében nyugodtan nézzünk rá az alakulásra, bár, ha ki tudjuk várni, akkor lehetőleg az első 15-20 perc (vagy időarányosan a sütési idő fele) után tegyük ezt.
Ne vágd fémmel a padlizsánt
Megvan annak az oka, hogy miért utasítottak minket nagyszüleink, szüleink (vagy az ő korukból származó receptek) arra, hogy csak fa eszközzel dolgozzuk fel a padlizsánt. Ugyanis tényleg keserűvé válhat a padlizsán a fémeszköztől, de csak a régi késektől és vágóeszközöktől. Ezek ugyanis gyakran tartalmaztak olyan fémeket, amelyek kellemetlen kémiai reakciókat okoztak – szerencsére a mai, modern, rozsdamentes acél kések esetében már ilyesmitől nem kell aggódnunk.
Ne használj gépet a krumplipüréhez
Ez már talán egy fokkal modernebb hiedelem (hisz’ régen egészen biztosan csak kézzel készült a pire), mondhatni, az új konyhai kisgépek használatának kényelme szülte. Természetesen nem kell ma is szigorúan kézi munkával elkészítenünk a légies-habos burgonyaköretet – segítségül hívhatunk hozzá gépeket is, csak nem mindegy, melyeket. A botmixert, turmixgépet és aprítógépet hanyagoljuk (a kések túl agresszívak, nagyon megerősítik a keményítőt, amitől nyúlós, gumis lesz a püré), kézi mixert azonban bátran bevethetünk. Lassú fokozaton, rövid ideig használva képes levegőssé tenni az előre összetört burgonyát – a tejszín- vagy tojáshabhoz hasonlóan.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Izgalmas, formabontó és kreatív konyhai ötletek várnak: