Néha érezhetjük úgy, hogy a konyhai feladatok monotonná válnak, a főzés unalmas lesz, a kreativitásunk pedig teljesen eltűnik. Egy ilyen szakadékból nehéz kimászni, azonban feltétlenül szükséges, különben az egész folyamat oda vezethet, hogy teljesen megromlik a főzéssel, evéssel és az ételekkel alkotott kapcsolatunk. Szerencsénkre a január a fogadalmak hónapja (persze ne tiszavirág életű fogadkozásokra gondoljunk, hanem tartós, rendszerezett és tudatos célokra), így az év első heteiben gatyába rázhatjuk az afférjainkat néhány apró konyhai feladattal. Nevezzük ezt az újraindítást, mondjuk „Januári Fogadomnak”, és leheljünk együtt új életet a konyhánkba!
Vegyünk új lendületet év elején
De mégis hogyan? Nos, minden januári héten olyan kis feladatokat fogunk körbejárni, amelyek egyrészt segítenek rendet tenni és rendszert kialakítani a konyhánkban, emellett azonban meghozzák a kedvünket a főzéshez, és felfűtik bennünk a kreatív energiákat is.
Ugyanis gyakran abból ered a főzéshez fűződő viszonyunk megromlása, hogy nem látjuk át az egész terepet: sietve, vakon és tudatosság nélkül végezzük a napi, heti és havi teendőket.
És míg természetesen érthető, hogy a főzés sokaknak nem kreatív alkotást, kikapcsolódást és önkifejezést jelent, hanem szükségletet, létfenntartást vagy egy időt elvevő tényezőt, amit le kell tudni, talán mind megpróbálhatjuk minimálisan elvinni a konyhai teendőket az előbbi irányba. Hiszen ehhez tényleg nem kell sok.
Túrd fel a hűtőt, fagyasztót, éléskamrát!...
…a zene szóljon, szálljon az éjen át? Nos, szólni szólhat persze, úgy legalább több kedvünk lesz átnézni mindet. Ugyanis a rendet pont, hogy nem eltüntetni, hanem megteremteni fogjuk. Az első cikkben ennek a rendszerezésnek a fontosságáról lesz szó, arról, hogy miért jó, ha tudjuk, hogy mink van és mink nincs otthon. Hálás lesz érte: a pénztárcánk, a gyomrunk és a kreativitásunk is.
Találj időt a főzésre (vagy a nem főzésre)!
Nagyon elfoglaltak vagyunk és a prioritáslistánk végére csúszik a főzés, vagy esetleg már sokadik alkalommal találjuk magunkat a laptopunk előtt, hideg ételt kanalazva egy műanyag dobozból? Mindezekre megoldást nyújthat, ha átgondoljuk, hová férhet be egy kis konyhai alkotás a héten. A főzés egy napra sűrítéséről, illetve teljes elkerüléséről, azaz a nem főzésről is szó lesz. Izgalmas, nem?
Keress és alkoss új recepteket!
Ha mindig ugyanazt esszük, és már nagyon eluntuk a folyamatosan ismétlődő recepteket, épp itt az ideje, hogy újak után nézzünk. Persze ijedelemre semmi ok, nem a világ másik feléről kell majd beszereznünk az inspirációt (és az alapanyagokat), sőt, meg fogunk lepődni, hogy milyen kreatív erő rejlik bennünk is, ha minimálisan átgondoljuk, mit szeretünk, és mit nem szeretünk enni.
Gondolj a bolygóra (és egyben a költségeidre is)!
2023-ban egyre nagyobb nyomásként élhetünk meg két (sajnos nem annyira pozitív) dolgot: az egyik a folyamatos drágulás, a másik pedig a bolygónk továbbra sem javuló helyzete.
De mi a kapcsolat ezek között? Nem borzasztóan drága zöld-öko-bio-mentes módon főzni és étkezni? Nos, meg fogunk lepődni a válaszon, ami január vége felé majd ki is derül a cikkből. Érdemes lesz akkor visszanézni a sok hasznos infóért (és persze isteni receptekért).
Tartsatok velem a hónapban, kövessétek a Januári Fogadom cikksorozatot, ígérem, csupa kreatív, motiváló és főzéshez kedvet hozó ötlettel térek majd vissza!
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Címlapkép: Youtube/Twentieth Century Fox Film Corporation
Meríts inspirációt a főzéshez innen is: